Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler
LIFE

“Seydiköy bizim sevdamız”

Facebook'ta paylaş
Gaziemir önemli bir buluşmaya daha tanıklık etti. Rum ve Türk Seydiköylüler Seydi Baba etrafında bir kez daha bir araya geldiler.
29/09/2019 , 20:31:17

1923 Mübadele sonrasında Yunanistan’ın Selanik şehrinin Vasiliou kasabasına göçen Seydiköylü Rumlar geride bıraktıkları yerleri ve kültürlerini hiçbir zaman unutmadılar. Seydiköy’de yaşamış büyükler eski anılarını yeni nesillere aktarmanın yanısıra kurdukları Seydiköylüler Derneği ile kültürlerini kurumsal kimlik altında yaşatmaya devam ettiler. Gaziemir’de (Seydiköy’de) yaşarken çok değer verdikleri ve sık sık ziyaret ederek dua edip, dilek mumları yaktıkları Seydi Dede’yi hiç unutmadılar. O’nun anısına yaptıkları Şapel ile manevi ritüellerini yerine getiren Seydiköylü Rumlar, Türkiye’ye de gelerek Gaziemir’i ve Seydi Dede’yi ziyaret etmeyi ihmal etmiyorlar.

Başkanlığını Atena Romeletti’nin yaptığı (Yunanistan, Vasiliou) Seydiköylüler Derneği’nin organizasyonunda İzmir’e gelen Seydiköylü Rumlar Gaziemir’e uğrayarak önce Seydi Baba Türbesi’ni ardından, Anı Evi ve (Türkiye, Gaziemir) Seydiköylüler Derneği’ni, Haris Alexsiou Caddesi’ni ve ardından 23 Nisan Çocuk Şenliği Müzesi ziyaret ettiler. Yoğun günün akşamında (Gaziemir) Seydiköylüler Derneği ve Gaziemir Belediyesi’nin onurlarına verdiği akşam yemeğine katılan Seydiköylü Rumlar gösterdikleri misafirperverlikten dolayı herkese teşekkür ettiler.

Seydi Baba Türbesi’nde duygulu anlar ve lokma hayrı!

Yunanistan’dan Türkiye bir otobüsle gelen Seydiköylü Rumlar ilk önce Seydi Baba Türbesi’ni ziyaret ettiler. Seydiköylü Rumları kent girişinde karşılayan (Gaziemir) Seydiköylüler Derneği Başkanı Hakan Süvari “Sizleri yeniden aramızda görmek bizleri çok mutlu etti. Hoş geldiniz” dedi. Daha sonra kafileyi taşıyan otobüs Seydi Baba Türbesi’ne geldi. Burada da konuk kafileyi; Gaziemir’in önceki dönem belediye başkanları Halil İbrahim Şenol, Adnan Yüksel, Gaziemir Kent Konseyi Başkanı Ayhan Aksoy, Seydiköylüler Derneği Onursal Başkanı Ercan Çokbankir,  Ege Pomaklar Derneği Başkanı Gürbüz Öngören, CHP Belediye Meclis Üyesi Tahir Türkbay, Ali Rıza Türkmen, dernek yöneticileri karşıladı.

Seydiköylüler Derneği Başkanı Hakan Süvari “Sizlerin Seydi Dede olarak isimlendirdiğiniz ve bizlerin Seydi Baba olarak bildiğimiz bu türbe Türkler ve Rumlar’ın manevi olarak ortak bir değeri. Ne yazık ki türbenin eski yerindeki yeri içler acısı bir noktadaydı. Burasını düzenlemenin önünde çok büyük mülkiyet engelleri vardı. Geçen dönem belediye başkanımız sayın Halil İbrahim Şenol buna kesin bir çözüm geliştirdi ve türbeyi mülkiyeti Gaziemir Belediyesi’ne ait bir alana taşıdı ve burasını Seydi Baba Rekreasyon Alanı’na dönüştürdü. Kendisine bu anlamlı ve kalıcı hizmetinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Bugün geçmişe yaşayanlarla, bugün yaşayanları yani Türklerle, Rumları bir bugün bir arada toplanıyorsak , bir önceki dönem belediye başkanlığımızı yapan sayın Adnan Yüksel’in bu yöndeki çabalarını asla unutmamalıyız” dedi. Önceki dönem belediye başkanı Halil İbrahim Şenol’da yaptığı kısa konuşmada Seydi Baba Türbesi hakkında bilgiler verdi. Başkan Şenol “Gönül isterdi ki Seydi Baba Türbesi’ni bulunduğu noktada koruyabilelim. Ancak çevredeki mülkiyet sorunları nedeniyle imkansızdı. O duruma daha yıllarca tahammül edecek, müsaade edecek durumunda değildik. Biraz radikal bir çözüm gibi gözükse de Türbeyi Gaziemir Belediyesi mülkiyetindeki 7 dönümlük alana taşımak en doğru çözümdü” dedi. Şenol’un sözlerini alkışlarla teşekkür eden Seydiköylü Rumlar adına konuşan Dernek Başkanı Atena Romeletti “Çok güzel düşünülmüş. Size minnettarız”dedi.

Türbe ziyareti sonrası Rumlar Seydi Baba hayrına bir de lokma döktürdüler. Her iki dernek başkanı lokmaları birlikte dağıttı. Bir önceki dönem belediye başkanı Adnan Yüksel bu tür ziyaretlerin oldukça önemli olduğunu ve belirli zamanlarda karşılıklı olmak üzere sürdürülmesine dikkat çekti. Adnan Yüksel “Görev yaptığımız dönemler içinde biz buna çok önem verdik. Bizden sonra gelen Halil İbrahim Şenol arkadaşımız ve Seydiköylüler Dernek başkanımız Hakan Süvari’de bunu sürdürdü. Gaziemir’i uluslararasında tanıtan bir çok projeyi zamanında başlatmıştık. Uluslar arası Gaziemir Çocuk Şenliği’de bunlardan en önemlisi. Bu şenliğin sürdürülmesi Gaziemir’in uluslar arası alanda tanıtılmasında ve cazibe merkezi haline gelen ilçenin bunu sürdürmesi açısından çok önemli” dedi. Önceki dönem belediye başkanı Halil İbrahim Şenol Seydiköylü Rumlar’ın yaşadığı Yunanistan’ın Vasiliou beldesi ile Gaziemir’in kardeş belediye olduklarını ancak daha sonra tıpkı Türkiye’deki benzerleri gibi Yunanistan’daki yerel yönetimlerde yapılan değişiklikle söz konusu Vasiliou belediyesinin kapatılması nedeniyle bunun bakanlıkça iptal edildiği bilgisini paylaştı.

 

Sevdamız Seydiköy

 

Seydi Baba Türbesi ziyareti sonrasında Anı Evi’ne geçen kafile burada özel koleksiyonları ve fotoğrafları inceledi. Ercan Çokbankir’den bilgiler alan kafile daha sonra Seydiköylüler Dernek binasına geçti.

Burada özel anı defterine duygularını yazan konuk Seydiköylüler Dernek Başkanı Atena Romeletti daha sonrasında yazdıkları herkesle paylaştı. Romaletti “Buray geldik, bizim köyümüzün, sizin köyünüzün atmosferini kokladık. Marista Saritziotou Spyrou’nun kitabında yazdığı gibi Sevdamız Seydiköy. Hepinize bizlere göstermiş olduğunuz sevgiden ve misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum. Diliyorum ki yine en kısa bir zamanda yeniden bir araya gelelim” dedi.

 

Seydiköylüler Derneği ziyaretinden sonra önce Yunanlıların ünlü sanatçısı Haris Alexsiou Caddesi’ni ziyaret eden Rum Kafile ardından 23 Nisan Çocuk Şenliği Müzesi’ni ziyaret ettiler.

 

Türkler ve Rumlar birlikte yemek yediler ve birlikte eğlendiler.

 

Konuk heyet onuruna Seydiköylüler Derneği ve Gaziemir Belediyesi bir akşam yemeği verdi. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda Seydiköylü Rumlar’ın masalarını tek tek dolaşarak “Hoş geldiniz” dedi. Akşam yemeğinin yendiği My Hause Meat & More adlı restoranda yapılan canlı müzikle davetliler, müziğin evrensel büyüsüyle güzel bir günü birlikte geçirmenin mutluluğunu herkese hissettirdiler.  

 

Yemek sırasında her iki Seydiköylüler Derneği başkanları duygularını bir kez daha dile getirirken Gaziemir Seydiköylüler Derneği Başkanı Hakan Süvari’den bir de teklif geldi. Başkan Süvari “Bizim her yıl kutladığımız ve Büyük Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bir 23 Nisan Çocuk Şenliği’miz var. Gaziemir’de bu her yıl uluslar arası olarak kutlanmaktadır. Bu şenliğimizde sizlerin de çocuklarını Gaziemir’de bizim ev sahipliğimizde ağırlamak istiyoruz” dedi. Süvari’nin isteğini alkışlayan Seydiköylü Rumlar bu öneriye sıcak baktıklarını bir anlamda dile getirdiler. Başkan Süvari konuk dernek başkanına bir teşekkür plaketi takdim etti. Dernek yönetim kurulu üyesi Öner Kılıç ve yönetimin hazırladığı küçük hediyeler konuklara dağıtıldı. Aynı şekilde konuk Seydiköylüler Derneği adına başkan Atena Romeletti’de dernek yönetimine ve Türk konuklara Selanik’ten getirdikleri hediyeler dağıttı. Başkan Süvari’ye de Vitray Yelkenli Tablosu takdim eden Romeletti “Sizleri en kısa zamanda Yunaistan’a bekliyoruz”dedi.

Akşam Yemeği’nin ev sahibi olarak bir konuşma yapan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda “Sizleri Gaziemir’de ağırlamaktan büyük onur duydum. Ziyaretinizden çok mutlu oldum” dedi. Başkan Arda “1926 yılında Kavala’dan gelen bir ailenin torunuyum. Dedem mübadele sırasında buraya gelmeden önce sekiz ay boyunca, buradan gelen ve dedemlerin evine yerleşecek Rum aile ile sofrasını paylaşmış. Babam Türkiye’ye buraya Seydiköy’e yerleştiğinde ise 6 yaşında bir çocuktu. Şu an ben 58 yaşındayım. Kendimi bildiğim son elli yıldan beri Seydiköy’ü biliyorum. Sizin bizlere bıraktığınız o Seydiköy’ün atmosferini, güzelliklerini bende yaşadım. Ne yazık ki o güzelliklere biz pek sahip çıkamadık. Büyükşehire yakın olmanın bir sonucu olarak çok büyük yeni göç aldık. İlçe olarak bugün 150 bin civarında bir nüfusa sahibiz. Evet biz eskiyi geri getiremeyiz ancak eski anıları yine birlikte yaşabileceğimize inanıyorum. Gaziemir Belediyesi olarak bir dil okulu açma düşüncem var. Bu dil okulunda Yunanca’da öğrenilmesini sağlayacağım. Bir sonraki gelişinizde Yunanca bilen biri olarak sizi karşılamak istiyorum. Geldiğiniz yer olan Vasiliou şehri ile kardeş belediye olmak için çalışacağıma size söz veriyorum”dedi.     

    

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz ?

İlçedeki Temizlik İşleri’nin kendi ekip ve ekipmanlarıyla yapacağını açıklayan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda 6,3 milyonluk araç alımı yaparken bu araçları DMO aracılığıyla tek bir lira KDV’de ödemeyecek. Üstüne üstlük yüklenici firmada belediye ye 2 adet kamyonet hibe edecek.
16/10/2019 , 00:02:11
ÇEVRE
Fahrettin Altay- Narlıdere Metrosu’ndaki çalışmalara ara vermeden devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılında tamamlanacak projedeki gelişmeleri gösteren bir tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Soyer “Tüm İzmir’in takip ettiği en büyük projede, hedefe emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.
15/10/2019 , 23:27:48
AKTÜEL
Karşıyaka Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve İzmir’deki yerel yönetimler arasında bir ilk olan ‘Gönüllü Zabıta Projesi’nde başvuru süreci tamamlandı.
15/10/2019 , 14:04:18
AKTÜEL
EÜ’de “Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı” programı kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleniyor
15/10/2019 , 14:01:08
SAĞLIK
ADD Gaziemir Şubesi’nde arda arda gelen istifalar neticesinde yönetim kurulu boşaldı. Yönetim kurulu üyeliğine çağrılan yedek üyeler de görevi kabul etmeyince tüzük gereği olağanüstü kongre süreci başladı. Başkanlık görevini sürdüren Hülya Özcan “Karalama kampanyalarına cevabı genel kurulda vereceğim” dedi.
15/10/2019 , 11:51:48
AKTÜEL
İlçenin en büyük pazaryerinde yeniden düzenlemeye giden Gaziemir Belediyesi, kapalı pazaryerindeki tezgah aralarındaki yolları genişletmesi ve diğer uygulamaları, vatandaşlar olumlu karşıladı.
13/10/2019 , 15:33:19
EKONOMİ
 
Köşe Yazarları
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
1984 yılında İzmir Gaziemir’de doğdu. İlkokulu Yahya Kemal Beyatlı İlkokul...
Editörün Seçtikleri
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin