Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler

GELECEĞİN DENİZCİLERİ BRÖVELERİNİ TAKTI

Facebook'ta paylaş
Geleceğin denizcileri Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde düzenlenen yemin ve bröve töreninde mesleklerine ilk adımını attı. Törene katılan Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Bugün, son derece özel ve pek çok insanın imrenerek baktığı bir meslekte ilk kariyer adımlarınızı atıyorsunuz. Bundan sonra alacağınız eğitimler, üstleneceğiniz sorumluluklar, getirileceğiniz görevler sizlerin çok daha iyisini yapmanıza vesile olacaktır” diye konuştu.
08/10/2018 , 09:49:45

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi tarafından düzenlenen, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümleri birinci sınıf öğrencilerinin yemin ve bröve takma töreni Çakabey Deniz Feneri Konferans salonunda yapıldı. Törene Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürü Gürsel Yıldız, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Deveci, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Prof. Dr. Nükhet Hotar, dünya ticaretinin önemli bir kısmının hala deniz taşımacılığı ile yapıldığına dikkat çekerek, “Ülke ekonomilerinin yapısal şeklini ve uluslararası ilişkilerin hassas dengelerini denizcilik sektörü şekillendirmektedir. Denizciliği sadece konteyner, kuru yük veya yolcu taşımacılığı üzerinden değil; lojistik sektöründen uydu teknolojilerine deniz hukukundan oşinografi bilimine kadar çok geniş bir yelpazede değerlendirmek gerekmektedir. Bu noktada, denizcilik sektörüne yönelik nitelikli eğitim vermek önem kazanmaktadır. Dokuz Eylül Üniversitesi, denizcilik sektöründe son derece ayrıcalıklı bir konumda bulunmaktadır. Kurumumuz, lisans ve lisansüstü düzeyde nitelikli eğitim verirken; bu alana yönelik yaptığı araştırmalar, danışmanlık hizmetleri ve düzenlediği etkinliklerle sektöre kapsamlı destek vermekte, donanımlı bireyler yetiştirmektedir. Böylesi önemli bir misyonu üstlenen üniversitemiz bilimsel anlayış ve kamusal sorumluluk çerçevesinde üzerine düşen görevleri yapmakta; sektörün geleceğine ilişkin öngörüleri açıklamaktadır” diye konuştu.

 

GEMİCİ EĞİTİMİNDE DÜNYADA İKİNCİ SIRADAYIZ

Türkiye’nin dünyada Çin’den sonra en çok gemi adamı yetiştiren ikinci ülke olduğunu hatırlatan Hotar, “Bizler öğrencilerimizin uluslararası nitelikte eğitim almalarını sağlamaya; onlara mühendisliğin ve bilimin uygulamalarını en iyi şekilde göstermeye özen gösteriyoruz. Bunu yaparken, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli personel arayışına cevap veriyor; mezunlarımızın uluslararası ölçekte iş yapabilen, muhakeme yeteneği yüksek, analitik düşünce yönü gelişmiş bireyler olmalarına çalışıyoruz. Bu konuda ülkemizin en iyi yetişmiş akademik ve idari kadrolarına sahibiz. Bu yüzden öğrencilerimiz, üst düzey eğitimi ve denizciliğin kendine has disiplinini kazandıran kurumumuzda eğitim almanın ayrıcalığını yaşayacaklar” dedi.

 

DENİZCİ YETİŞTİRMEK KOLAY DEĞİL

Türkiye’nin dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girme hedefine ilerlerken ulaştırma ve lojistik faaliyetlerinin desteklenmesi, istihdam politikalarının geliştirilmesi, zabitan eğitiminin dünya ile entegrasyonunun sağlanması konularına önem verildiğini anlatan Prof. Dr. Nükhet Hotar, şöyle dedi:

“Denizcilik sektöründe muazzam bir rekabet yaşandığından; küresel ölçekte iş yapabilecek, karar verme refleksi yüksek, çok iyi yabancı dil bilen, çok yönlü ve inovatif düşünebilen insanlar yetiştirmemiz gerekmektedir. Üniversitemiz de tam olarak bunu yapmaktadır. Tabii ki rekabetle birlikte uluslararası bazı firmaların birleşmesi veya ortak hareket etmesi, görece küçük firmaları da etkiliyor. Biz bu riski öngördüğümüz için öğrencilerimizin daha geniş bir perspektifte düşünmelerine olanak veriyoruz.”

Denizci yetiştirmenin sanıldığı kadar kolay olmadığına dikkat çeken Rektör Hotar, denizcilik sektörünün eğitimler konusunda Dokuz Eylül Üniversitesi’nden daha fazla yararlanmasını tavsiye ederek, “Deniz ticaret yolları sürekli değişmekte ve yeni rotalar eklenmektedir. Uluslararası deniz taşımacılığında kısa vadede olmasa bile uzun vadede yeni bir dönem başlayabilir. Bizim bunu zabitan adaylarına en iyi şekilde anlatmamız gerekiyor çünkü değişimler yaşanabilir. Yine denizcilik sektöründe kontratlar çok kullanılıyor. Bu noktada üniversite olarak bu kontratlarla ilgili olarak Blockchain kavramı ve teknolojilerine yönelik çalışmaları genişleteceğiz” dedi.  

 

HAYALLERDEKİ MESLEK

Öğrencilere seslenen Hotar, bugün, son derece özel ve pek çok insanın imrenerek baktığı bir meslekte, ilk kariyer adımlarını attıklarını hatırlatarak şöyle konuştu:

“Bundan sonra alacağınız eğitimler, üstleneceğiniz sorumluluklar, getirileceğiniz görevler sizlerin çok daha iyisini yapmanıza vesile olacaktır. Bu birikimleriniz ilerleyen dönemlerde ülkemizin daha da gelişmesine yardımcı olacaktır. Üniversitemizin sizlere sunduğu fırsatları ve imkanları iyi değerlendirin. Literatürü takip edin; kendinizi tek bir alanda yetiştirmeyin. Akıl ve mantığınızı vicdani kanaatlerinizle birlikte kullanın; bunları da kimseye emanet etmeyin. Evrensel bilimin yücelttiği değerlere sahip denizci ve zabitler olmaya gayret edin. Biz, büyük bir aileyiz ve sizler de bunun bir parçasısınız. Aramıza hoş geldiniz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

 

TÜRKİYE’DE ALANINDA TEK

Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Durmuş Ali Deveci, ilk defa fakültelerindeki yemin törenine Rektör katılımı sağlandığını belirterek teşekkür etti. Deveci, Denizcilik Fakültesi’nde öncelikle Türkiye’nin denizcilik alanındaki çıkarları için eğitim öğretim yapmanın yanı sıra, bilimsel araştırma ve projeler gerçekleştirerek topluma hizmet ettiklerini anlattı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nin yaptığı bilimsel çalışmalar ve verdiği hizmetle marka bir üniversite olduğunu belirten Deveci, “Denizcilik alanında birbiriyle entegre 4 stratejik bölümü bir arada bulunduran Türkiye’de başka fakülte bulunmamaktadır. Yemin töreni gerçekleştirilen iki bölümümüzde, Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Denizcilik Örgütü’nün STCW konvansiyonunun belirlemiş olduğu standartlarda eğitim verilmektedir.  Bu standartlar özet olarak çok pahalı simülatörler ve laboratuvar yatırımları, deniz kökenli ve tecrübeli eğitmenler ve kapsamlı bir müfredat demektir. Sahip olduğumuz bu imkanlar ve verdiğimiz eğitim düzenli olarak denetlenmektedir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sahneye çıkan Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümleri birinci sınıf öğrencileri yemin ederek mesleklerine ilk adımını attı. Öğrencilere brövelerini ise Fakülte Genel Zabiti Doruk Karataraklı taktı.

 

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz ?

05/06/2020 , 16:38:55
SİYASET
Başta Gaziemir Belediyesi olmak üzere uzun yıllar çeşitli belediyelerde memurluk görevinde bulunan ve 2011 yılında CHP’den İzmir milletvekili ve 2014’te Gaziemir Belediye Başkan aday adaylığı başvurusunda bulunduktan sonra memurluk görevine geri dönen Cengiz Kuçhan bu kez kendi isteği ile memurluk görevinden istifa etti. Kuçhan yaptığı açıklamada Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ile yaşadıkları süreci anlattı. Yönetimin uygulamalarından rahatsız olduğu için istifa ettiğini söyledi.
05/06/2020 , 12:40:48
SİYASET
Sağlık alanında, ara sağlık elemanı yetişmesine katkı veren özel eğitim kurumlarından Lokman Hekim Kurumları pandemi sürecinde de eğitimini aralıksız sürdürdü. Kurum koordinatörü Giray Kırım süreci çok iyi yönettiklerini, eğitim açısından da öğretmen ve öğrencileri yeni sistemleri de deneyimlediklerinin altını çizdi.
05/06/2020 , 11:51:31
EĞİTİM ve SPOR
05/06/2020 , 11:36:29
SAĞLIK ve ÇEVRE
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü’nde iki sürücülü bisikletlerin Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi’ne dâhil edildiğini duyurdu. “Türkiye'de ilk kez bir belediye, görme engelli vatandaşlarımızın da bisiklet keyfi yaşaması için böyle bir hizmete imza atıyor” diyen Başkan Soyer, görme engelli takım arkadaşıyla tandem bisiklet kullandı.
04/06/2020 , 10:39:03
SAĞLIK ve ÇEVRE
İnşaatı yarım kalan Menderes Devlet Hastanesi için yeni ihale, Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar’ın temasları sonunda 1 Temmuz Çarşamba günü gerçekleşecek.
04/06/2020 , 10:35:34
SAĞLIK ve ÇEVRE
 
Köşe Yazarları
Bütün yılın en güzel sabahlarıydı; heyecanla, sabırsızlıkla beklenen bayram...
Yeniden merhaba, devam eden karantina sürecini biraz olsun hafifletebilmek ...
Bütün bir kışı gelecek olan baharın hayaliyle geçirmişti. Nicedir...
“Yazlık Açık Hava Ferah Sineması, Slyvester Stallone’ nin Rocky 4 filmiyle ...
Herkese yeniden merhabalar. Bu ayki yazımda birden fazla filmle sizlerleyim...
İzmir’de 23 Nisan kutlamaları hafızalardan silinmeyecek bir geceyle sona er...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ...
İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın riski nedeniyle il sınırları içerisinde...
Aynı anda hem pilot, hem doktor hem de savcı yardımcısı olduğunuzu ve bunla...
18 Mart 1915 Deniz ve ardından 8 Ocak 1916’da Kara Savaşları zaferleriyle s...
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1973 yılında Turgutlu’da doğdu. İlköğrenimini Turgutlu’da ,orta ve lise öğr...
14.11.1973 tarihinde İzmir'de doğdu. İlk, Orta ve Lise eğitimimi İzmir'...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
Editörün Seçtikleri
Bütün yılın en güzel sabahlarıydı; heyecanla, sabırsızlıkla beklenen bayram...
Yeniden merhaba, devam eden karantina sürecini biraz olsun hafifletebilmek ...
Bütün bir kışı gelecek olan baharın hayaliyle geçirmişti. Nicedir...
“Yazlık Açık Hava Ferah Sineması, Slyvester Stallone’ nin Rocky 4 filmiyle ...
Herkese yeniden merhabalar. Bu ayki yazımda birden fazla filmle sizlerleyim...
İzmir’de 23 Nisan kutlamaları hafızalardan silinmeyecek bir geceyle sona er...
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve ...
İzmir Büyükşehir Belediyesi, salgın riski nedeniyle il sınırları içerisinde...
Aynı anda hem pilot, hem doktor hem de savcı yardımcısı olduğunuzu ve bunla...
18 Mart 1915 Deniz ve ardından 8 Ocak 1916’da Kara Savaşları zaferleriyle s...
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin
hatay escort izmit escort antalya escort bursa escort konya escort eskisehir escortcanakkale escort rize escort sinop escort usak escort trabzon escort
" target="blank">
Genel Başlıklar
Site Haritası

ANASAYFA

Foto Galeri

Video Galeri

Linkler

Künye

İletişim