Bir Yiğitlik, Centilmenlik Destanı; Çanakkale
Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
// echo $giris_bas;
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler
GÜNDEM

Bir Yiğitlik, Centilmenlik Destanı; Çanakkale

Facebook'ta paylaş
18 Mart 1915 Deniz ve ardından 8 Ocak 1916’da Kara Savaşları zaferleriyle sonuçlanan Çanakkale Savaşı, ilerleyen yıllarda Milli Kurtuluş Mücadelesi’nin fitilini ateşleyen çok önemli bir savaştır.
17/03/2020 , 21:20:04

“Size ben taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar kaim olabilir” Yarbay Mustafa Kemal / Çanakkale 1915

 

2 Ağustos 1914’te Almanya ile yapılan gizli anlaşma sonucunda Osmanlı İmparatorluğu Almanya İmparatorluğu’nun yanında 1.Dünya Savaşı’na girdi. İttifak Devletleri adı verilen ve Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Bulgaristan Krallığı yanına savaşa giren Osmanlı’da dönemin padişahı Sultan Beşinci Mahmut Reşat’tır. İkinci Meşrutiyetin ilanı sonrasında Sultan ve Osmanlı Meclisi-Mebusanı ile birlikte ülke yönetiminde söz sahibidir. Meclisi Mebusan çoğunluğunu oluşturan İttihak ve Terraki Cemiyeti bir müddet Osmanlı Hükümeti’ni dışarıdan denetleyen bir konumda iken çok geçmeden Enver, Talat ve Cemal paşaların öncülüğünde iktidar partisi olarak, Sultan, Sadrazam ve hükümetiyle birlikte ülke yönetimini üstlenmektedir.

 

Osmanlı Hanedanı ve meclisi mebusan da çoğunluğu oluşturan İttihak ve Terraki’nin önde gelen paşalarının bilgisi dahilinde; 2 Ağustos 1915 tarihinde Sadrazam Said Halim Paşa ile İstanbul’daki Alman Büyükelçisi Baron Wangenheim imza ettiği 14 Maddeden oluşan anlaşma maddeleri sonucunda Osmanlı İmparatorluğu 1.Dünya Savaşı’na Almanya’nın (İttifak Devleri’nin) yanında dahil olur.

 

ÇANAKKALE SAVAŞLARI:

 

ÇANAKKALE BOĞAZI’NDA DENİZ SAVAŞI

 

19 Şubat 1915 sabahı İtilaf devletleri, 12'si İngiliz, 4'ü Fransız olmak üzere 16 muharebe gemisi, 6 muharip, 14 mayın arama tarama ve 1 uçak gemisinden oluşan donanmasıyla ‘Müstahkem Mevki Methal Grubu Bataryaları’na bombardıman başlattı.

 

Methal Grubu'nda; Ertuğrul, Seddülbahir, Kumkale, Orhaniye bataryaları ile Erenköy civarında yerleştirilmiş bir kısım seyyar obüs bataryası, Merkez Grubu'nda ise Anadolu ve Rumeli bataryaları bulunuyordu.

 

Hava şartlarının olumsuzluğu nedeniyle İtilaf Devletleri’ne bağlı güçler 25 Şubat günü ikinci bombardımana başladı.

 

İtilaf Devletleri Donanması 26 Şubat ve 17 Mart arasında ileri teknoloji sistemleriyle Çanakkale Boğazı’nda mayın arama taraması gerçekleştirdi. Ancak 17’yi 18 Mart’a bağlayan gecede, Binbaşı Nazmi Bey ve Yüzbaşı Hakkı Bey'in komutasındaki Nusrat Mayın Gemisi, Erenköy koyuna ve Boğaz'a mayın döşedi.

 

NUSRET'İN 26 MAYINI

 

18 Mart günü saat 11.15 civarlarında Çanakkale Boğazını geçmek için bir kez daha harekete geçen İtilaf Devletleri Donanması’na, Türk kuvvetleri tarafından ilk atışlarla taarruz başlatıldı. İtilaf güçlerinin önemli gemileri ilk taarruzda yara alırken, ardından savrulan İngiliz ve Fransız donanması, güneye yöneldi. Erenköy mevkiine gelen İtilaf gemileri, bu kez de Nusret Mayın Gemisi'nin döşediği 26 adet mayınlara çarparak batması ve yan yatmasıyla tarihin akışı değişti.

 

Bu arada Rumeli kıyılarında Seyit Onbaşı'nın attığı 275 kilogramlık top mermisinin de İtilaf Devletleri’nin geldikleri gibi gitmelerinde büyük payı vardı.

 

18 Mart 1915 Saat 18.00'e kadar süren şiddetli çatışmalar sonunda, İtilaf Devletleri donanmasının üç muharebe gemisi Bouvet, Irresistible ve Ocean zırhlıları batarken 2 muharebe gemisi ile 1 muharebe kruvazörü de yara aldı.

 

Olağanüstü anların yaşandığı savaşta Osmanlı Devleti’nin kesin zafer elde etti. Bu zafer, tarihe "Çanakkale Deniz Zaferi" olarak geçti ve Çanakkale'nin geçilmezliği tüm dünyaya ispat edildi.

 

ÇANAKKALE KARA SAVAŞLARI

 

18 Mart 1915’te Osmanlı Ordusu’nun Çanakkale Boğazı’nda kazanmış olduğu Deniz Zaferi Türk Ordusu’nda savaşan askerlerin motivasyonun artmasında önemli bir yere sahiptir. Ancak Çanakkale’de kesin mutlak üstünlük için kahramanlık destanının kanla yazıldığı çetin kara savaşları yapmak gerekiyordu.

 

Arıburnu, Anafartalar başta olmak üzere birçok cephe ve siperlerde topla, tüfekle çoğu kere süngü ve kol gücüyle tam bir dişe diş mücadelelerin olduğu kara savaşları 25 Nisan 1915’te başlayıp, 9 Ocak 1916 yılına kadar sürdü.

 

ÇANAKKALE’DE HER İKİ TARAFTAN 502 BİN ASKER HAYATINI KAYBETTİ

 

Sekiz aydan fazla süren Çanakkale Savaşları’nda savaştaki tarafların kaybı biri diğerin ki kadardı. Çanakkale Savaşı’nda toplam 502 bin asker yaşamını yitirdi.

 

Çanakkale Savaşları ile birlikte öne çıkan ve yaşamının önemli bir bölümünü savaş meydanlarında geçiren Mustafa Kemal Atatürk 1923 yılında Ankara’da savaşla ilgili düşüncelerini şöyle ifade etmiştir:

“Mutlaka şu veya bu sebepler için milleti savaşa sürüklemek taraftarı değilim. Savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. Hakiki düşüncem şudur: Ulusu savaşa götürünce vicdan azabı duymamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı, “ölmeyeceğiz” diye savaşa girebiliriz. Ancak, ulusun  hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir.”

 

Çanakkale’den (Boğaz’dan) geçerek Karadeniz’e açılmak isteyen İtilaf Devletleri’nin (İngiltere, Fransa ve diğerlerinin); 1918’de sona erecek 1.Dünya Savaşı’nın hemen ardından hayata geçirmeye çalıştıkları gizli ajandalarının Osmanlı Devleti’ni sona erdirirken Anadolu’yu işgal ederek parçalama girişimi Türk Milleti’ni yok etmeyi amaçladığı kesindi. Çanakkale Savaşı Türker için kendi vatanını savunmak, ‘öldüreceğim’ diyenlere karşı bir ‘ölmeyeceğiz’ savaşıydı. İttifak Devletleri’nin sürükleyicisi Birleşik Krallık (İngiltere) Fransa için yeni bir sömürge ve egemen olma savaşından başka değil iken aralarında Müslüman askerlerinde bulunduğu İngiliz Sömürgesi Hindistan ile çocuk yaştakiler dahil kendi içerindeki yerlileri hiç bilmedikleri Anadolu coğrafyasına getirip savaştıran Avusturya, Yeni Zelanda ve diğerleri için ‘Neye karşı, niçin savaşıldığı’ bilinmeyen kanlı bir savaştı. Türk Milleti ve askerleri için Çanakkale; 19 Mayıs 1919’dan 9 Eylül 1922’ye kadar sürecek Milli Mücadele, Kurtuluş Savaşı’nın, Tam Bağımsızlık yolunda bir bilinçlenmenin ilk adımını oluşturdu. Keza ne için geldikleri ne için savaştıklarını bilemeyen Anzaklar içinde ayrı bir bilinçlenmeye yol açan bir mücadelenin adıydı Çanakkale!

 

 

CENTİLMENLERİN SAVAŞI

 

Çanakkale Savaşları kara harekatıyla ilgili olarak belirtilmesi gereken önemli bir diğer nokta da şudur:

Tüm bu çarpışmalar ve karşılıklı saldırılar sırasında, Türkler mertçe, dürüstçe ve kahramanca çarpışmış, insancıl meziyetlerini ve güçlü kişiliklerini sergilemişlerdir.

Seddülbahir'de, Suvla'da, Anafartalar'da yapılan en kanlı siper savaşlarında da durum böyledir.

Türk Askeri, Kızılhaç çadırları ve hastane gemileri, yaralı taşıyan botlar, ya da sedyeleri hedef alan hiçbir atış yapmamıştır. Bir saldırı gerçekleştirmemiştir.

Bölgedeki hakim tepeler Türklerin elinde olmasına ve olumlu doğa koşullarına karşın, düşmanın sürekli olarak çekindiği zehirli gaz kullanılmamıştır. Su kaynakları zehirlenmemiştir. Türk Askeri (Mehmetçik) bu yöntemleri hiçbir zaman mert ve dürüstçe bir tutum saymamıştır.

Mehmetçik savaş alanında ele geçen esirlere ve yaralı düşman askerlerine düşmanca değil insanca muamele içinde olmuştur.

Bu durum karşısında Anzaklar hayli şaşırmıştır. Öncede kendilerine anlatılan , ya da Mısır'da karşılaşıp hakkında belirli ön yargılar ve imajlar geliştirdikleri Türk Askeri Abdul, Gelibolu Yarımadası'nda söylenenlerin aksine oldukça Anzak Türkler’incentilmen savaşçılar olduğunu yaşayarak görmüşlerdir.

“UZAK DİYARLARDAKİ ANALAR GÖZ YAŞALRINIZI ARTIK DİNDİRİNİZ”

Çanakkale artık Anzaklar ile Türkler arasında samimi bir saygının tesis edildiği bir kutsal alandır.

 

1934 Yılında Mustafa Kemal Atatürk 18 Mart’ta yayınladığı ve dönemin Türkiye temsilcisi tarafından Avusturalya’daki Anzak Günü’nde okunan mesaj hala yüreklere seslenen en etkili tarihi mesajlardandır;

“Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün mesajına bir Anzak Anası’ndan gelen mesajda aynı değerdeydi;

 “Gelibolu topraklarında yitirdiğimiz evlatlarımızın acısını, alicenap sözleriniz hafifletti. Gözyaşlarımız dindi. Bir ana olarak bana, bir güzelim teselli bahşetti. Yavrularımızın sonsuz uykularında, huzur içinde dinlendiklerinden hiç kuşkumuz kalmadı. Majesteleri kabul buyururlarsa bizler de kendilerine Ata demek istiyoruz. Çünkü yavrularımızın mezarları başında söylediğiniz sözler, ancak bir öz babanın sözleri gibi yüce, ilahi... Evlatlarımızı bir baba gibi kucaklayan büyük Ata’ya tüm analar adına şükran, sevgi, saygıyla...”

 

 

 

 

 

 

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz ?


Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
20/04/2021 , 11:25:11
TÜRKER KÜPCÜK
19/04/2021 , 19:53:25
GÜNDEM
19/04/2021 , 12:05:33
GAZİEMİR
19/04/2021 , 10:58:40
GÜNDEM
18/04/2021 , 13:44:21
GÜNNUR BERBER
18/04/2021 , 13:34:21
EDA TAŞKIN
 
Köşe Yazarları
...
Yeni kitaplar, yeni defterler... Onları sarmalamak için sabırsızlıkla bekle...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Hemşehri İletişim Merkezi'nde...
Her yıl Kurban Bayramı’nın gelişiyle birlikte ajans haberlerinde iki konu ö...
“Maşallah siz varken AKP’ye gerek yok!”...
İzmir Büyükşehir Belediyesi 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak LGS ile gel...
Bütün yılın en güzel sabahlarıydı; heyecanla, sabırsızlıkla beklenen bayram...
Yeniden merhaba, devam eden karantina sürecini biraz olsun hafifletebilmek ...
Bütün bir kışı gelecek olan baharın hayaliyle geçirmişti. Nicedir...
“Yazlık Açık Hava Ferah Sineması, Slyvester Stallone’ nin Rocky 4 filmiyle ...
Herkese yeniden merhabalar. Bu ayki yazımda birden fazla filmle sizlerleyim...
İzmir’de 23 Nisan kutlamaları hafızalardan silinmeyecek bir geceyle sona er...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ...
İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın riski nedeniyle il sınırları içerisinde...
Aynı anda hem pilot, hem doktor hem de savcı yardımcısı olduğunuzu ve bunla...
18 Mart 1915 Deniz ve ardından 8 Ocak 1916’da Kara Savaşları zaferleriyle s...
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1973 yılında Turgutlu’da doğdu. İlköğrenimini Turgutlu’da ,orta ve lise öğr...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
Editörün Seçtikleri
...
Yeni kitaplar, yeni defterler... Onları sarmalamak için sabırsızlıkla bekle...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Hemşehri İletişim Merkezi'nde...
Her yıl Kurban Bayramı’nın gelişiyle birlikte ajans haberlerinde iki konu ö...
“Maşallah siz varken AKP’ye gerek yok!”...
İzmir Büyükşehir Belediyesi 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak LGS ile gel...
Bütün yılın en güzel sabahlarıydı; heyecanla, sabırsızlıkla beklenen bayram...
Yeniden merhaba, devam eden karantina sürecini biraz olsun hafifletebilmek ...
Bütün bir kışı gelecek olan baharın hayaliyle geçirmişti. Nicedir...
“Yazlık Açık Hava Ferah Sineması, Slyvester Stallone’ nin Rocky 4 filmiyle ...
Herkese yeniden merhabalar. Bu ayki yazımda birden fazla filmle sizlerleyim...
İzmir’de 23 Nisan kutlamaları hafızalardan silinmeyecek bir geceyle sona er...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ...
İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın riski nedeniyle il sınırları içerisinde...
Aynı anda hem pilot, hem doktor hem de savcı yardımcısı olduğunuzu ve bunla...
18 Mart 1915 Deniz ve ardından 8 Ocak 1916’da Kara Savaşları zaferleriyle s...
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin