SİVRİ: “YENİ TRENDLERE UYUMU GEREKTİREN BİR SÜRECİN BAŞLANGICINDAYIZ”
Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
// echo $giris_bas;
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler
EKONOMİ

SİVRİ: “YENİ TRENDLERE UYUMU GEREKTİREN BİR SÜRECİN BAŞLANGICINDAYIZ”

Facebook'ta paylaş
12/01/2021 , 12:53:33

ESİAD Ekonomik Gözlem Grubu tarafından hazırlanan Türkiye Ekonomisine İlişkin Değerlendirmeler Sunumu ile 2021 Yılı ESİAD Beklentilerinin ele alındığı çevrimiçi toplantı gerçekleştirildi. ESİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekonomik Gözlem Grubu Başkanı Muhittin Bilget’in yaptığı “2021 Türkiye Ekonomisi: Beklentiler ve Öngörüler” başlıklı sunumdan sonra 2021 Yılı ESİAD Beklentileri anket sonuçları da değerlendirildi.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, pandeminin birçok dengeyi değiştirdiğini belirterek, “Tüketim ve alışveriş kalıplarında değişiklikler, ürün dizaynında, tedarik zinciri yapısında ve pazarlamasında yeni yaklaşımlara neden oluyor. Üretilen mal ve hizmetlerin doğaya daha duyarlı olması için yeşil ekonominin ve giderek daha da artan dijitalleşmenin, dijital para sistemlerinin getireceği yeni trendlere uyumu gerektiren bir sürecin başlangıcındayız.” dedi.

 

2020 yılı sonuna doğru hukuk ile makro ekonomi başta olmak üzere reform açıklamalarıyla birlikte normalleşme beklentilerinin oluştuğuna, ancak önümüzdeki dönemde bu beklentilerin daha somut adımlarla ele alınmasının önemli olduğuna değinen Sivri, “Güçler ayrılığının bir deyimden ibaret olmadığı bir Türkiye hedefi öncelikli olmalıdır. Ülkemizde demokrasinin gelişmesi, insan haklarının evrensel ölçülerde karşılık bulması, hukukun üstünlüğü, yargı ve kurumların bağımsızlığının yerleşmesi için adımların atılması, söylemde kalmadan ve liyakat ilkesiyle birçok alanda ele alınması gereken yapısal reformların hızla uygulanması yeni yılda vazgeçilemez ve ertelenemez beklentilerimizdir.” diye konuştu.

 

Sivri, “Son yıllarda tüketim harcamalarının arttırılması gayesiyle düşük reel faizli parasal genişleme sonrasında yüksek enflasyonla ve dolarizasyon etkileriyle karşılaştık. Bu durum kur risklerinin artmasına ve şirket bilançolarında bozulmalara yol açan bir döngü ile sanayi yatırımlarının olumsuz etkilendiği bir süreçle sonuçlandı. Ekonomimizin istikrara kavuşması, doğrudan yabancı yatırımlar ile kaynak girişine imkan verecek güven ortamının ve tüm alanlarda öngörülebilirliğin sağlanmasına bağlıdır. Önümüzdeki dönemde enflasyonla mücadele ve kısıtlı kaynakların üretim ile ihracatın arttırılmasına yönlendirilmesi en önemli hedef olmalıdır” dedi.

 

Son yıllarda dünyada serbest ticaret anlaşmalarının geçmişe oranla çok daha sık karşılaşılan bir olguya dönüştüğünü söyleyen Sivri, “Avrupa Birliği’nin üçüncü taraflarla yaptığı anlaşmalara Türkiye’nin dahil olabilmesi son derece önemli bir konu. 2021 yılında serbest ticaret anlaşmalarının hızla artan önemi sebebiyle Türkiye dış politikada işbirliklerini ve alternatiflerini artırmalıdır.” şeklinde konuştu.

 

Sivri sözlerini şöyle tamamladı: “Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin sağlıklı bir eksene oturması tarafların kendilerine düşenleri yapmalarına bağlı. Mart ayında AB Liderler Zirvesi’nde karşılıklı çıkarların adil bir şekilde gözetildiği yeni bir döneme girmeyi umut ediyoruz. Bu konuda tam üyelik müzakerelerinin devam ettirilmesi ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi konularında adımların atılabilmesi için görüşmelerin başlatılmasını ve gerekli mutfak çalışmalarının yapılmasını bekliyoruz” 

 

“İşsizlik temel problemimiz”

 

ESİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekonomik Gözlem Grubu Başkanı Muhittin Bilget, yaptığı sunumunda Türkiye Ekonomisinin 2020 performansı ve 2021 beklentilerini değerlendirdi. Bilget, “Türkiye’nin 2020 yılını pandemiye rağmen yüzde 0-1 aralığında olsa da en azından pozitif büyümeyle ve 730-740 milyar dolar civarında bir gayrisafi milli hasıla ile kapatmasının beklendiğini, kişi başına milli gelirin de 8.800-9.000 dolar olarak gerçekleşebileceğini” ifade etti.

 

Bilget sunumunda, “Pandemi etkisiyle 2020 yılının ilk yarısında yaşanan son derece ciddi ekonomik daralma, yılın ikinci yarısında yavaş yavaş toparlanmaya dönüştü, hali hazır siparişlere ve kapasite kullanım oranlarına bakıldığında 2021 yılına ihtiyatlı bir iyimserlik içinde giriyoruz.” diye konuştu.

 

Uluslararası kuruluşlarca yapılan tahminlere göre Türkiye’nin G20 içinde olmaya devam edeceğini belirten Bilget, işsizlik konusuna dikkat çekti. İşsizlikte, geniş tanımlı işsizliğe bakmak gerektiğini ve genç işsizlik oranlarının çok yüksek olduğunu söyleyen Bilget, “İşgücüne katılım oranı yüzde 53’lerden 50’lere indi. Üstelik işten çıkarmanın yasak olduğu bir dönemi yaşıyoruz. İşsizlik son derece ciddi bir sorun” dedi.

 

Dünyada en büyük problemin gelir dağılımı ve artan popülist siyaset anlayışı olduğunu belirten Bilget, Türkiye’nin birincil sorununun işsizlik, ikincisinin kuraklık ve üçüncüsünün de dünyayla benzer biçimde gelir dağılımı olduğunu vurguladı. Bilget, 2021 yılında Türkiye’de ve dünyada yaşanması muhtemel olumlu gelişmeler ve riskli hususları paylaşarak sunumunu tamamladı.

 

Toplantıda ayrıca Ekonomik Gözlem Grubu Üyesi Saim Uysal 2021 yılı para ve kur politikası, ESİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı Üyesi ve Ekonomik Gözlem Grubu Üyesi Sıtkı Şükürer ise ekonomi ile vergi konusunda paylaşım ve değerlendirmelerde bulundu.

 

Anket sonuçları açıklandı: büyüme beklentisi yüzde 4

Toplantıda “Türkiye Ekonomisine İlişkin 2021 Yıl ESİAD Üye Beklenti Anketi” sonuçları da açıklandı. Buna göre 2021 Türkiye GSMH büyüme oranı beklentisi yüzde 4, 2021 Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyon beklentisi yıllık yüzde 13.5, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) enflasyon beklentisi 14.8 , 2021 için işsizlik oranı beklentisi ise yüzde 16 olarak açıklandı. ESİAD üyeleri önümüzdeki dönemde en büyük risk olarak COVID-19 salgınını görürlerken, 2021 yılında öncelik verilmesi gereken konuları hukukun üstünlüğü, ekonomik istikrar, COVID-19 salgını ve dış politika olarak sıraladılar. İzmir’de öncelik verilmesi gereken yatırımlar konusunda ise kentsel dönüşüm projeleri, şehir içi ulaşım ve dijital altyapı yatırımları ilk üç sırayı oluşturdu.

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz ?


Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
15/01/2021 , 14:37:57
GÜNDEM
15/01/2021 , 19:40:53
GÜNDEM
15/01/2021 , 12:16:06
KÜLTÜREL
15/01/2021 , 11:51:20
EKONOMİ
13/01/2021 , 22:29:45
SİYASET
13/01/2021 , 22:25:12
SAĞLIK
 
Köşe Yazarları
Yeni kitaplar, yeni defterler... Onları sarmalamak için sabırsızlıkla bekle...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Hemşehri İletişim Merkezi'nde...
Her yıl Kurban Bayramı’nın gelişiyle birlikte ajans haberlerinde iki konu ö...
“Maşallah siz varken AKP’ye gerek yok!”...
İzmir Büyükşehir Belediyesi 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak LGS ile gel...
Bütün yılın en güzel sabahlarıydı; heyecanla, sabırsızlıkla beklenen bayram...
Yeniden merhaba, devam eden karantina sürecini biraz olsun hafifletebilmek ...
Bütün bir kışı gelecek olan baharın hayaliyle geçirmişti. Nicedir...
“Yazlık Açık Hava Ferah Sineması, Slyvester Stallone’ nin Rocky 4 filmiyle ...
Herkese yeniden merhabalar. Bu ayki yazımda birden fazla filmle sizlerleyim...
İzmir’de 23 Nisan kutlamaları hafızalardan silinmeyecek bir geceyle sona er...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ...
İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın riski nedeniyle il sınırları içerisinde...
Aynı anda hem pilot, hem doktor hem de savcı yardımcısı olduğunuzu ve bunla...
18 Mart 1915 Deniz ve ardından 8 Ocak 1916’da Kara Savaşları zaferleriyle s...
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1973 yılında Turgutlu’da doğdu. İlköğrenimini Turgutlu’da ,orta ve lise öğr...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
Editörün Seçtikleri
Yeni kitaplar, yeni defterler... Onları sarmalamak için sabırsızlıkla bekle...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Hemşehri İletişim Merkezi'nde...
Her yıl Kurban Bayramı’nın gelişiyle birlikte ajans haberlerinde iki konu ö...
“Maşallah siz varken AKP’ye gerek yok!”...
İzmir Büyükşehir Belediyesi 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak LGS ile gel...
Bütün yılın en güzel sabahlarıydı; heyecanla, sabırsızlıkla beklenen bayram...
Yeniden merhaba, devam eden karantina sürecini biraz olsun hafifletebilmek ...
Bütün bir kışı gelecek olan baharın hayaliyle geçirmişti. Nicedir...
“Yazlık Açık Hava Ferah Sineması, Slyvester Stallone’ nin Rocky 4 filmiyle ...
Herkese yeniden merhabalar. Bu ayki yazımda birden fazla filmle sizlerleyim...
İzmir’de 23 Nisan kutlamaları hafızalardan silinmeyecek bir geceyle sona er...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ...
İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın riski nedeniyle il sınırları içerisinde...
Aynı anda hem pilot, hem doktor hem de savcı yardımcısı olduğunuzu ve bunla...
18 Mart 1915 Deniz ve ardından 8 Ocak 1916’da Kara Savaşları zaferleriyle s...
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin