Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler
GAZİEMİR

Gaziemir Temizliği’ne Yeni Yıl hediyesi!

Facebook'ta paylaş
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nı göreve gelmesinden sonra büyük değişime uğrayan Temizlik İşleri’nin ekipman eksikliğini giderecek araçların ilk partisi yeni yıl öncesi teslim alındı.
01/01/2020 , 12:40:19

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda seçilir seçilmez attığı ilk köklü adımlardan biri olan ve Temizlik İşleri’nde taşeron/kiralama işlerine son verilmesi yeni yılla birlikte hayata geçti.

Gaziemir Belediyesi’nin Devlet Malzeme Ofisi aracılığıyla aldığı Temizlik Araçları’nın ilk partisi yılın son günün gerçekleşti. Teslim alınan 6 Adet Çöp Kamyonu Abdullah Arda Meydanı’nda sergilendi.

2020 yılının ilk dakikalarında ilçe sokaklarında çöp toplamaya çıkan işçilerle bir araya gelen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda çalışanların yeni yılını kutladı. Başkan Arda “Yeni yılda da birlikte üretmeye devam edeceğiz” dedi.

 

TEMZİLİK İŞLERİNDE TAŞERON UYGULAMASI TARİHİ KARIŞTI.

Uzun yıllardır ilçenin temizlik işlerini taşeron işçi ve ekipmanlarla sürdüren Gaziemir Belediyesi bütçesinin önemli bir bölümünü burada harcıyordu.

2006 yılı ile birlikte ilçedeki tüm temizlik işlerini alan taşeron firmalar bu işlerin karşısında belediye bütçesinin kaynağını harcarken yanında çalıştırdığı işçiye asgari ücret öderken işçilerin hiçbir şekilde sendikalaşmasına izin vermiyordu. Belediye, işçilerin sigorta, vergi ve diğer kesintilerinin yatırılmasını kontrol ederken, maaş ödemelerinde ise tüm sorumluluk taşeron firmanın sorumluluğuna bırakılıyordu. Çoğu kere belediyeden aldığı hak edişleri kendi firma çıkarları için kullanan taşeron işçilerin maaşlarını ödemeyi geciktirdiğinde tüm tepkiler belediyenin üzerine yöneltiliyordu. İşçilerle , taşeron firma arasında sıkışan belediye yönetimi  çok kere kriz çözmede zorlanıyordu. Taşeron firma kendisine ait ekipmanlarla çöp toplama işlerini yerine getirdiğinden belediye araç parkurunda kendisine ait çöp kamyonu ve ekipmanı çok yetersiz sayıda kalıyordu. Araç ekipmanı olmadığından her ihale sonrasında taşeron firmalara bağımlı hale gelen belediye yönetimi, her defasında ihaleyle temizlik işlerini taşerona veriyordu. Bu kısır döngüde temizlik işlerini yapan işçilerin mağdur olmasının yanında taşeronun her yıl artan fiyatlarından Gaziemir Halkı’nın cebinden de milyonlar çıkmaya devam ediyordu. Bu kısır döngüde en çok kar eden kesim ise taşeronlar oluyordu.

2017 yılında çıkarılan Bakanlar Kurulu kararı ile kamuda her türlü sömürüye sebep olan taşeron uygulamasına son verilirken, 2018 yılından itibaren daha önce taşeron firma bünyesinde çalışan temizlik işçileri belediye şirketine geçirildi. İşçilerin belediye şirket bünyesine geçirilmesi ise taşeron uygulamasını fiilen bitirse de uygulamada temizlik işlerinin yerine getirilmesi için gerekli araç ve ekipmanlarının belediye araç parkurunda yeterli olmaması yada hiç bulunmaması sorunları; bu kez gerekli araç ve ekipmanı bulunan eski taşeron firmasından kiralama yöntemini ortaya çıkardı. Bu kez taşeron firmaya araç yönünden bağlı olan belediye bu kez kiralama yöntemiyle taşeron firma ile ilişkisini sürdürmeye devam etti.

Gaziemir özelinde de aynı şekilde eski taşeron firmadan araç kiralayan belediye, firmaya 2019 yılında aylık 500 bin lira gibi ciddi bir kiralama bedeli ödüyordu.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Gaziemir Belediye Başkanı seçilen Halil Arda yönetimi ise Temizlik İşleri’nde ortaya çıkan tablonun belediye açısından önemli maliyet yarattığının farkına vardı. Uygulamanın daha verimli hale getirilmesi ve kaynak tasarrufunu sağlarken diğer projelere ek kaynak yaratmak isteyen Başkan Arda kendi döneminde tüm temizlik işlerinin belediyenin kendi eleman ve ekipmanlarıyla yapılacağını ilan etti.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’yı aldığı bu karar sonrasında aşması gereken iki temel sorun vardı.

Bunun ilk ve en önemlisi araç parkurunu en kısa sürede alacağı çöp kamyonu vb. araç ekipmanlardı. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, teslim aldığı mali tablo (borç stoku) nedeniyle hayli zorlansa da Temizlik İşleri’nde gerekçeleşecek dönüşüm için araç alımı için belediye meclisinden 6,5 mlyon liralık bir borçlanma yetkisini almak zorundaydı. Belediye Meclisi’nden oy birliği ile borçlanma yetkisini alan Başkan Arda öncelikli olarak bunun İller Bankası’ndan almak istedi. İller Bankası’ndan istediği sonucu alamayan Başkan Arda özel bankalara yöneldi. Bir özel bankadan aylık geri ödemesi 191 bin lira tutan kredi alan Başkan Arda elde ettiği maddi kaynağı ise vakit geçirmeden Devlet Malzeme Ofisi’ne aktardı. DMO aracılığıyla temizlik işleri araç ve ekipmanlarını alma iradesini ortaya koyan Başkan Arda bu sayede alacağı araçlara belediyenin tek bir lira KDV ödemeden almasının önünü açtı. DMO’nun tedarik edeceği araçların alınacağı firmada belediyeye iki adet kamyonet hibe edince Gaziemir Belediye Başkanı Arda para vermeden iki hizmet aracını daha araç parkuruna katmış oldu.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ilçede biriken (karton, kağıt, cam vb.) katı atık toplama işlerini de İhale Yöntemi ile özel bir firmaya verdi. Yapılan açık ihale sonrasında ilçede biriken katı atıkları toplayan firma buradan elde edeceği gelir karşılığında, Gaziemir Belediyesi’ne bir yılda (KDV dahil) 1 milyon 25 bin lira ödeme yapmayı taahhüt etti.

Daha önce çöp toplama işi için kiraladığı araçlara ayda 525 bin lira ödemek zorunda olan Gaziemir Belediyesi taşeron firmaya bir yılda ödeyeceği rakamı araç alımında kullanarak, araç ekipman bağımlılığını ortadan kaldırdı. Araç alımı için aldığı krediye aylık 191 bin lira ödeyecek olan Gaziemir Belediyesi aylık olarak 300 bin lira kaynak tasarrufu sağlarken; Önceki yıllarda ilçedeki Katı Atık Toplama işlerinden kasasına bir lira dahi koyamayan belediye, yeni yapılan ihale ile birlikte aylık 95 bin lira (KDV dahil 1 milyon 25 bin lira) yeni kaynak yaratmış oldu.

Deyim yerinde ise Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ilçedeki temizlik işlerinde ‘Bir taşla, birkaç kuş vudu’!     

Temizlik işlerinde mali ve kaynak kullanımı açısından adeta devrim yapan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ister istemez önceki alışıla gelmiş düzenin parçaları tarafından da hedefe konuldu!

Temizlik araçlarının önceden kiralandığı taşeron firmaya yeni yıl ile birlikte kiralama işlemi yapılmayacağını ve bu yönteme son vereceğini bildiren Başkan Arda 2019 yılının son ayını, yüklenici firmanın ‘kontak kapama’ karşı eylemi sorunuyla uğraşmak zorunda kaldı.

Firma içeride (belediyede) alacaklarını ileri sürerek çöp toplama araçlarının işe çıkmasını engelledi. Kanun ve ihale şartlarına uymayan bu yeni durumun ortaya çıkardığı (araç olmadığından) çöp toplama krizinin amaç ise belliydi: Birikecek çöplerin Gaziemir Halkı’nda uyandıracağı tepki ve bu tepkinin yöneleceği belediye yönetiminin zor durumda bırakılmasıydı!  Taşeronun kontak kapama eylemi kriz yerine İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere çevre ilçe belediyelerin dayanışmasına yol açtı. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’ya çöp kamyonu gönderen belediyeler ilçede çöp dağlarının oluşmasını engelledi. Ortaya çıkan kontak kapama eylemini yasal zeminde takibini yürüten Gaziemir Belediyesi yılın sonu ile birlikte sipariş ettiği ve parasını ödediği çöp kamyonlarının ilk partisini envanterine geçirdi.

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda Temizlik İşleri’nde başlattığı yeni dönemin simgesi belediyeye ait çöp kamyonları 2020’nin ilk saatlerinden itibaren Gaziemirlilere hizmet vermeye başladı.               

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz ?

ABD’de yaşayan Heykeltraş Osman Akan’ın en son gerçekleştirdiği ‘VOIDS/Boşluklar’ eseriyle Amerika’nın en iyi 100 eseri arasında seçilerek CODAAwards listesinde yer alma başarısı gösterdi.
15/08/2020 , 11:45:56
KÜLTÜR ve SANAT
15/08/2020 , 11:24:08
EĞİTİM ve SPOR
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Meclis’e bir müjde de verdi. Soyer, “Bir iki hafta içinde 304 yeni otobüsün alım ihalesini imzalayacağız” dedi.
15/08/2020 , 11:18:40
GÜNDEM ve KENTİMİZ
14/08/2020 , 12:20:49
SAĞLIK ve ÇEVRE
Faaliyete, 14 Ağustos 1990 yılında başlayan Ege Serbest Bölgesi, kuruluşunun 30. yılını kutluyor. Bugüne kadar toplamda yaklaşık 80 milyar dolarlık ticaret hacmi gerçekleştiren Ege Serbest Bölgesi, ihracat, ticaret hacmi ve istihdam verileri bakımından uzun yıllardır Türkiye’nin en büyük serbest bölgesi olma başarısını gösteriyor.
14/08/2020 , 11:26:51
EKONOMİ ve İŞ DÜNYASI
İzmir Büyükşehir Belediyesi kente 52 yeni otobüs daha kazandırdı. Yaklaşık 49 milyon liralık yatırımla ESHOT Genel Müdürlüğü filosuna dahil edilen yerli araçlar törenle hizmete alındı. Törende konuşan Başkan Soyer, dar sokaklı ve yokuşlu semtlere hizmet vermesi için midi otobüsler aldıklarını,arka mahallelere daha konforlu bir ulaşım hizmeti vermek gece gündüz çalışacaklarını söyledi.
11/08/2020 , 10:11:21
GÜNDEM ve KENTİMİZ
 
Köşe Yazarları
Her yıl Kurban Bayramı’nın gelişiyle birlikte ajans haberlerinde iki konu ö...
“Maşallah siz varken AKP’ye gerek yok!”...
İzmir Büyükşehir Belediyesi 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak LGS ile gel...
Bütün yılın en güzel sabahlarıydı; heyecanla, sabırsızlıkla beklenen bayram...
Yeniden merhaba, devam eden karantina sürecini biraz olsun hafifletebilmek ...
Bütün bir kışı gelecek olan baharın hayaliyle geçirmişti. Nicedir...
“Yazlık Açık Hava Ferah Sineması, Slyvester Stallone’ nin Rocky 4 filmiyle ...
Herkese yeniden merhabalar. Bu ayki yazımda birden fazla filmle sizlerleyim...
İzmir’de 23 Nisan kutlamaları hafızalardan silinmeyecek bir geceyle sona er...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ...
İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın riski nedeniyle il sınırları içerisinde...
Aynı anda hem pilot, hem doktor hem de savcı yardımcısı olduğunuzu ve bunla...
18 Mart 1915 Deniz ve ardından 8 Ocak 1916’da Kara Savaşları zaferleriyle s...
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1973 yılında Turgutlu’da doğdu. İlköğrenimini Turgutlu’da ,orta ve lise öğr...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
Editörün Seçtikleri
Her yıl Kurban Bayramı’nın gelişiyle birlikte ajans haberlerinde iki konu ö...
“Maşallah siz varken AKP’ye gerek yok!”...
İzmir Büyükşehir Belediyesi 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak LGS ile gel...
Bütün yılın en güzel sabahlarıydı; heyecanla, sabırsızlıkla beklenen bayram...
Yeniden merhaba, devam eden karantina sürecini biraz olsun hafifletebilmek ...
Bütün bir kışı gelecek olan baharın hayaliyle geçirmişti. Nicedir...
“Yazlık Açık Hava Ferah Sineması, Slyvester Stallone’ nin Rocky 4 filmiyle ...
Herkese yeniden merhabalar. Bu ayki yazımda birden fazla filmle sizlerleyim...
İzmir’de 23 Nisan kutlamaları hafızalardan silinmeyecek bir geceyle sona er...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ...
İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın riski nedeniyle il sınırları içerisinde...
Aynı anda hem pilot, hem doktor hem de savcı yardımcısı olduğunuzu ve bunla...
18 Mart 1915 Deniz ve ardından 8 Ocak 1916’da Kara Savaşları zaferleriyle s...
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin