Yerel Haberci
Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
// echo $giris_bas;
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler

TÜRKER KÜPCÜK

Seçmenin Gaziemir tercihi neydi?

Toplam Görüntülenme: 77
Facebook'ta paylaş TÜRKER KÜPCÜK Kimdir ?

Gaziemir’e geçmeden önce çok kısa olarak 23 Haziran’da yapılan ve Millet İttifakı’nı oluşturan CHP ve İyi Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun zaferinden söz etmek isterim.

İmamoğlu, 31 Mart’ta kazandığı ve YSK’nın hiç inandırıcı olmayan yenilememe kararı sonrasında mazbatası iptal edilmişti.

İmamoğlu, 23 Haziran’da tekrarlanan seçimde rakibi, Cumhur İttifakı’nı oluşturan Ak Parti ve MHP’nin ortak adayı Binali Yıldırım karşısında ezici bir galibiyet elde etti. İmamoğlu rakibi Yıldırım’a 31 Mart’ta 13 bin civarında fark atmışken, 23 Haziran’da bu farkı 807 bine çıkartmayı başardı.

Bu başarıda, kendisine yapılan haksızlığı farkına varan her partiden İstanbul seçmeninin desteği, CHP ve İyi Parti’nin genel başkanlardan, mahalle teşkilatına kadar canla-başla çalışmasının da büyük payı var.

Bununla birlikte de rakibi Yıldırım’ın partisinin ve ittifak partisinin hatalı söylem ve hatalı stratejilerinin yanı sıra, 1994’te RP ile başlayan FP ile devam eden ve 2002’den itibaren de Ak Parti olarak yerel yönetimi elinde bulunduruyor olmanın rehaveti ve doymuşluğu göz ardı edilemez. Genel ve yerel iktidarı aynı kadrolarla elinde tutuyor olmanın zaman zaman yetki kullanan kişiler ve alt kadrolarında meydan getirdiği ‘kibirli’ yaklaşımların da İstanbul seçmenini kararını vermesinde etkili olduğunun altını çizmeliyiz.

 

İstanbul seçmeni ortaya koyduğu iradenin çok iyi anlaşılması gerekir. Genel ve yerel iktidar sahipleri ve bu güçlere bağlı yetki kullanan alt kadroların 23 Haziran İstanbul Seçimi’nden ders almalıdırlar. Bu millet hiçbir zaman haksızlığı kabullenmez. Haksızlığa uğrayanın da yanında olur. Halkımız kibirli yöneticilerden hiçbir zaman hoşlanmaz. Kibirli siyasileri ve yöneticileri ilk fırsatta sandık başında oylarıyla cezalandırır.

 

Bu saptamaların ardından gelelim Gaziemir özeline!

Gaziemirli seçmen, İzmirli seçmen eğiliminle orantılı olarak bu yerel seçimde de tercihini, CHP ve İyi Parti’nin İzmir’deki ortak ittifak adayına ve stratejisinden yanan kullandı.

Millet İttifakı seçim stratejisini; Ankara, İstanbul, Antalya, Adana, Hatay gibi diğer büyükşehirlerde “bu bir yerel seçim” anlayışı olarak oturttu. Bu kentlerdeki tüm adaylarını bu stratejiye göre belirledi. Ekonomide yaşanan durgunluğu ve belirsizliği, tarım ürünleri başta olmak üzere artan fiyatları, enflasyonu, işsizliği, yoksulluğu yöresine göre işledi. Ve bunda da büyük oranda başarılı oldu. Türkiye nüfusunun büyük bir bölümünün yaşadığı ve daha önce Ak Parti’nin elinde bulundurduğu büyük kentlerde belediye başkanlıklarını kazandı.

Millet İttifakı; İzmir gibi, belediye başkanlıklarını elinde bulundurduğu büyükşehirlerde, il ve ilçelerde seçim stratejisini ise yerelden çok; Son bir yıldır uygulanan cumhurbaşkanlığı sisteminin tek adam sistemine dönüştüğünü, adalette olan güvenin azalması gibi konuları işledi. Yerel seçimleri Ak Parti genel iktidarına “ders verme” için bir güven oylamasına dönüştürdü. Diğer yandan da ülkenin içinde bulunduğu ekonomide baş gösteren sıkıntıları işledi.

Millet İttifakı bu stratejisiyle de başta İzmir olmak üzere daha önce sahip olduğu büyükşehirleri, il ve ilçeleri 31 Mart seçimlerinde de kazandı. Kendi Yerel iktidarını korumayı başardı.

CHP İzmir özelinde yapılan anketlerle, seçmen tercihinin yine partinin göstereceği adaydan yana kullanacağını gördü.

Böylece adaylarını belirlerken, neredeyse tüm seçim çevrelerinde değişime gitti. Yeni adaylarla seçmenden CHP ve Millet İttifakı adına oy istedi. İzmir Seçmeni 31 Mart seçimlerinde CHP’nin dolayısıyla Millet İttifakı’nı açık bir şekilde destekledi.

 

Ak Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ise Türkiye genelinde yerel seçimleri, genel seçim havası içinde geçmesi isteyen bir seçim stratejisi ortaya koydu.

Türkiye’nin terör örgütleri tarafından kuşatılmak istendiğini bu durumu sonucunda bir beka sorunu yaşadığını, dış güçlerin yerel seçimleri kullanarak, Ak Parti iktidarını geriletmek, zayıflatma peşinde olduğunu söyledi.

Ülke genelinde yerel seçimleri genel seçim havasına sokmaya çalışan Cumhur İttifakı, İzmir özelinde ise bambaşka bir stratejiyle seçmenden oy istedi.

Kendi elinde bulundurduğu belediyelerde, propaganda çalışmalarında, genel başkanları ve cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylem ve görsellerinden yararlanan Ak Parti, İzmir’de ise tüm seçim çevrelerinde yerel adayların fotoğraf ve görsellerini öne çıkararak “bu bir yerel seçim” stratejisi ortaya koydu. Hatta reklam ve broşürlerde parti logoları adeta görünmez olurken “Cumhur İttifakı” ibaresinin öne çıkması sağlandı. Ancak İzmirli seçmenden istediği karşılığı bulamadı.

 

31 Martta Gaziemir özelinde seçime yansıyan seçmen tercihi, sekiz ay önce gerçekleşen 24 Haziran 2018’deki genel seçimlerinden hiçbir farkı yoktu.

 

Gaziemir’de seçmen tıpkı 24 Haziran 2018’de olduğu gibi, 31 Mart 2019 seçiminde de aynı sayıda ve oranda Millet İttifakı’na oy verdi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun ilan ettiği kesinleşen seçim sonuçlarına göre; Gaziemir özelinde, yerel düzeyde adaylardan ve listelerden kaynaklı bir sonuç değil, CHP ve İyi Parti’nin 28 Haziran 2018’de almış olduğu oylarını aynen koruduğunu ortaya koydu.

Seçimi Gaziemir’de yine oy sayıları ve oranla CHP ve İyi Parti’den oluşan Millet İttifakı kazandı.

YSK verilerine göre, Millet İttifakı’na rakibi Cumhur İttifakı’ndan gözle görülür bir oy geçişi olmadığı da ortaya çıktı. (Bu durum her iki ittifak partilerinin aldığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Gaziemir Belediye Başkanlığı seçimlerinden de çok net bir şekilde anlaşılmaktadır. )

 

31 Mart ile 24 Haziran seçimleri arasında tek dikkat çeken husus, her iki seçimde kullanılan oy sayılarındadır!

24 Haziran’da Gaziemir’de 87 bin 759 geçerli oy kullanımı söz konusu iken 31 Martta geçerli oy kullanımı 82 bin 938’de kalmıştır. Bir başka deyiş ile her iki seçim arasında 4 bin 821 oy azalması vardır.

Bir diğer husus ise HDP’nin ilçedeki durumudur.

HDP 31 Mart’ta, Gaziemir’de sadece belediye meclis üyeliği seçimlerine girmiştir. HDP’nin belediye meclis üyeliği seçiminde elde ettiği oy sayısı 2 bin 533’tür. Bu partinin 24 Haziran 2018’de cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş 5 bin 596 oy almıştı. HDP oyları açısından iki seçim arasında 3 bin civarında oy farkı olması bu parti seçmenin önemli bir bölümünün sandığa gitmemesi şeklinde de yorumlamak mümkündür.    

Yayılmak istenen şehir efsanesi

Son bir iki aydır Gaziemir’de bir takım çevrelerin dilden dile yaymaya çalıştığı bir şehir efsanesinden de söz etmek gerekir.

Yaymaya ve algı oluşturulmaya çalışılan söylentiye göre, Gaziemir belediye başkanlığı seçimi özelinde bir grup Ak Partilinin belirlenen ilçe adayına tepki gösterdiği altı çiziliyor. Ardından bu tepkilerini yerel tercih noktasında CHP adayına, büyükşehirde ise ‘partili’ olduklarını ortaya koyarak, Ak Parti adayı Nihat Zeybekçi’ye kullandıkları ifade ediliyor (!)

Böyle bir durumun söz konusu olmadığı, YSK’nın açıkladığı kesin sonuçlardan da anlaşılmaktadır.

 

Sürdürülmeye çalışılan şehir efsanesinin altında yatan sebebin, seçimden sonra yeni yönetim üzerinde etki yaratıp, etkin olma çabası olduğu açıktır.

 

Cumhur İttifakı 24 Haziran 2018 seçiminde toplamda 30 bin 774 oy almıştır.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise Gaziemir Belediye Başkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı adayı 33 bin 338 oy almıştır.

Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde de başkan adayı Nihat Zeybekçi 33 bin 83 oy almıştır.

Fısıltılarda iddia edilenlerin aksine, Cumhur İttifakı adayı Gaziemir özelindeki adayı, partisinin büyükşehir adayından da fazla oy almıştır.

24 Haziran 2018 ile 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın 3 bin civarında oy atışı sağlamış olması ise Gaziemir’deki yerel siyasetin iyi irdelemesi gerekir!

 

Gaziemir’de 31 Mart’ta yaşanılan siyasi gerçeklik şudur;

2004 yılından 2009 yılına kadar yerel iktidarı elinde bulunduran Ak Parti; 2009’daki yerel seçimlerde elinde bulundurduğu Gaziemir Belediye Başkanlığı’nı seçimini kaybetmiştir. Seçimleri farklı şekilde seçimi kazanan CHP, yerel iktidara gelmiştir.

CHP Gaziemir özelinde; 2009’da kazandığı yerel iktidarı, 2014 yerel seçimlerinde ve son olarak 2019 yerel seçimlerini de yine açık ara farkla kazanmıştır.

CHP, üçüncü kez üst üste seçim kazanma başarısını göstermiştir.

 

Evet; ilk kez 24 Haziran 2018 seçimleriyle birlikte siyasi partiler kanunundaki yeni düzenlemeyle birlikte siyasi partilerin ittifak yapmalarının önü açılmıştır.

Bu yasa ile birlikte Ak Parti MHP ile CHP’de İyi Parti ile ittifak yapmışlar ve bunu bu yerel seçimlerde de ortaya koymuşlardır.

Ak Parti ve MHP’nin 24 Haziran 2018’de aldığı oylar, 31 Mart 2019 yerel seçiminde Cumhur İttifakı belediye başkan adayı etrafında toplanmıştır.

CHP ve İyi Parti’nin 24 Haziran 2018’de aldığı oylar, 31 Mart 2019 yerel seçiminde Millet İttifakı belediye başkan adayı etrafında toplanmıştır.

 

Siyasiler ve siyasi partiler sayesinde Gaziemir’de bir yerlere seçilen kişiler, seçmenin ortaya koyduğu tercih ve iradeyi iyi okumalıdır.

Yerel yönetim anlayışını ve gelecek siyaseti bu okumalar üzerinden ortaya koymalıdır. 

SEÇİM SONUÇLARI TABLOLARI

 

 

 

Önceki Yazıları

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

14’ncü yılı geride bırakırken…

19/09/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

"Ayşe tatile çıksın"

22/07/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

“Ben bir ceviz ağacıyım, Gülhane Parkı’nda”

25/07/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

‘Günaydın, Hürriyet, Saklambaç’!

06/06/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Bak sen şu çocuklara!

23/04/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Yaşayan üstat, Seydiköylü mahalli sanatçı Nusret Taşçı

20/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Emek demek, Ekmek demek!

17/03/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Ayçiçeği tarlaları…

13/02/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

“Kurtlar, kuşlar, mahlukatlar içsin diye”

21/02/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Böyledir İzmir’in dayanışması

12/03/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

CHP’nin Gaziemir yerel iktidarında “Bütçe Baharı”!

30/11/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Gaziemir Meclis’indeki gerginlik ‘Bütçe’ye de yansır mı?

01/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Zaman akıp giderken…

25/01/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

“Kimsin sen? Yoksa sen kahin misin!”

01/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

İzmir’de Yaz! Yakın Yerler 1

01/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Kısmette koronalı bayramda var imiş

01/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Sosyal Devlet ilkesinin önemi artık kavrandı, sanırım!

07/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Zirvedeki Aşklar

01/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Gaziemir ile Menderes, Zeytinyağı ve Süt alanında bir teşekkül oluşturabilse!

07/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

2019’a güle güle, 2020’ye merhaba derken…

11/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Geçmişten bir anı ve Adile Naşit!

07/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Şehir ve başkanlar…

05/11/2019

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

PARTİLERDE KONGRE SÜREÇLERİ

07/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Önce elimizdekini sokağa, parka, dağa denize atmamayı öğrensek!

07/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

"Allah'ın başka 100 günü mü yok!"

11/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Seçmenin Gaziemir tercihi neydi?

03/07/2019

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Gaziemir'de bir tarihi güne daha tanıklık ederken...

07/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Adayların seçim kampanyaları ve bir düzeltme!

07/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Tanzim Satış yetmez,1580 ve 3030’a da geri dönülmeli!

07/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Halil Arda ve önümüzdeki süreç!

07/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

İyi Parti CHP’yi bekliyor Ak Parti meclis belirliyor

07/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Ak Parti’de Yılmaz adaylığı aldı, gözler şimdi CHP’de!

07/01/2019

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Aday adayları artık gün sayıyor

07/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Atatürk ve kıssadan hisseler

07/12/2020

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Tanzim Satışlar’ın önemi bir kez daha ortaya çıktı

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Üretim, üretim, üretim için de önce Eğitim

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

24 Haziran seçimleri ve belediyelerin etkisi

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Temmuz sıcağında meraklısına Gaziemir seçim sonuçları

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

OY KULLANIRKEN “NASIL “KULLANACAĞIM” DİYE SORMANIN GEREĞİ YOK!

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

24 HAZİRAN’A DOĞRU İZMİR VE GAZİEMİR’İN SEÇİMLERİ

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Şenlik ve Sandık!

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

CHP liderinin yerel seçim mesajları…

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

2018’i karşılarken…

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

CHP Gaziemir Kongresi Notları…

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

SİYASETİN DİLİ

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

'ATATÜRK'E SALDIRMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ’

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

9 Eylül ve Gaziemir. Topbaş, amatör ligler

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Fuarlar, bayramlar, O güzel insanlar…

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

VURDUMDUYMAZLIKLAR ÜZERİNDE SÖRF..

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

Bunaltıcı Haziran ve Bayram...

12/05/2021

TÜRKER KÜPCÜK

Yerel Haberci

GÜNDEM ÜZERİNE KÜÇÜK DOKUNUŞLAR..

12/05/2021

Facebook'ta paylaş

TÜRKER KÜPCÜK

1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Akat’ta orta öğrenimini Çimentepe Beştepeler ve Karabağlar Cumhuriyet Lisesi’nde okudu. Eskişehir A.Ü Sosyal Bilimler Bölümü’nde ön lisans eğitimi aldı.Basın Yayın hayatına 1995 yılında Buca’da yayınlanan Çağdaş İzmir Gazetesi’nde Haber Müdürü olarak başlayan Türker Küpcük daha sonra 2001 yılında kendi çıkardığı Yeni Görüş Dergisi’nde devam etti. 2002-2006 yılında Bölge Life Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü görevinin ardından 2006 yılında Yerel Haberci adlı internet sitesi yayıncılığına başlayan Türker Küpcük 2007 yılında Yerel Haberci Dergisi’ni kurdu. Yerel Haberci Dergisi’nin İmtiyaz Sahipliği ve Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürüten Türker Küpcük dergi yayıncılığının yanı sıra ayrıca 1994-1999 döneminde Buca Belediye Meclis Üyesi olarak görev yaptı.
19/09/2021 , 20:33:57
TÜRKER KÜPCÜK
22/07/2021 , 23:50:58
TÜRKER KÜPCÜK
25/07/2021 , 12:09:39
TÜRKER KÜPCÜK
06/06/2021 , 18:25:50
TÜRKER KÜPCÜK
23/04/2021 , 13:04:15
TÜRKER KÜPCÜK
20/05/2021 , 12:31:04
TÜRKER KÜPCÜK
17/03/2021 , 20:29:27
TÜRKER KÜPCÜK
13/02/2021 , 22:08:23
TÜRKER KÜPCÜK
21/02/2021 , 17:32:50
TÜRKER KÜPCÜK
12/03/2021 , 23:02:52
TÜRKER KÜPCÜK
30/11/2020 , 23:01:28
TÜRKER KÜPCÜK
CHP Gaziemir özelinde, çok partili döneme geçilmesinin ardından 59 yıl sonra elde ettiği yerel iktidar tecrübesinde, meclis çalışmaları ayrı bir süreç olarak ilerliyor.
01/12/2020 , 10:19:57
TÜRKER KÜPCÜK
25/01/2021 , 13:32:17
TÜRKER KÜPCÜK
01/12/2020 , 10:20:13
TÜRKER KÜPCÜK
01/12/2020 , 10:20:31
TÜRKER KÜPCÜK
01/12/2020 , 10:20:50
TÜRKER KÜPCÜK
Ülkemizde dahi epey bir dönem herkesin imrendirilmeye çalışıldığı, ABD vb. ülkelerde hüküm süren kapitalist anlayışın kapitalist sağlık versiyonunun, koronavirüs salgınında çuvalladığına şahit olduk.
07/12/2020 , 11:42:51
TÜRKER KÜPCÜK
01/12/2020 , 10:22:09
TÜRKER KÜPCÜK
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir başka diğer ucu ise Seferihisar Ürkmez, Payamlı, Doğanbey’e uzanan bu verimli coğrafyadaki ‘ürün deri’ değerlendirilmeyi bekleyen güçlü bir tarımsal ekonomi potansiyeline sahiptir.
07/12/2020 , 11:42:26
TÜRKER KÜPCÜK
11/05/2021 , 14:23:25
TÜRKER KÜPCÜK
07/12/2020 , 11:41:46
TÜRKER KÜPCÜK
05/11/2019 , 21:33:17
Türker Küpcük
07/12/2020 , 11:41:26
TÜRKER KÜPCÜK
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmeden doğal zenginliğimiz olan ormanlarımızı, canlılarımızı korumak asla mümkün değildir!
07/12/2020 , 11:41:08
TÜRKER KÜPCÜK
11/05/2021 , 20:15:22
TÜRKER KÜPCÜK
03/07/2019 , 11:59:48
Türker Küpcük
Gaziemir'in yeni belediye başkanı Halil Arda görevini Halil İbrahim Şenol'dan devraldığı sırada gözümün önünden son 10 yılık süreç adeta bir film şeridi gibi hızla geçti!
07/12/2020 , 11:40:32
TÜRKER KÜPCÜK
07/12/2020 , 11:40:13
TÜRKER KÜPCÜK
07/12/2020 , 11:39:53
TÜRKER KÜPCÜK
07/12/2020 , 11:39:37
TÜRKER KÜPCÜK
Gaziemir özelinde Millet İttifakı’nda gözler CHP genel merkezinde..Başkan adayını belirleyen Ak Parti’de ise meclis listesi için çalışmalar şimdiden başladı.
07/12/2020 , 11:39:21
TÜRKER KÜPCÜK
07/01/2019 , 21:53:57
Türker Küpcük
07/12/2020 , 11:37:47
TÜRKER KÜPCÜK
07/12/2020 , 11:37:29
TÜRKER KÜPCÜK
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gelir grubunun belini bir kez daha büktü. … 1970 sonlarında İzmir'de yaşanan bakkal-toptancı siyaseti sonucunda tezgah altından verilen gıda maddeleri söz konusuydu. Keyfe göre hareket eden tüccar-esnaf kesimi istedikleri gibi 'yok' satıyorlardı! ... O günün İzmir Belediye Başkanı İhsan Alyanak geniş halk kitlelerinin temel gıda ürünlerini bulabilmesi ve uygun fiyata alabilmeleri için Tanzim Satışlar'ı (TANSA'yı) kurdu. …Bugün ülkemizdeki dev market zincirlerinin çok büyük bir bölümü yabancı şirket ve sahiplerinin elinde bulunuyor. … Serbest piyasada en önemli kural rekabettir! Rekabeti önleyecek ve ortadan kaldıracak tiröstleşmeye izin verilemez.
12/05/2021 , 12:23:28
TÜRKER KÜPCÜK
12/05/2021 , 12:23:15
TÜRKER KÜPCÜK
24 Haziran'da ilçelerde çıkan seçim sonuçlarına göre belediye başkanını elinde bulunduran partilerin elde ettiği sonuçlar diğer ilçelerde aldıkları sonuçlara göre yukarı yönde farklılık gösteriyor!
12/05/2021 , 12:22:59
TÜRKER KÜPCÜK
24 Haziran seçimlerinin Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan ‘kesin’ sonuçlarına göre Gaziemir’de ilginç verilerde ortaya çıktı.
12/05/2021 , 12:22:36
TÜRKER KÜPCÜK
Hemen öncelikle belirtelim ki seçmen olarak sizin için farklı yeni bir durum yok.
12/05/2021 , 12:22:11
TÜRKER KÜPCÜK
En büyük anket seçim sandığıdır.Daha önce seçimlerde elde edilmiş sonuçlar bire bir olmasa da bir fikir vermesi açısından önemli verilerdir.
12/05/2021 , 12:21:58
TÜRKER KÜPCÜK
Hani her seçim dönemi siyasilerden çok duyduğumuz, o alışılagelen 'bu seçim ülkemizin için çok önemli!' pelesenk cümlesinden hepimize 'gına' geldiği doğrudur! Ancak bu kez gerçektende bu seçimde ortaya konulacak tercihler çok ülkemiz için önemli!
12/05/2021 , 12:21:42
TÜRKER KÜPCÜK
12/05/2021 , 12:21:23
TÜRKER KÜPCÜK
12/05/2021 , 12:21:11
TÜRKER KÜPCÜK
12/05/2021 , 12:20:56
TÜRKER KÜPCÜK
12/05/2021 , 12:20:38
TÜRKER KÜPCÜK
12/05/2021 , 12:20:22
TÜRKER KÜPCÜK
12/05/2021 , 12:20:07
TÜRKER KÜPCÜK
12/05/2021 , 12:19:47
TÜRKER KÜPCÜK
12/05/2021 , 12:19:27
TÜRKER KÜPCÜK
12/05/2021 , 12:19:16
TÜRKER KÜPCÜK
12/05/2021 , 12:19:05
TÜRKER KÜPCÜK
 
Köşe Yazarları
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1973 yılında Turgutlu’da doğdu. İlköğrenimini Turgutlu’da ,orta ve lise öğr...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
Editörün Seçtikleri
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin