Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler
SİYASET

ONUR ÖYMEN: BATI HEP AYNI KAFADA

Facebook'ta paylaş
19/08/2017 , 02:14:54

Lozan Antlaşması'nı 94'ncü yıldönümünde Gaziemir'de bir konferans veren Emekli Büyükelçi ve dış siyasetçi Onur Öymen önemli açıklamalar yaptı. Lozan'ı teslimiyet gibi gösterme çabalarına karşı çıktı. Başta Almanya olmak üzere batılı ülkelerle yaşanan sorunları tarihi notlarla değerlendirdi. Öymen "Yaşanılan yeni değildir. Eskiden olduğu gibi günümüzde de Batı kendi çıkarı için elinden geleni yapmaktadır. Sıkıntı bizlerin bunlara karşı etkili dış politika yürütemiyor oluşumuzdan kaynaklanmaktadır" dedi.

Uzun yıllar Dış İşleri Bakanlığı'nın bir çok kademesinde görev yapan, üstlendiği  müsteşarlık, büyükelçilik, Nato Daimi temsilciliğiyle ülkemizi İspanya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, mariobet Belçika'da temsil eden; İki dönem Türk siyasetinde CHP'den İstanbul ve Bursa Milletvekili ve bu partide genel başkan yardımcısı olarak görev yapan Onur Öymen panel için Gaziemir'deydi..

 

ADD Gaziemir Şubesi'nin ev sahipliğinde Gaziemir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Metin Taşkın Toplantı Salonu'nda gerçekleşen "94.Yılında Lozan Barış Antlaşması Paneli"nde konuşan Onur Öymen önemli açıklamalarda bulundu. Panelin ardından kitaplarını imzaladı. 77 yaşındaki Onur Öymen konulara olan hakimliği ve verdiği cevaplarla oldukça formda olduğunu gösterdi. Kendisini izleyenlere mücadele azimlerini kaybetmemeleri gerektiğini ifade eden Onur Öymen "Şu üç durumu kendinize yasaklayacaksınız! Birincisi asla kendinize yorulduk, bittik demeyeceksiniz. Yaşlandım artık, bizden geçti asla demeyeceksiniz. Gelişen olaylar karşısında asla ve asla kötümser olmayacaksınız" dedi. Öğütlerini İsmet İnönü’nün geçmişte birlikte savaştığı silah arkadaşıyla olan anısıyla anlattı.

 

Öymen “İsmet paşa ile daha önceleri cephede birlikte savaşmış başçavuş ile yıllar sonra Ankara'da karşılaşmış. O tarihte 78 yaşında olan İsmet Paşa'ya başçavuş 'Paşam hatırladın mı beni?' diye sormuş. İnönü 'Hatırlamaz mıyım Hasan başçavuşsun sen' diye cevap verdiğinde 'Paşam bu nasıl bir hafıza! Aradan uzun yıllar geçti beni hemen hatırladınız. Artık ben çok yaşlandım. Çoğu şeyi hatırlamam artık!" sözüne İsmet paşa "Sen kaç yaşındasın Hasan Başçavuş' sorusunu yöneltmiş. '77 paşam' diye cevap verince İsmet paşa güleç bir şekilde "Oo! ben şuan senin yaşında olsaydım. Dünyayı yerinden oynatırdım!' diye cevap vermiş!"

LOZAN BİR ZAFERDİR.AKSİ DÜŞÜNÜLEMEZ.

Lozan Barış Antlaşması'nın 94.yılını geride kaldığının altını çizen Emekli Büyükelçi Onur Öymen "Bu antlaşma tarihi ve dünyada örneği az olan önemli bir antlaşma olarak tarihteki yerini muhafaza etmiştir. İşgale uğrayan yıkılan bir Osmanlı'dan sonra kurulan yeni Türkiye Devleti'nin ve Türk Milleti'nin uluslararasında tanınması açısından çok önemli bir antlaşmadır. Türkiye'nin sınırlarını belirleyen adeta bir tapu senedir!

Lozan Antlaşması öncesine ve içeriğine değinen Onur Öymen şöyle devam etti:

İSTANBUL'UN ÖNDE GELENLERİ ABD VE İNGİLİZLERE YARANMANIN YOLUNU ARIYORLARDI

Birinci dünya savaşı sonrasında galip devletler Osmanlı'nı elinde kalan son toprakları işgale hazırlanıyordu. Bugünlerde galip devletlerin gözüne girmek isteyen İstanbul'un önde gelenleri kendilerine yollar arıyordu. Amerika devlet başkanı Wilson'un adını taşıyan bir cemiyet kurdular. Bunu da o devlete mektupla duyurdular. Onlara göre Osmanlı'nın ayakta kalması için Amerikan Mandası'na geçmesi gerekiyordu.

Bu taleplerini de yazdıkları mektupta Wilson ile paylaştılar. Diğer bir grup İngiliz Muhripleri Cemiyeti kurarak tam bir teslimiyetçilik içine girdiler. İstanbul Hükümeti'nin Başbakanı Damat Ferit ise yaptığı toplantılarda Padişah Vahdettin'in olanlardan bitenlerden habersiz ve sorumsuz olduğunu ileri sürerek işgalci galip devlet temsilcilerini ikna etme telaşındaydı.  Damat Ferit savaşa girmelerini ve yaşanan olayların tüm sorumluluğunu Enver paşa ve ordu kumandanlarına yüklemekle meşguldü!

"ANADOLU AHALİSİ HALKINA TÜRK MİLLETİ DENİR"

Tüm bunlara karşın Mustafa Kemal ve silah arkadaşları verdikleri milli kurtuluş mücadelesiyle galip devletlerin tüm emellerini boşa çıkardı.

Bağımsız bir devlet kurdu. Tarihte ilk kez Türk Milleti tanımlaması Lozan’da belgelere geçmiş oldu. Yeni devletin adı Türkiye olarak belirlendi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924'te ifadesiyle "Anadolu Ahalisi'nin tümüne Türk Milleti denir" tanımı uluslararası alanda not edildi.

Anadolu’da kurulan yeni devletin adı Türkiye Cumhuriyeti’dir. Devletin sahibi de Türk Milleti’dir.

Siz hiç batılı yönetciler içinde  kendi milletini ifade ederken Fransız Milleti, Alman Milleti, Amerikan Milleti demekten çekindiğine rastladınız mı?!

Yada ismini söylemeden millet lafını ederler mi?!

Bugün bizim devlet yöneticilerimizin yeri geldiğinde çok kullandıkları millet kelimesinin  yanında bunun hangi millet olduğunu söylememelerinin hiç bir anlaşılır tarafı yoktur.

Dünyada savaşlar sonrasında yapılan çok sayıda barış antlaşması vardır. Bu barış antlaşmalarında galip devletler, yenilenler üzerine baskı kurarlar. Onlara diz çöktürmek isterler. İsteklerini diz çöktürerek elde ettirmeye çalışırlar.

GEREKİRSE GÖRÜŞME MASASINDAN KALKMAYI DA BİLECEKSİNİZ!

Lozan ise tarihi bir ilk örnektir. Osmanlı karşısındaki galip devletler giriştikleri işgal sonrasında Türk Milleti'nin verdiği bağımsızlık mücadelesini kazanan bir heyetle karşı karşıya kalmıştır. Lozan'da müzakereleri yürütmekle görevli heyetin başındaki İsmet Paşa'ya, Mustafa Kemal Paşa tarafından asla taviz verilmeyecek 14 maddelik bir metin verilmiştir. Bağımsızlıktan asla ödün vermeyen Ankara'nın taleplerini içeren 14 maddeden hiç bir taviz verilmemiştir. Lozan'da çok zorlu müzakere süreci ve tartışmalar yaşanmıştır. Türk tarafı isteklerinin kabul edilmemesi halinde masadan kalkacağını çok net ortaya koymuştur. Yıllar sonra en son Kıbrıs görüşmeleri sırasında Türk ve Kıbrıs Türk tarafının tezlerini savunması gereken heyetin 'ne olursa olsun masadan kalkan taraf biz olmayalım' anlayışı kesinlikle doğru bir anlayış değildir.

HAKLI DAVANIZI SAVUNURKEN MAHÇUP BİR TAVIR TAKINMAMALISINIZ

Türk heyetine yakışan bir tavır asla bu değildir. Siz haklı olduğunuz bir davada, uluslararası anlaşmadan doğan hakkınızı kullandığınız bir konuda sanki mahcup bir tavır takınırsanız karşı tarafa haklılığınızı nasıl kabul ettirebilirsiniz ? Lozan'da da çok sert tartışmalar yaşandı. İsmet Paşa 7 saat boyunca İngiltere temsilcisi başta olmak üzere karşı tarafın büyük baskılarıyla mücadele etmesini bildi. Bu baskılar öylesine sertti ki o günü hatıratlarında paylaşan yabancı delegeler görüşmelerde Türk heyeti üzerine baskıların yanında hakarete varan ifadeler kullanmaktan çekinilmediğini not aldılar. Delegeler o günü 'Amerika'nın arka sokaklarında ifadesi alınmak üzere merkeze çekilen zencilerle yapılan diyaloglar bile Lozan'daki tartışmalara oranla daha seviyeli bir muhabbet olarak kalır’ demişlerdi!

Evet öylesine büyük bir baskı vardı Türk Heyeti üzerinde!..

O günün Avrupa basınına baktığınızda Türklere hakaretleri ve aşağılamaları görebilirisiniz.

LORD CURZON'UN BASKISI İSMET PAŞA'NIN RESTİ

İngiltere heyeti temsilcisi dışişleri bakanı Lord Curzon Türk Heyeti temsilcisi dışişleri bakanı İsmet İnönü'ye elindeki maddeler içeren evrakı uzatarak 'size akşam saat 20'ye kadar müddet. Bu maddeleri ya kabul eder imzalarsınız, yada ben toplantıyı keserek Londra'ya geri dönerim' tehdidinde bulunur. Curzon'un tehdidi İsviçre'nin Lozan kentinde yaşanan hararetli ortamı daha da alevlendirmişti.

Yabancı basın yayın mensupları Türk heyetinin ne yapacağını Curzon'un tehdidini nasıl değerlendireceğini merakla bekler. İsmet paşa gayet sakin ve soğukkanlıdır. Akşam saat 8'e kadar kaldığı otelden dışarı çıkmaz.

Otelin önünde yüzlerce gazeteci saatlerce O'nu bekler.

Akşam saat 8’de İsmet paşa otelin kapısından dışarı çıkar ve kendisini bekleyen gazetecilere aldırmaksızın yoluna devam eder. Gazteciler İsmet paşayı bırakmaz. Lord Curzon'un imzalamasını istediği evrak hakkında düşüncelerini ısrarla sorarlar. İsmet Paşa'nın cevabı gayet nettir; 'Görüşmeler burada sona erdi. Ankara'ya dönüyoruz!' Baskıları elinin tersiyle iten Türk heyetidir. Masadan kalkan taraf olmayı göz önüne alan taraf Ankara olmuştur. Bu tavır Avrupa başkentlerinde büyük yankı uyandırmıştır. Çok geçmeden geri adım atan ve görüşmelerin tekrar başlamasını isteyen taraf batılılar olmuştur. Türk heyeti süre gelen toplantılarda tezlerinin ve isteklerinin büyük bir bölümünü elde etmiştir. Musul sorunun çözümü iki galip devlet İngiltere ve Türkiye arasında yapılacak görüşmelere bırakılmıştır. Bu konu iki devlet arasında çözülememiş ve Milletler Cemiyeti'ne intikal etmiştir. Bağımsız Irak'ın kurulması sonrasında Musul bu ülke sınırları arasında kalmıştır. Lozan'da ege adaları sorunları da Türkiye ve Yunanistan arasında yapılacak görüşmelere dolayısıyla iki ülkenin çözümüne bırakılmıştır.

SİYASİ İRADE BELİRLEYİCİDİR. KARDAK'TA GEREĞİ YAPILDI. O BAYRAK İNDİ!

Küçük kayalıklar silahsızlandırılmış bölge olacağı Lozan'da kabul edilen maddeler arasındadır. 1995 yılında yaşanan Kardak krizi Yunanistan'ın kayalığa bayrak dikerek oldu bittiyle oraya sahip olma düşüncesinden kaynaklanmıştı. O günlerde ben Dışişleri Müsteşarı olarak görev yapmaktaydım. Türkiye Yunanistan'ın oldu bittisine gereken cevabı vermeye hazırlanıyordu. Dönemin başbakanı sayın Tansu Çiller 'o bayrak oradan ya inecek ya inecek' iradesini ortaya koymuştu. Bu tür harekatlar öncesinde devletin en üstünde bulunanların telefonları dış dünyaya kapanır. Kendisiyle daha önce Bonn'da büyükelçi olarak görev yapan Amerikalı mevkiidaşım gece yarısında aradı. 'Ne oluyor. Türk Ordusu Kardak'a çıkacağı söylentileri yayılıyor. Doğru mudur?' dediğinde benim cevabım şu olmuştu. Sayın Büyükleçi söylentiler doğru değildir. Çünkü şu an askerlerimiz Kardak'tadır! Telefonda duyduklarına inanmadı ve hemen telefonu kapadı. Siyasi irade belirleyicidir.

TURAN GÜNEŞ'İN CENEVRE ÖNCESİ İSTEĞİ..

Kıbrıs'ta birinci harekat sonrası barış görüşmeleri için Cenevre'de taraflar toplandı. Dönemin dışişleri bakanı rahmetli Turan Güneş dış işlerinde görevli kişiler olarak bizi topladı. Bizden istediği şu oldu 'ben bu toplantıyı nasıl bitiririm.Ne dersem ne denirse masadan kalkıp giderim' diye fikrimizi almak istiyordu. Biz gençler o gün onu şaşkınlıkla dinlemiştik. Siyasi irade belliydi. Onun gereği ortaya konuldu ve ikinci harekatla Türkiye Kıbrıs'ta bugünkü sınırı belirledi.

DEMİREL ABD BÜYÜKELÇİSİNİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ

Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında başta ABD olmak üzere Nato devletleri ve batılılar Türkiye'ye askeri ve ekonomik ambargo koydular. Kıbrıs Barış harekatını yapan Bülent Ecevit başbakanlıktan ayrılmış yerine Süleyman Demirel başbakan olmuştu. Demirel başbakan olduktan sonra ABD'nin Ankara Büyükelçisi'ni makamına çağırdı. Demirel ABD'li elçiye söylediği ise şuydu; 'Nasıl olurda Nato ülkesi bir müttefikinize askeri ve ekonomik ambargo kararı alırsınız. Büyükelçi derhal Türkiye'deki Nato üstlerinden askerlerinizi çekiniz!' Rahmetli Demirel siyasete atıldığında Amerikan yanlısı olarak bilinirdi. Hatta O'na Morisson Süleyman adını takanlar olmuştu. Demirel'in sözleri karşısında ABD büyükelçisi şaşmış kalmıştı. Kıbrıs politikası Türkiye'nin ulusal bir politikası olduğunu anlamaları çok uzun sürmedi. ABD kendi koyduğu ambargoyu kendisi kaldırmak zorunda kaldı.

BÖLÜCÜ BAŞI DİPLOMASİYLE SURİYE'DEN ÇIKARILDI

1998 yılında Türkiye'nin baskısı sonucu bölücü PKK terör örgütünün elebaşısı Abdullah Öcalan bir tek silah kullanılmadan Suriye'den çıkarılışı diplomasiyle gerçekleşti. Oysa bir kaç ay önce dönemin cumhurbaşkanı Demirel, Suriye devlet başkanı Hafız Esad'ın arkadaşı olan dönemin Mısır cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'e devreye girmesini ve terör elebaşısı Öcalan'ın Suriye'den çıkarılmasını istemişti. Mübarek'in Demirel'e cevabı 'Hafız Esad'la görüştüm. Kendisinin böyle birinden haberi yokmuş!' Dışişleri oldukça yetkin isimlerin görev yaptığı Türkiye'nin önemli gözde kurumları arasındadır. Size her türlü çözümü ve desteği üretirler. Karar ve çözümün anahtarı siyasi iradenin elindedir. O tarihte Öcalan'ın Suriye'den çıkarılışı devletin tüm kademelerinin birlikte çalışması halinde neleri başarabildiğinin güzel bir örneğidir. Daha önce Suriye ile konuştum haberleri yok diyen Mübarek işin ciddiyetini anladıktan sonra Ankara ile Şam arasında adeta mekik dokuması ve Suriye’yi ikna etmesi yoğun diplomasinin bir sonucudur!

BATI HER ZAMAN AYNI KAFADA. DİPLOMASİYİ İYİ BİLECEK VE İŞLETECEKSİNİZ

Batı'nın Türkiye'ye olan bugünkü tavrı yeni değildir. Batı hep aynı kafadadır. Sizin en güçsüz olduğunuz anlarda hemen harekete geçmek ister ve istediğini alma düşüncesini ortaya koyar. Bu geçmişte de böyleydi. Yine böyledir. Burada siz Türkiye olarak baskılara boyun eğmeyeceksiniz! Sözünüzün bir ağırlığı olacak. Diplomasiyi, diplomatik yolları iyi bilecek ve  kullanacaksınız. Devlet olarak sizden çekinecekler. Ne dediğinize ne yaptığınıza bakarak size önem verecekler. Haklı davanızı bıkmadan usanmadan savunacaksınız. Baskılar karşısında yılmayacaksınız.

LOZAN TÜRKİYE'NİN BAŞARISIDIR. İNÖNÜ'NÜN KARŞISINDAKİ AVRUPALI DEVLET ADAMLARI ANTLAŞMADAN KAMUOYU BASKISI SONRASINDA İSTİFA ETMİŞLERDİR. 

Türkiye Lozan'da zafer elde etmiştir. Bunun böyle olduğu ortadadır. Türkiye elde ettiği kazanımlar nedeniyle masada olan İngiltere dışişleri bakanı ve dönemin Fransa başbakanı kendi kamuoyunda oluşan baskılar sonucu görevlerinden istifa etmek durumunda kalmışlardır. Gerçek budur!

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz ?

İzmir Büyükşehir Belediyesi bu kez Menderesli üreticileri sevindirdi. Değirmendere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 200 tonluk salatalık alım sözleşmesi imzalayan Başkan Soyer, "Benim köylüm, çiftçim ürettiğinin karşılığını alamıyorsa, yaptığım asfaltın, köprünün kıymeti yok. Üreticim döktüğü terin karşılığını alacak. Asli görevim budur" dedi.
11/07/2020 , 14:55:32
EKONOMİ ve İŞ DÜNYASI
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir’in yaz aylarında su sıkıntısı çeken 6 ilçesinde 30 adet su kuyusu daha açacak. Çalışmaların yılsonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.
11/07/2020 , 14:43:32
SAĞLIK ve ÇEVRE
Uzay Kampı Türkiyede yaz kamplarına geri sayım başladı. Temmuz ve Ağustos aylarında sunulmak üzere 7-15 yaş grubundan çocuklara ve yetişkinlere özel farklı programlar düzenleyen kamp, 20’nci yılına özel kurguladığı “Uzay Serüveni 2020” programıyla kapılarını tekrar açmaya hazırlanıyor.
11/07/2020 , 12:24:31
EĞİTİM ve SPOR
İzmir Fırıncılar Odası artan maliyetleri ileri sürerek ekmek fiyatlarına yüzde 20 zam yaptı.
10/07/2020 , 00:44:05
EKONOMİ ve İŞ DÜNYASI
Sarı Ailesi’nin büyüğü, Ak Parti Gaziemir Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca’nın kayınbabası, işadamı Muzaffer Sarı vefat etti.
09/07/2020 , 18:56:33
GAZİEMİR
“Maşallah siz varken AKP’ye gerek yok!”
09/07/2020 , 11:27:48
SİYASET
 
Köşe Yazarları
“Maşallah siz varken AKP’ye gerek yok!”...
İzmir Büyükşehir Belediyesi 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak LGS ile gel...
Bütün yılın en güzel sabahlarıydı; heyecanla, sabırsızlıkla beklenen bayram...
Yeniden merhaba, devam eden karantina sürecini biraz olsun hafifletebilmek ...
Bütün bir kışı gelecek olan baharın hayaliyle geçirmişti. Nicedir...
“Yazlık Açık Hava Ferah Sineması, Slyvester Stallone’ nin Rocky 4 filmiyle ...
Herkese yeniden merhabalar. Bu ayki yazımda birden fazla filmle sizlerleyim...
İzmir’de 23 Nisan kutlamaları hafızalardan silinmeyecek bir geceyle sona er...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ...
İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın riski nedeniyle il sınırları içerisinde...
Aynı anda hem pilot, hem doktor hem de savcı yardımcısı olduğunuzu ve bunla...
18 Mart 1915 Deniz ve ardından 8 Ocak 1916’da Kara Savaşları zaferleriyle s...
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1973 yılında Turgutlu’da doğdu. İlköğrenimini Turgutlu’da ,orta ve lise öğr...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
Editörün Seçtikleri
“Maşallah siz varken AKP’ye gerek yok!”...
İzmir Büyükşehir Belediyesi 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak LGS ile gel...
Bütün yılın en güzel sabahlarıydı; heyecanla, sabırsızlıkla beklenen bayram...
Yeniden merhaba, devam eden karantina sürecini biraz olsun hafifletebilmek ...
Bütün bir kışı gelecek olan baharın hayaliyle geçirmişti. Nicedir...
“Yazlık Açık Hava Ferah Sineması, Slyvester Stallone’ nin Rocky 4 filmiyle ...
Herkese yeniden merhabalar. Bu ayki yazımda birden fazla filmle sizlerleyim...
İzmir’de 23 Nisan kutlamaları hafızalardan silinmeyecek bir geceyle sona er...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ...
İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın riski nedeniyle il sınırları içerisinde...
Aynı anda hem pilot, hem doktor hem de savcı yardımcısı olduğunuzu ve bunla...
18 Mart 1915 Deniz ve ardından 8 Ocak 1916’da Kara Savaşları zaferleriyle s...
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin