Yerel Haberci
Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler

Ali İhsan Erdenilgen

BİR ZAMANLAR İZMİR VE FUTBOL

Facebook'ta paylaş Ali İhsan Erdenilgen Kimdir ?

İzmirli biri olarak kendi gözlemlerim ışığında İzmir'i ve Türk futbolunu anlatmaya çalışacağım.

 

Anlatımıma doğup büyüdüğüm ve gençliğimin geçtiği Alsancak'ın 1960 yılları ile başlamak doğru olacaktır.

 

İlkokula Alsancak Stadı'nın kapalı tribünlerinin arkasındaki Alsancak İlkokulu'nda başladım.

 

Dışı serpme sıvalı, içerisi ahşap doğrama ağırlıklı bir okuldu.

 

Alsancak ilkokulunun iki hademesi vardı. Hatice anne öğretmenlere hizmet eder yemeklerini yapardı. Kemal Amca'da okulun genel temizliği ile ilgilenirdi.

 

Kemal Amca'nın bir görevi de elindeki çanla dersin başladığını haber vermesiydi.

 

Aynı Hababam Sınıfı'ndaki Hafize Ana gibi, elindeki çanı sallaya, sallaya bir an önce derse girmemizi isterdi. Bizler ise pek oralı olmadan onu da fazla kızdırmadan sınıfımıza girerdik.

 

Sınıflarımızda Türk öğrencilerin yanı sıra Rum,Ermeni,Musevi öğrencilerde eğitim görürdü. Gayrimüslim öğrenciler din dersi başladığında sınıfı bize tek eder, ders bittikten sonra yeniden derslere girerlerdi.

 

Teneffüslerde okul bahçesinden çıkar, okulla stadyumu birbirine bağlayan açık demir kapıdan Alsancak Stadyumu'na girerdik.Tribünlere oturur, idman yapan futbolcuları izlerdik.

 

Sonraları öğrendim ki o gün idmanlarını izlediğimiz Altay, Göztepe, Altınordu, İzmirspor ve Karşıyakalı futbolculardı! Hatta İzmir deplasmanına gelen İstanbul'un meşhur Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş takımları da hazırlıklarını bu sahada sürdürürlerdi.

Alsancak stadının siyaha çalan, maç günleri hortumla sulanan toprak bir zemini vardı. Maç zamanı ortalık bir başka alemdi!

 

Okul ve stadyum'un hemen arkasında

geniş tarlalar da sebze ağırlıklı meyve bahçeleri vardı. Mevsimin de sebze, meyve ihtiyaçlarımızı buradan elde ederdik.

 

Alsancak ve çevresi İzmir'in ekonomisine yön veren binlerce işçi ve memur'un çalıştığı fabrika ve işletmelere sahipti. Tekel, Sümerbank, Tariş, Toprak Mahsulleri Ofisi ,Liman İşletmeleri gibi Kamu işletmelerinin yanı sıra Özel işletmelerde vardı. Gomel Yağ, Şark Sanayi, Karaoğlu, Madeni Eşya, Enver Bakioğlu Üzüm işletmeleri gibi bölgede üretim yapan fabrikalar İzmir için olduğu kadar, Türk Ekonomisi açısından çok değerliydi.

 

Birde tarihi tren garımız vardı: Alsancak Tren Garı!

 

Alsancak tren istasyonu aynı zamanda İzmir'in çevre yerleşim alanlarından gelen Banliyölerin de son durağıydı.

 

Buca'dan gelen , eski adıyla Seydiköy bugünkü adıyla Gaziemir'den gelen Trenler işçileri fabrikalara taşırdı.

 

Garın hemen karşısında postanemiz, yakınında iş ve işçi bulma kurumu bulunmaktaydı. Almanya'da çalışmak isteyenler gelir, burada kayıt yaptırırlardı.

 

St. John Kilisesi’nin önünden giden Mahmut Esad Bozkurt Caddesi sizi Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne ulaştırır. Kıbrıs Şehitleri üzerinde Altay'ın unutulmaz başkanlarından Mahzar Zorlu’nun apartmanı vardı. Zorlu’nun da oturduğu bu apartman Alsancak'ın en gözde binalarındandı. Amerikalı ve Avrupalı Nato askerleri bu binada ikamet ederlerdi.

 

Alsancak'ın en gözde esnaflarının arasında  Atlantik Şarküteri yer almaktaydı. Tütün ve alkollü içecekler dışında tüm gıda maddeleri satılmaktaydı.

 

O tarihlerde İzmir'in şehir içi ulaşımında kullanmaya başladığı troleybüslerimiz vardı.

 

Halk arasında “Boynuzlu” diye lakap takılan Troleybüsler elektrikle çalışırdı.

Otobüsün arka tarafında bulunan uzun iki direk güzergah boyunca döşeli tellere temas ederek Troleybüse enerji sağlardı.

Elektrikler kesildiğinde de koca otobüs yol ortasında kalırdı.

 

Bazen de otobüs virajları hızla dönerken direkler tellerden savrulur çıkardı.

 

Biletçi oflaya puflaya onları yerine takar, sonrasında şoföre ”Anamı ağlattın bu gün bu kaçıncı yahu” diyerek söylenir, Şoför de sinsi, sinsi gülerdi.

 

Yağmurlu havalarda ise bu ikilinin halleri adeta durum komedisi yapar gibiydi.

 

Troleybüs! Muavin! Bu kelimeler şimdiki gençlere yabancı gelebilir. Troleybüsten az önce bahsettik. Muavin bir başka adıyla Biletçi Troleybüslerin ve otobüslerin ayrılmaz ikilisiydi. Şoför yoluna bakarken, biletçide yolcuların takibini yapar, aynı zamanda yolcuların biletlerini de keserdi.

Eskiden belediye otobüslerine arkadan binilir, önden inilirdi. Biletçinin arka kapının hemen yanında özel yeri vardı. Burada oturarak yolculara bilet keserdi. Bazen de şoför önden kapıyı açar yeni binen yolcuların yanına gidip biletini keserdi aynı anda yolcuları uyarır “Beyler öne doğru ilerleyelim “ derdi.

 

Alsancak'tan şimdiki adı Fahrettin Altay olan Kennedy Meydanı'na Konak'tan Karşıyaka'ya giden belediye otobüsleri

 vardı.Birde bu güzergahlar arasında çalışan taksi, dolmuşlarımız vardı. Mezarlıkbaşı - Eşrefpaşa,Alsancak - Konak, Konak – Tepecik arasında çalışan Amerikan otomobilleri vardı.

 

Bunun yanında toplu ulaşımda Deniz Ticaret Bakanlığına bağlı Konak – Karşıyaka arası şehir hatları vapurları çalışırdı.

 

60'lı yıllarda ayrıca Konak  - İnciraltı arası vapur seferleri de yapılırdı. Bugünkü Fahrettin Altay iskelesinin biraz ilerisinde İnciraltı vapur iskelesi bulunurdu. O tarihlerde İnciraltı vapur iskelesi civarında balıkçı barınakları ve nezih balık lokantaları halka hizmet ederdi.

Bu günkü İnciraltı çevresi öğrenci yurdunun yapılması sonrası yoğunlaştı.

Okul yıllarında yaz aylarında cumbalı eski iki katlı evlerin arasından yürüyerek Kordon'a çıkar, orada balık tutardık!

Ayrıca bugünkü Toprak Mahsülleri silolarının bulunduğu alanın biraz ilerisinde Ahmet Cemal denilen yerde de balık tutar, denize girerdik.

 

Balkan Göçmeni Priştineli  bir ailenin kızı olan rahmetli annem Kadriye Hanım boğuluruz diye korkar, denize girmemizi hiç istemezdi. Biz ise arkadaşlarla masmavi denizi, kızgın güneşi gördüğümüz de, denize girme planları yapardık.

 

“Anne ben arkadaşlarımla oynamaya gidiyorum” dediğimde annem de yanımda arkadaşları görünce “göz önünden kaybolmayın, dikkat edin” derdi.

 

İzni kapar kapmaz soluğu deniz kenarın da alırdık. Saatlerce denize girer, yakıcı güneşin altında güneşlenir, paçalı donlarımızın kurumasını beklerdik.

Akşama doğru saat beş gibi eve döndüğümde annem kapıda karşılar yüzümdeki kırmızılığa bakar kızgın bir ses tonuyla “sen denizden mi geliyorsun?”derdi. “Yok anne! Ne denizi sen gitme dedin ya!” der sorusunu geçiştirmeye çalışırdım!

 

Annem ise sözlerime inanmaz “ ver bakayım kolunu” der kolumu tırnağı ile çizer, oluşan tuz çizgisinden denize girdiğimi tespit ederdi. Sonrası malum! Mekanın cennet olsun canım annem!

Bugün Ali Çetinkaya bulvarın da bulunan İzmir le özdeşleşmiş Sevinç Pastanesi, 60'lı yıllarda Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerindeki bir pasajın girişindeydi.

Kıbrıs Şehitleri ismini ilk olarak adını verdiği kahvenin tabelasından öğrendim! Kıbrıs Şehitleri Kahvesi Sevinç Pastanesi'nin çaprazındaydı!

 

Bu kahvenin müdavimlerinden biri de zamanın ünlü milli basketbolcularından Hüseyin Alp'ti. 2.15 boyu nedeniyle Hüseyin Alp'in yanın da oturanlar cüce gibi kalırdı! O'nu uzaktan izler 50 numara olduğuna kani olduğumuz ayakkabılarına ilgiyle bakar incelerdik.

 

Kıbrıs Şehitleri Kahvesi'nin diğer bir özelliği de hafta sonu hesaplar görüldükten sonra kahve sahibinin esnaf müşterilerine ocaktan çay ikram etmesiydi. “Çaylar ocaktan!” ifadesi esnafın o çayların parasını ödemeyeceği anlamına gelmekteydi!

 

İzmir ve Alsancak izlenimlerimizi sonraki yazılarımızda aktarmaya devam edeceğiz.

Şimdilik sağlıcakla kalın!

Önceki Yazıları

Ali İhsan Erdenilgen

Yerel Haberci

Kordonboyu’nun dalgalı taşları ve ilginç hikayesi…

23/07/2018

Ali İhsan Erdenilgen

Yerel Haberci

BİR ZAMANLAR İZMİR VE FUTBOL

26/03/2018

Ali İhsan Erdenilgen

Yerel Haberci

YENİ YILA GİRERKEN TÜRK SPORU

23/07/2018

Ali İhsan Erdenilgen

Yerel Haberci

EGE MASTERLER FEDERASYONU ÖDÜL GECESİNDE VEFA ÖRNEĞİ

07/12/2017

Ali İhsan Erdenilgen

Yerel Haberci

Amputelerimizin büyük başarısı, A Milli Takımımız ve Lucescu

30/10/2017

Ali İhsan Erdenilgen

Yerel Haberci

SPORUMUZUN GELİŞMESİ İÇİN DÜŞÜNCELER !

30/10/2017

Ali İhsan Erdenilgen

Yerel Haberci

SPORUMUZ NİYE, KİME KURBAN?

30/10/2017

Ali İhsan Erdenilgen

Yerel Haberci

Terim, Milli Takım, takımlar ve Video Hakem

30/10/2017

Ali İhsan Erdenilgen

Yerel Haberci

BİR ZAMANLAR GÖZTEPE, VURAL ve SÜPER LİG

30/10/2017

Facebook'ta paylaş

Ali İhsan Erdenilgen

1954 İzmir’de doğdu. İlk öğrenimini Alsancak İlkokulu’nda okudu. Orta öğrenimini Alsancak Ortaokulu, lise öğrenimini Açık Öğretim Lisesi’nde okudu. Ortaokul yıllarından itibaren sporun atletizm ve futbol dallarıyla uğraştı. Beden eğitimi öğretmeni Önder Özdirim tarafından atletizme olan yeteneği keşfedilince, 1969 yılında Antalya’daki Türkiye Atletizm Şampiyonası’na katılarak 100 metre ve yüksek atlamada Türkiye ikinciliği elde etti. Futbola olan sevgisi de hayli fazla olan Erdenilgen çeşitli amatör ve profesyonel takımlarda santrafor mevkiinde top oynadı. 1972 yılında Tarişspor, Ege Çağlayanspor, Kemalpaşa Spor ile başlayan amatör spor yaşamı sırasında kulübünün teşvikiyle Göztepe Spor Kulübü Futbol Takımı’nın antrenmanlarına katıldı. Henüz 17 yaşında olmasına rağmen İzmir’in o tarihte efsane futbolcularından Ali Artuner, Nevzat Güzelırmak, Fevzi Zemzem, Bombacı lakaplı Halil gibi yıldızlarla çalışmanın gururunu yaşadı. Kemalpaşa Spor’da iken gelen teklif üzerine Karşıyaka Spor Kulübü’ne transfer oldu. Ali İhsan Erdenilgen KSK’da bir sezon profesyonel olarak oynadı. İnegölspor ile yaptıkları karşılaşmada minüsküs olan Erdenilgen yeşil sahalardan uzak durmak zorunda kaldı. 1972 yılında iş yaşamına cam,boya, kimyevi maddeler tedarik firması kurarak başladı. Daha sonra vatani görev için önce İskenderun sonra Derince ve Gölcük Donanma Komutanlığı’nda görev yaptı. Askerlik sonrasında 1985 yılına kadar aynı işi sürdüren Ali İhsan Erdenilgen büfe,kafeterya ve restoran işletmeciliği yaptı. Emekli olduktan sonra siyasi yaşama atılan Erdenilgen, 7 Haziran 2015 seçimlerinde İzmir 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı oldu.
23/07/2018 , 20:36:49
Ali İhsan Erdenilgen
İzmirli biri olarak kendi gözlemlerim ışığında İzmir'i ve Türk futbolunu anlatmaya çalışacağım.
26/03/2018 , 12:11:10
Ali İhsan Erdenilgen
23/07/2018 , 20:37:25
Ali İhsan Erdenilgen
07/12/2017 , 22:03:45
Ali İhsan Erdenilgen
30/10/2017 , 20:34:17
Ali İhsan Erden İlgen
30/10/2017 , 20:32:44
Ali İhsan Erden İlgen
30/10/2017 , 20:31:12
Ali İhsan Erden İlgen
Türk milli takımının sportif direktörü Fatih Terim, başında bulunduğu Ay-Yıldızlı takımımızın süregelen başarısız sonuçlarına çözüm aramak yerine günümüzde ve geçmişte milli takım formasını taşıyanlarla polemik yapmayı yeğlemiştir. Son olarak Çeşme Alaçatı'da Terim'in de karıştığı skandal sportif direktörümüzün milli takımdaki kariyerinin de sonu olmuştur. Terim’in kamuoyunda giderek azalan itibari ile birlikte bir takım yerlerden gördüğü desteği de kaybetti. Futbol federasyonu sözleşmesini tek taraflı olarak fesih etse de Terim alacağı milyonlarca eruo tazminatla bu işten yine de karlı çıkmasını bildi! Terim'in futboldaki başarılarına şöyle bir dikkatli baktığımızda, gözle görülür elle tutulur tek başarısının Avrupa'da Galatasaray'ın kazandığı UEFA Kupası olduğunu söyleyebiliriz. Hal böyleyken her alanda olduğu gibi futbolda da uluslararası başarıya açlığımız nedeniyle olduğumuzdan Terim bu başarısıyla dikkat çekti. Yani halk arasında söylene gelen deyim gibi "koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler" misali ! Rüyasında bile göremeyeceği, hayal dahi edemeyeceği ortamlara karışınca neler olduğuna O'da şaşırdı! Bakışı yürüyüşü değişti. Yaşanılan o ihtişamlı güzel dönemlerin ardından gelen olumsuz gelişmeler karşısında O'da son yılların moda hastalığı tükenmişlik sendromuna yakalandı! Terim gitti ama ortada bir Türk Milli Takım'ımız var! Milli takımın başına Türk futbolcusunun psikolojisini, mantığını, teknik ve fiziki kapasitesiyle ve performansını da iyi bilen, kamuoyunda kredisi bulunan,futbolcularımızın inanıp, güvendiği bir isim gelmelidir. Bu evsafta çok başarılı isimlerde var! Yılmaz Vural var! Ancak O'nun tek kötü yanı; rol kesmeyi bilmemesi, adeta 'küçük dağları ben yarattım' edasıyla dolaşamaz olması vesselam! Başarılı olduğunu defalarca herkese kanıtlamış bir Mircea Lucescu var! Egosuz, kompleksiz her başarı sonrası 'ben, ben' demeyen bilgi,birikim ve becerisinden şüphe edilmeyecek başarılı bir teknik adam! ÜÇ BÜYÜKLER. BAŞAKŞEHİR ve GÖZTEPE.. Takımlarımız harıl harıl yeni sezona hazırlanıyorlar.. Bu arada da 'yenilen gazozları söyler' diyerek mahalle takımlarıyla yapılan maçlar gibi Avrupa'nın vasat ve sıradan takımlarıyla ter atıyorlar. Bu arada böylesi bir takımla karşılaşan UEFA kupası sahibi takımımız Galatasaray, kendi tarihinde ilk kez Avrupa kupalarında maç yapan İsveç takımı karşısında ecel terleri döktü. Adeta tel tel döküldü ve tecrübesiz rakibine elendi! Avrupa'da taraftarını sukût-u hayale uğratan Galatasaray lige Hırvat hoca Igor Tudor'la 'nasıl başlayacak?' ve 'tamamlayacak?' endişesini yarattı! Diğer takımlarımızı da sezon öncesi değerlendirecek olursak; Sezona Aykut Kocaman önderliğinde başlayan Fenerbahçe,UEFA Avrupa ligi 3.ön eleme turu ilk maçında deplasmanda Sturm Graz karşısında 1-0 geriye düştüğü maçta, 2-1 mağlup ederken bile sahada gösterdiği performans tatmin edici değildi! Kocaman'ın takımı ilerleyen haftalardan toparlayacağını düşünüyorum. Yeni sezon hazırlıklarına kendisini Şampiyon yapan teknik direktörü Şenol Güneş ile giren Beşiktaş kadrosuna Real Madrid'li süper yıldız Pepe'de katarak daha güçlü hale geldi.Futbol kalitesi su götürmez olan Pepe'nin Beşiktaş'a çok faydalı olacağı kesin.10 yıl formasını giydiği Real Madrid ile 3 Şampiyonlar ligi,3 La Liga, 2 İspanya Kupası,2 İspanya Süper Kupa Şampiyonluğu kazanırken Portekiz takımı ile'de 2016'da Avrupa Şampiyonluğu kazandı. Öte yandan yeni sezona hazırlık maçlarında Pepe ve Quaresma'dan yoksun kadrosuyla kötü sinyallerde verdi. Beşiktaş süper lig ve Avrupa'da ne kadar umut verecek hep birlikte göreceğiz! Avrupa kupası maçlarında diğer kulüplerimize nazaran en ciddi rakibi karşısında bulan Abdullah Avcı'nın talebeleri, Belçika temsilcisi Clup Brugge önünde 2-0 geriye düştüğü maçta muhteşem bir geri dönüş yaptı. Başakşehir attığı peş peşe gollerle skoru 3-2 ye getirse de 78.dakikada gelen gole engel olamadı ve mücadele 3-3 sona erdi. Temsilcimiz Başakşehir bu skorla ikinci maç öncesi avantajlı duruma geldi. Teknik direktör Abdullah Avcı ve talebeleri bu karşılaşmadaki performansları ile spor kamuoyundan da geçer not aldı! 2017-2018 sezonuna kendisini Süper Lige çıkaran Yılmaz Vural ile yollarını ayırarak başlayan Göztepe onun yerine teknik direktörlüğe Beşiktaş'ın yardımcı antrenörü Tamer Tuna'yı getirdi. Kadrosuna Galatasaray'dan Sabri Sarıoğlu ve Hakan Balta, Beşiktaş'tan Ömer Şişmanoğlu,Gaziantepspor'dan Serkan Bakan ve Hırvat stoper Zoran Niziç'i kattı. Ancak yaptığı hazırlık maçlarında elde ettiği skorlar soru işaretlerine neden oldu. Yapılan transferlerin taraftarlarını pek mutlu etmediğini söyleyebiliriz. Temennimiz lig başlayana kadar İzmir'in en sevilen efsane kulübü olan Göztepe süper ligdeki ilk yılında başarılı olur ve İzmir caddelerini yine karnaval yerine döndürür! KONFEDERASYON KUPASI Geçtiğimiz ay Rusya'da düzenlenen kupanın final maçında gençleştirilmiş kadrosu ile Almanya Şili'yi 1-0 yenerek Şampiyon oldu. FİFA Konfederasyonlar kupası her dört yılda bir organize ediliyor. Son turnuvadaki kurallara göre 2'si doğrudan olmak üzere 8 ülkenin milli takımı turnuvaya davet ediliyor. Doğrudan katılan iki ülke ev sahibi ve FİFA Dünya Kupası'nın son şampiyonudur. Kupa ilk olarak 1992 yılında Kral Fahd Kupası olarak Suudi Arabistan'da oynandı ve 1995 yılında aynı ülkede düzenlendikten sonra FİFA bu organizasyonu bünyesine geçirdi. 2005 yılına kadar iki yılda bir düzenlenen turnuva artık dört yılda bir düzenleniyor. FİFA dünya kupasına ev sahipliği yapacak ülke, dünya kupasından önce bu turnuvaya da ev sahipliği yapacak. Bu sayede dünya kupasını organize edecek ülkeler bir yıl önceden eksikliklerini ve kusurlarını görme imkanına yani bir nevi prova yapma olanağına sahip olacaklar. Bu turnuvaya Şenol Güneş yönetimin de Türk Milli Takımı olarak bizde 2003 katılmıştık. Zorlu ve başarılı mücadeleler sonucunda kupada Brezilya'yı da saf dışı bırakarak yarı finale çıkmış ve 3'lük maçında Kolombiya'yı yenerek turnuvayı 3'ncü bitirmiştik. Ancak yarı finalde Fransa'ya elenmiştik! VİDEO HAKEM Bu sene oynanan konfederasyon kupasına 'Video Hakem' sistemi uygulaması damgasını vurdu. Bu uygulama bir çok pozisyonda devreye girerek maçların sonuçlarını değiştirdi. Nasıl derseniz?! Rusya'da düzenlenen bu konfederasyon kupası oynanan futbol yada yıldız bir futbolcunun performansı ile değil video hakem sistemi ile ön plana çıktı! Turnuvanın ikinci gününde Portekiz-Meksika ve Kamerun -Şili maçları oynanırken iki maçta da sonuçları video hakem tayin etti. Portekiz maçında mücadele 0-0 iken Pepe'nin attığı gol ofsayt gerekçesi ile iptal edildi.Mücadele 2-2 sonuçlandı. Böylelikle Beşiktaşlı Pepe'nin attığı gol, eski Fenerbahçeli Nani'nin ofsaytta olduğu tespit edilerek iptal edildi. Şili ile Kamerun arasında oynanan bir diğer karşılaşmada ise ilk yarının uzatma dakikalarında Şili takımı futbolcusu Vargas'ın golüyle 1-0 öne geçti. Yapılan itirazlar sonucu gol video hakem sisteminden izlendi ve iptal edildi. İkinci yarının 81.dakikasında Vidal ve 90+2’de ise Vargas topu ağlarla buluşturdu. Vargas'ın golü video hakem uygulaması kararıyla gole çevrilince Şili sahadan 2-0 lık galibiyetle ayrıldı. Bu uygulama diğer şampiyonalarda da uygulanacak mı ? Bekleyip göreceğiz!
30/10/2017 , 20:27:59
Ali İhsan Erden İlgen
30/10/2017 , 20:23:07
Ali İhsan Erden İlgen
 
Köşe Yazarları
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1961 Yılında İzmir'de (Seydiköy) doğdu.İlköğrenimini Yahya Kemal Beyatlı ve...
14.11.1973 tarihinde İzmir'de doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimimi İzmir'...
Editörün Seçtikleri
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin