Baharla birlikte umutlar da yeniden yeşerirken…
Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
// echo $giris_bas;
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler

Baharla birlikte umutlar da yeniden yeşerirken…

Facebook'ta paylaş
02/12/2020 , 08:14:30 Hit: 1731

Evet şu an ülkemizin içerisinde bulunduğu siyasi ortam, adına her ne kadar savaş denilmese makrobet de can yakan, kan akıtan silahların, bombaların konuştuğu kaotik, bir o kadar trajik gelişmeler içimizi karartsa da; (Son olarak ortaya çıkan koronavirüs te dahil ettesek te)

Tüm bu durumları aşmak için yeniden yaşama sarılmak durumundayız.

 

Zaten sıkıntılı geçen bir yılın ardından ve yeni yılın ilk üç ayında da benzer bir yıl bizi mi bekliyor tasasını da beynimizden atarak daha güzel bir geleceği birlikte hayal ve umut etmek durumundayız. Ayağımıza dolanan ve sanki tüm yaşananlar bizim kaderimizmiş gibi öğrenilmiş çaresizlik içerisinde değil, tam tersi gelecek zamanın ancak bizlerin istediği gibi oluşacağının bilincinde hareket etmeliyiz  ve bunun için de her zamankinden de daha fazla yaşama sarılarak umudumuzu güçlendirmeliyiz.

 

Haberin var mı taş duvar?

Demir kapı, kör pencere,

Yastığım, ranzam, zincirim,

Uğruna ölümlere gidip geldiğim,

Zulamdaki mahzun resim,

Haberin var mı?

Görüşmecim, yeşil soğan göndermiş,

Karanfil kokuyor cıgaram

Dağlarına bahar gelmiş memleketimin... 

      

Ozan Ahmet Arif İçeride adlı şiirinde ne de güzel ifade eder yaşama sarılmayı…

 

Evet yine mevsimlerden Bahar, aylardan Mart…

Dağlarına ovalarına bir kez daha bahar gelmiş memleketimin.

 

Ne mutlu bize ki güneş gören memleketin denizle buluşabilen, güneşi, denizi, mutluluğu ve de umudu her zaman paylaşabilen coğrafyanın güzel insanlarıyız.

Kasvetli günleri geride bırakmak yine bizlerin elinde.

 

Gaziemir'de yaşam var!

2002 yılından itibaren yaşamaya başladığım İzmir'in şirin ilçelerinden Gaziemir'de yaşam kalitesinin her geçen gün artması beni ve ailemi oldukça mutlu ediyor.

 

Gaziemir ve eski adıyla öylesine farklı bir yerleşim ki tarihi dönemler içerisinde birçok farklı kültüre aynı anda yaptığı ev sahipliğinden anlayabiliyorsunuz. Dönemler içerisinde demografik yapılar değişime uğramışta olsalar, ilk yerleşenlerle son yerleşenler arasında en önemli ortak özelliğin ‘yaşamayı sevmeyi bilmek’ olduğunu fark ediyorsunuz. Arkeolojik bilgilere baktığınızda lahitlerden ortaya çıkanlar bu topraklarda insanların geçmişte de yaşamaya değer verdiğini anlayabiliyorsunuz. Aydınoğulları Beyliği'nin hakanı, Umur Bey, Venediklilerle mücadele ederek İzmir'e ilk gelen Emir Çakabey zamanlarından itibaren göçebe olarak bölgeye yerleşen Türkler tam bir doğa insanı olarak buralarda yaşıyorlardı. Bu yaşam kültürü nihayetinde Osmanlı Devleti zamanında da buraları yurt edinmeyi sürdürdü. 1800'lerle birlikte Osmanlı'nın uyguladığı, ekonomide dışa açılma politikaları sonucunda İzmir'deki yaşam kültüründe de yeni bir dönem başlatmıştı. Levanten ekonomisi de diyebileceğimiz bu yeni dönemde, başta Fransız, Hollanda ve İtalyanlar olmak Avrupalı birçok girişimci Osmanlı Devleti'nin kendisine sağladığı  ayrıcalıklar, imtiyazlar sayesinde elde ettikleri ekonomik güçle kısa sürede kentte sosyal ve siyasal bir güç haline de gelmişlerdi.  Osmanlı'nın son döneminde elde edilen bu ekonomik ve siyasi ağırlık bir ‘güç zehirlenmesi’ni de beraberinde getirdi. Bu güç zehirlenmesi onlara neredeyse Türkleri kendi topraklarında köleleştirmenin ötesinde onları buralardan sürebileceklerini dahi düşünebilecek noktaya taşımıştı.

 

O tarihlerde (1800’lerde) Gaziemir'de yaşamın adı Seydiköy'dü.

 

Türkler, Rumlar ve Levantenler bir arada bu kasabada yaşıyorlardı. Ekonomik üretim noktasında çoğunlukla hayvancılıkla uğraşan Türkler zamanla Cumaovası'nın dağlık alanlarına çekilmek durumunda kalmışlardı. Küçük bir bölümü ise Seydiköy’de yaşamaya devam ettiler. Seydiköy’ün yerli Rumlar ise, Levanten ekonomisinin kendilerine sağladığı avantajı yaşıyorlardı. Buradaki bağlarrın üzümleri şaraba, dağlarındaki zeytinler zeytinyağına dönüşerek ortaya çıkan ekonomik üretim Seydiköy Demiryolu ile Alsancak Limanı’ndan Avrupa'ya ulaştırılıyordu. Osmanlı Devleti'nin 1.Dünya Savaşı sonrasında işgale uğrayarak yıkılması, Kurtuluş Savaşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ardından Yunanistan'ın ısrarı sonucunda Mübale/Karşılıklı Nüfus Değişimi Seydiköy yaşamında yeni süreci başlatıyordu. (*Mübadelede Yunan ısrarının altında İngiltere'nin ciddi etkisi vardır. İtilaf Devletleri'nin başat gücü olan İngiltere’nin politikaları, savaşta yıkılan, cılız bir ekonomisi olan yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin çok uzun yaşayamayacağı düşüncesi üzerine bina edilmişti. Bir yönüyle Levanten ekonomisinde kendisini geliştiren Rum halkının yeni devletin ekonomisine olumlu katkı yapmamasının önüne geçilmesi tezinden hareket ediyorlardı. Her zaman tartışma konusu olan mübadele gerçeğinin sorumluluğunu doğrudan Türkiye'ye bırakılmasının gerçeklerle hiç bir ilişiği bulunmamaktadır)

 

Cumhuriyet dönemiyle birlikte Seydiköy tamamen Türklerin yaşadığı bir kasaba olarak yeni döneme merhaba dedi. Geçmişin üzüm bağları ve şarapçılığı, Rumeli'den gelerek buraları yurt eden yeni Seydiköylülerle birlikte yerini tütüncülüğe ve zeytinciliğe bıraktı. Seydiköy ekonomisi 1980'lere kadar tütüne ve İzmir merkezinde başta Tekel olmak üzere çeşitli fabrikalarda çalışanların kazandığı ücret ekonomisine dayanıyordu. Bölgedeki eski askeri havaalanı yerini sivil havaalanına devretmesi, serbet bölgenin kurulması kasabada yaşayanlar açısından yeni gelir kapıları oluşturdu. Açılan yeni fabrikalar Emlak Bank Evleri derken 1992 yılından itibaren ilçe olan yerleşim, artık bugünün Gaziemir'ini oluşturmaya başladı. Kentin imar yoğunluğunun artması doğal olarak Seydiköylü yerli ailelerin büyük bir bölümünün ekonomisini geliştirdi. Gelişen Gaziemir'le birlikte ilçeye İzmir'in olduğu kadar Türkiye'nin genelinden yoğun göç olmaya başladı. Görevleri gereği bir dönem Gaziemir'de yaşamış olanlar daha sonra tayinler nedeniyle başka yerlere gitmişte olsalar emeklilik sonrası Gaziemir’de yaşamayı tercih ediyorlardı.

 

Geçmişte olduğu gibi Seydiköy/Gaziemir günümüzde de bir göçmen kenti olma özelliğini taşımaktadır.

 

İlçede kurulan ve kültür ve dayanışma derneklerinin farklılıkları ve yürüttükleri sosyal faaliyetlerdeki çeşitlilik bugün Gaziemir'in ayrı bir zenginliğini ortaya çıkarmaktadır.

 

Kendi yaşadıkları yerde kendi kültürünü korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak adına kurulan derneklerin bulunması bazıları için ilk anda garip bir durum olarak görülse de, derinlemesine düşünüldüğünde bu durum pekala anlaşılabilir bir durumdur.

 

Kent Kültürü o insanların geçmiş kültürünü bir kenara bırakarak oluşturulacak bir olgu olmamalıdır.

Aksine geçmişin olumlu değerlerinin günümüze ve geleceğe taşınması Kent Kültürü'nü geliştirilmesine de yaramaktadır. (Geçmişin hastalıklı 'töre' gibi bir çok anlamsız kaba bir tutuculuğun ise konumuzla ilgisi bulunmamaktadır. O türden yaklaşımlar olsa olsa kent içinde Varoş Kültürü'nü ortaya çıkarır! )

 

Sağlıcakla kalın. 

 

 

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz ?


Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
06/03/2021 , 12:09:18 Hit: 1731
EKONOMİ
05/03/2021 , 10:31:50 Hit: 1731
GÜNDEM
04/03/2021 , 21:01:36 Hit: 1731
GAZİEMİR
04/03/2021 , 20:23:37 Hit: 1731
GÜNDEM
03/03/2021 , 20:19:07 Hit: 1731
YAŞAM
02/03/2021 , 23:29:42 Hit: 1731
GAZİEMİR
 
Köşe Yazarları
...
Yeni kitaplar, yeni defterler... Onları sarmalamak için sabırsızlıkla bekle...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Hemşehri İletişim Merkezi'nde...
Her yıl Kurban Bayramı’nın gelişiyle birlikte ajans haberlerinde iki konu ö...
“Maşallah siz varken AKP’ye gerek yok!”...
İzmir Büyükşehir Belediyesi 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak LGS ile gel...
Bütün yılın en güzel sabahlarıydı; heyecanla, sabırsızlıkla beklenen bayram...
Yeniden merhaba, devam eden karantina sürecini biraz olsun hafifletebilmek ...
Bütün bir kışı gelecek olan baharın hayaliyle geçirmişti. Nicedir...
“Yazlık Açık Hava Ferah Sineması, Slyvester Stallone’ nin Rocky 4 filmiyle ...
Herkese yeniden merhabalar. Bu ayki yazımda birden fazla filmle sizlerleyim...
İzmir’de 23 Nisan kutlamaları hafızalardan silinmeyecek bir geceyle sona er...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ...
İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın riski nedeniyle il sınırları içerisinde...
Aynı anda hem pilot, hem doktor hem de savcı yardımcısı olduğunuzu ve bunla...
18 Mart 1915 Deniz ve ardından 8 Ocak 1916’da Kara Savaşları zaferleriyle s...
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1973 yılında Turgutlu’da doğdu. İlköğrenimini Turgutlu’da ,orta ve lise öğr...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
Editörün Seçtikleri
...
Yeni kitaplar, yeni defterler... Onları sarmalamak için sabırsızlıkla bekle...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Hemşehri İletişim Merkezi'nde...
Her yıl Kurban Bayramı’nın gelişiyle birlikte ajans haberlerinde iki konu ö...
“Maşallah siz varken AKP’ye gerek yok!”...
İzmir Büyükşehir Belediyesi 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak LGS ile gel...
Bütün yılın en güzel sabahlarıydı; heyecanla, sabırsızlıkla beklenen bayram...
Yeniden merhaba, devam eden karantina sürecini biraz olsun hafifletebilmek ...
Bütün bir kışı gelecek olan baharın hayaliyle geçirmişti. Nicedir...
“Yazlık Açık Hava Ferah Sineması, Slyvester Stallone’ nin Rocky 4 filmiyle ...
Herkese yeniden merhabalar. Bu ayki yazımda birden fazla filmle sizlerleyim...
İzmir’de 23 Nisan kutlamaları hafızalardan silinmeyecek bir geceyle sona er...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ...
İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın riski nedeniyle il sınırları içerisinde...
Aynı anda hem pilot, hem doktor hem de savcı yardımcısı olduğunuzu ve bunla...
18 Mart 1915 Deniz ve ardından 8 Ocak 1916’da Kara Savaşları zaferleriyle s...
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin