Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler
EKONOMİ

HEM ÖĞRENİYORLAR HEMDE ÜRETİYORLAR

Facebook'ta paylaş
Eski adıyla Gaziemir Endüstri Meslek Lisesi yeni adıyla Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim gören gençler iş hayatına hazırlanıyor. Okul Müdür İlker Esen başta olmak üzere öğretmenler gençlerin iyi eğitim almaları için hayli çaba sarf ediyor. Öğrencilerde bir yandan öğrenirken diğer bir yandan üreterek okulun döner sermayesine katkıda bulunuyor.
02/04/2018 , 10:32:20

Cumhuriyetimizi kuran Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, gelecek nesillerin ulaşması gereken vizyon olarak belirlediği, “Çağdaş Medeniyetler Seviyesinin de Üzeri”ne çıkma hedefi için ülke olarak üzerinde durmamız gereken çok önemli, iki temel konu bulunuyor: Eğitim ve Üretim!

Şu bir gerçek ki, her türlü yetersizlik ve eleştirilebilecek birçok olumsuzluklara rağmen, Cumhuriyet rejimiyle birlikte Türkiye’nin son 95 yılda eğitim ve üretim alanında pek çok önemli ve olumlu gelişmeyi gerçekleştirdiğinin altını çizmek gerekiyor.

Cumhuriyetin ilk 10 yılında her yaştan on beş milyon genç yaratan genç Türkiye, bugün 80 milyonu aşan dinamik nüfusa ile eğitim ve üretimde yaşadığı sıkıntıları aşacak bir potansiyele sahip olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Yeter ki kaliteli eğitim ve üretim yolunda kararlık gösterebilsin, güçlü adımları bir biri ardına atabilsin!

Eğitim ve Üretim konusu açıldığında akla ilk gelen, ekonomi ile eğitimin iç içe geçtiği kurumların durumu olur! Bu eğitim kurumların yeterliliği her zaman tartışma konusudur.

Bugün iş dünyasının ara eleman olarak nitelendirdiği iş gücünün eksikliği dile getirilir!

Türkiye'deki yaşanan işsizlik probleminin önemli bir kesimini vasıfsız kişiler oluşturmaktadır.  Bu sorunu çözmek için verilecek eğitim oldukça büyük önem taşıyor.

 

İstihdamda önemli yer tutan kalifiye eleman ihtiyacını giderilmesi adına en önemli eğitim kurumların başında ise şüphesiz endüstri meslek liseleri gelmektedir.

 

Halk deyimiyle meslek liseleri günümüzde ifade edildiği biçimiyle Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'nde bugün milyonlarca genç eğitim görmektedir.

 

Meslek liselerinin eğitim yönünden geliştirilmeleri ve burada okuyan gençlerin kaliteli eğitim almaları Türkiye ekonomisinin gelişmesi yarınları için oldukça büyük önem taşıyor.

 

Bu yönüyle meslek lisesi eğitimi, gerçektende memleketin büyük ve özen gösterilmesi gereken meselesi haline gelmiştir!

 

Meslek liselerinin işlevini, ekonomimizin alt yapısında üstlendikleri önemli rolü bir kez daha toplum gündemine taşımak adına  Yerel Haberci olarak bir yazı ve haber dosyası hazırladık:

Mesleki Eğitim ve Üretim.

 

Yayın çıkış merkezimiz olan (İzmir) Gaziemir özelinden yola çıkarak örneklendireceğimiz mesleki eğitim ve üretim dosyamızda, eski adıyla Gaziemir Endüstri Meslek Lisesi bugünkü adıyla Gaziemir Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eğitim kadrolarından yararlandık.

 

1100 öğrenci potansiyeli ve mesleki çeşitliliği ile öğrencilerin üretimde oynadığı rolleri kamuoyu ile paylaşacağız…

 

Ekonomi haberleri çerçevesinde değerlendirdiğimiz Mesleki Eğitim ve Üretim konulu dosyamızı tüm toplum kesimlerince ilgiyle takip edileceğinden eminiz!

 

***

 

Yaşamın içine dahil olmak demek üretim ve ekonomide aktif rol almak demektir.

Bunun yolu da insanın yeteneklerine farkına varıp keşfetme duygusuyla hareket ederek başarmak duygusunu tatmin etmekten geçiyor!

Bu yolculuk meslek liselerinde daha anlamlı ve daha gerçekçidir.

Çünkü meslek lisesinde her türlü durumda öğrencinin farkındalığı gelişerek üretimin ve üretmenin hazzını tatmaya başlar.

Gücünü, yeteneklerini, yapıp edebilmelerini sorgular ve böylelikle teknolojiyi de kullanarak üretimin içinde bilinçli veya bilinçsiz şekilde yer alır. İzmir'in Gaziemir İlçesi Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde de bunu görebiliriz.

Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı

Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı Öğrencileri,  Tesisat ve İklimlendirme Teknolojileri Alanı Öğrencileri okulun döner sermaye çatısı altında üretim gerçekleştiriyor. İnsan yaşamında etkin olan araç gereç yapımını öğrenen öğrenciler şimdiden gerçekleştirdikleri üretimlerle ülke ekonomisine de ayrıca katkı sağlıyor.

Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı, son eğitim yılında, döner sermaye çatısı altında 200 adet dolap, 10 takım anasınıfı, 20 takım misafir koltuğu, 100  adet  öğretmen kürsüsü ve 50 adet ayaklı koridor panosu üretti. Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı yaptıkları üretimle döner sermayeye yaklaşık 120 bin liralık katkıda bulundu.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ALANI

Sanal ortamı kurgulayabilen bireyler yetiştirerek yaşamımızı kolaylaştıracak eylemlerde bulunan meslek lisesinde bunun en bir örneği de Bilişim öğrencilerinden Sertan Gökcan'ın projesi!..

ATP-12/A sınıfından Sertan Gökcan'ın tasarladığı eğitim ve profesyonel bağlamda da kullanılabilecek Soru Bank Programı oldukça dikkat çekici!

Genç öğrenci okulun kurumsal kimliği çerçevesinde, eğitim içerisinde önemli yer tutan sınav sistemi için bir soru bankası oluşturdu. Meslek lisesi branş öğretmenlerinin hazırladıkları sorular sisteme yükleniyor, okul idaresinin kontrolündeki sorulardan daha sonra yararlanmak isteyen öğretmenler buradan oluşturdukları soruların çıktılarını almak suretiyle hızlı bir şekilde sınav yapabiliyor. Soruların yanıtlarını değerlendiriyor. Yazılım konusunda oldukça ileri düzeyde kendisini geliştiren genç öğrencinin hazırladığı soru bankası oldukça da güvenli; Soru ve cevaplar öğretmenler tarafından  havuza yüklenirken özel algoritma şifreleme sistemiyle veritabanına aktarılıyor!

Motorlu Araçlar Teknolojisi

Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motorlu Araçlar Teknolojisi Öğrencileride kendileri için yapılan atölyede mesleklerini öğrenirken hizmet sunuyor.

 

Atölyede her tür marka ve model aracın servis ve bakımı yapılırken, öğrencilerin el becerileri, mesleki bilgi ve deneyimleri artarak piyasanın istediği teknik elemanlar yetiştiriliyor.

Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı'nda, okulun döner sermaye çatısı altında bir yıl içerisinde 52 aracın periyodik bakım ve onarımı yapıldı.

Fiat Laboratuarı'ndan yararlanan Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı öğrencilerinden 7 yıl içerisinde 80 mezun verdi. 

Mezun olan öğrencilerden yüzde 7 'si Fiat Otomotiv bünyesinde çalışmaya başladı.

Bu verilerde ortaya koymaktadır ki  Serhat Sığnak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde eğitim gören gençler kendi gelecekleri için önemli bir adım atmış oluyor! Meslek Lisesi öğrencileri Türkiye ekonomisinin gelişmesinde ana araçlardan biri olan kalifiye eleman yetiştirilmesinde gerçektende önemli bir rol oynuyor.

Varol ZENGİNOBUZ
02/04/2018 , 13:27:55
tebrikler...
Başta okul müdürü olmak üzere,bütün emeği geçen CUMHURİYET öğretmenlerini tebrik ediyorum. Bu hizmetler ve kazanımlar bana kitaplarda okuduğum dolayısıyla hatırladığım KÖY ENSTİTÜLERİNİ anımsattı.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Alman Federal Ekonomi İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen Türk-Alman İşbirliğinde Mesleki Beceri Geliştirme Projesi (TAMEB) protokolünü imzaladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla düzenlenecek proje sürdürebilir tarımsal teşvik ve kentteki istihdama yönelik farklı çalışmaları kapsıyor.
18/10/2019 , 22:53:35
EKONOMİ
18/10/2019 , 22:49:59
EĞİTİM
Başkan Halil Arda’nın yönettiği belediye meclis toplantısında Ak Parti, MHP muhalefeti 2020/2024 stratejik plana ‘evet’ derken, bu planın 2020 performans programına ise ‘hayır’dedi. Performans Programı CHP’li belediye meclis üyeleri çoğunluğu ile kabul edildi. Gaziemir Belediyesi’nin 2020 Gelir-Gider Tahmini Bütçesi 160 milyon lira olarak belirlendi. 3 saat süren görüşmeler sırasında söz alan meclis üyeleri, belediyenin bütçe ve teknik konularını konuşmaktan çok, ülke konularını gündemindeki konularla daha çok ilgi göstermeleri dikkat çekti.
18/10/2019 , 13:48:59
GAZİEMİR
Üretici ve tüketiciyi aracısız buluşturan üretici pazarlarının ikincisi Kültürpark'ta coşkulu bir törenle açıldı.
17/10/2019 , 10:00:21
EKONOMİ
Başkan Arda, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanan Nazlı Savranbaşı’na ata altını armağan etti
17/10/2019 , 09:54:09
SPOR
Tarım kadar balıkçılığa da büyük katkı sağlayan barajlar bereketleniyor. “DSİ 2. Bölge Müdürlüğü Ürkmez Su Ürünleri ve Balık Üretim Tesisi”nde ürettiği 1 milyon 420 bin balığı barajlara bıraktı. Balıkçılıkla geçinen binlerce ailenin yüzünü güldürdü.
17/10/2019 , 09:52:22
EKONOMİ
 
Köşe Yazarları
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
1984 yılında İzmir Gaziemir’de doğdu. İlkokulu Yahya Kemal Beyatlı İlkokul...
Editörün Seçtikleri
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin