Genel Başlıklar

KENT GÜNDEMİ

GAZİEMİR GÜNDEMİ

EKONOMİ

SİYASET

YAŞAM ve MAGAZİN

KÜLTÜR ve SANAT

ÇEVRE ve SAĞLIK

EĞİTİM ve SPOR

Site Haritası

ANASAYFA

Foto Galeri

Video Galeri

Linkler

Künye

İletişim

Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler

Gaziemir ile Menderes, Zeytinyağı ve Süt alanında bir teşekkül oluşturabilse!

Facebook'ta paylaş
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir başka diğer ucu ise Seferihisar Ürkmez, Payamlı, Doğanbey’e uzanan bu verimli coğrafyadaki ‘ürün deri’ değerlendirilmeyi bekleyen güçlü bir tarımsal ekonomi potansiyeline sahiptir.
27/01/2020 , 19:32:16

Gaziemir ile Menderes, Zeytinyağı ve Süt alanında bir teşekkül oluşturabilse!

 

İzmir’in tarımsal anlamda değerlerinden biri de Menderes yani bilinen eski adıyla Cumaovası’dır.

Geçmiş tarım kültüründe hayvancılık başta olmak üzere, zeytininden, üzüm bağına kadar bir çok tarımsal üretime sahip olan Cumaovası, ilçe statüsünü kazanarak Menderes adını aldıktan sonra da bu üretim kültürünü günümüzde de yaşatmaya devam etmektedir.

Cumaovası’nın komşusu konumundaki Seydiköy’de; yakın tarihine kadar zeytin başta olmak üzere benzer tarımsal üretim kültürünün yaşandığı bir yerdir. Seydiköy kasabasının ‘Dağlarından yağ, (Cumhuriyet öncesindeki üzüm bağları ve arıcılığı sayesinde) ovalarından bal akan yer!’ olarak tanımlanıyor olması boşuna değildir. Cumhuriyet ve peşinden gelen mübadele sonrasında bağcılık zamanla kendini tütüncülüğe bırakmış olsa da, yeni dönemin zirai faaliyetler, tütüncülüğü dışında, ‘kendi kendine yetebilme!’ özelinde sürdürülmüştür. 1992 yılından itibaren ilçe olan Gaziemir’de, bugün her ne kadar şehirleşme hakim görünse de, Çatalkaya sırtları başta olmak üzere ilçenin çeşitli alanlarında kısmi zeytincilik faaliyeti yapılmaya devam etmektedir.

Geçmişin ve bugünün zirai üretim kültürü (köyleriyle birlikte) Menderes ekonomisinde göreceli bir katkısı olsa da, potansiyelin tam olarak kullanılabildiğini söylemekten hayli uzaktır. Gaziemir’de ise zirai üretimin ilçe ekonomisine anlamında hiç yok denecek seviyededir. (Genelde, dedelerden kalan birkaç yüz zeytin ağacından elde edilen zeytinyağı üretimi ancak kişilerin kendi ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Gaziemir Belediyesi’nin on yıldır yetiştirmeye çalıştığı meslek lisesinin hemen yanındaki ağaçlandırılacak alan içinde bulunan zeytinlerden beklenen ölçüde yağ verimi aldığı söylenemez. Park ve bahçelerdeki zeytin ağaçlarının değerlendirildiğini de söylemek mümkün değildir.)

 

Oysa Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir başka diğer ucu ise Seferihisar Ürkmez, Payamlı, Doğanbey’e uzanan bu verimli coğrafyadaki ‘ürün deri’ değerlendirilmeyi bekleyen güçlü bir tarımsal ekonomi potansiyeline sahiptir. Sözünü ettiğimiz bölgede; gerçektende bu potansiyeli canlandıracak zirai kooperatifleşme yada geniş tabanlı tarımsal işletme bulunmamaktadır. Besicilik ve süt üretimden ortaya çıkan değer, süt toplayıcıların aracılık faaliyeti, komisyonculuktan öteye geçememektedir. Zeytinyağı üretimi de aynı şekilde yeteri ölçüde değerlendirilememektedir. Bu döngüde ne üretim yapan nede son tahlilde tüketen bu ekonomik faaliyette pek mutlu olması mümkün değildir. Kazanç mutluluğu yaşayan daima aracı, büyük işletmeler ve onların yerli yabancı pazarlama ortaklarıdır.

 

Bölgede Zeytinyağının ve bölgede çıkan sütün değerlendirilmesi konusunda yeterli üretim ve pazarlama konusunda yerel kurumların (belediyelerin) artık bir adım öne çıkması zamanı geldi de geçiyor bile! Geniş dağıtım ve pazarlama ağı ve perakendeciliğiyle gıda tedarikinde adeta tröstleşmiş firmaların fiyat politikası karşısında hep zararda olan tüketici açısından da yerel kurumların öne çıkması hayli önem taşıyor. Zeytin özelinde bölgeden toplanan ürünlerin İtalya gibi ülkelerde işlenip AB ülkelerine pazarlandığı bir gerçek. İhracat anlamında elbette diğer ülkelerle işbirliği de önemli. Ancak bu ham madde ihracatından çok, şişeleme vb. gibi üretim alanında olması durumunda, başta istihdam gibi ekonomik anlamda katma değeri daha çok ortaya çıkarır. Bu bağlamda ortaya çıkacak markalar ve ürünler ülkemizin tarımsal endüstrisini geliştirilmesine de katkı yapar. Bir örnek vermek gerekirse, Gaziemir’in önceki yerleşim adı Seydiköy olduğunu yukarıdaki satırlarda belirtmiştik. Cumhuriyet dönemi öncesinde buralarda yaşayanlar mübadele sonrasında Yunanistan’ın Selanik ve çevresine yerleştirildiğini biliyoruz. Buradan gidenler hala buraya olan özlemlerini sık sık Gaziemir’i ziyaret ederek gösteriyorlar. Buraları Türkler için Seydiköy, onlar için de ‘Sevdiköy’! Zeytin alanında dahi yerel kurumların öncülüğünde başlatılacak bir üretim girişiminde pekala Avrupa Birliği’ne ihracat anlamında bir işbirliğinin alt yapısını dahi oluşturabilir. Hep birlikte AB’de de adından söz ettirecek ‘Seydiköy’ markası meydana gelebilir.

 

Menderes ve Gaziemir belediyelerinin; zeytin, zeytinyağı, süt, süt ürünleri vb. geliştirilebilecek bölgesel ‘ürün der’ini değerlendirmek adına, bir tarımsal teşekkül oluşturmasının çok önemli olabileceğini düşünüyor ve öneriyorum. Belediyeler kendi temel görevlerini yerine getirme anlamında yarattığı istihdam doğal olarak hayli sınırlı. Belki de gereğinden fazla da denilebilir. Ancak böylesi bir ortak tarımsal teşekkülün istihdama yeni katkılar verebilir. Belediyelerde istihdam fazlalığından söz ediliyorsa bu teşekküllerde üretken işgücü olarak pekala değerlendirilebilir.

 

Gaziemir ve Menderes belediyelerinin böylesi bir tarımsal teşekkülü ortaya koyması, bölgedeki tarımsal ürünlerin üretilmesinde planlamayı, sözleşmeli üretimi de beraberinde getirecektir.

 

Elbette bu konuda belediye başkanlarının ne düşündüğü önemli. Bu konuda farklı düşünceler ve öneriler de ortaya koyabilirler.

Dile getirdiğimi düşünce ve önerilerde ana amacım; böylesi zirai bir üretim bölgesinde, insanlarının hak ettiği refahı bilinçli, planlı tarımsal üretimle yakalayabilmesidir. Böylesi tarımsal zenginliğin yanı başında bulunan kentli tüketicinin bu sağlıklı ürünlere en hızlı ve en ucuz şekilde ulaşabilmesidir.

 

Sağlıcakla kalın!   

 

 

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz ?

28/02/2020 , 20:56:21
KENT GÜNDEMİ
28/02/2020 , 10:09:27
KENT GÜNDEMİ
Köy Enstitülerinin kurucusu Hasan Âli Yücel, 59. ölüm yıldönümünde, Gaziemir’de düzenlenen “Laik, Demokratik, Bilimsel Eğitim Paneli” ile anıldı.
27/02/2020 , 10:23:54
EĞİTİM ve SPOR
Gaziemir Belediyesi ile İmge Cast Ajans birlikteliğinde düzenlenecek Oyunculuk Çalıştayı’nda ünlü sanatçılar; Gaziemirlilere temel oyunculuk, yaratıcı drama, müzik ve şan eğitimleri verecek
26/02/2020 , 09:37:09
KÜLTÜR ve SANAT
İzmir Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri kentte faaliyet gösteren gıda işletmelerini denetledi. 19 işletmeye idari para cezası, 2 işletmeye faaliyetlerinden ‘men etme’ cezası kesti.
25/02/2020 , 11:06:05
ÇEVRE ve SAĞLIK
Köy Enstitülerinin kurucusu, Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Âli Yücel ölümünün 59. yılında, Gaziemir Belediyesi’nin düzenleyeceği "Laik, Demokratik Bilimsel Eğitim Paneli" ile anılacak
25/02/2020 , 10:49:30
EĞİTİM ve SPOR
 
Köşe Yazarları
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1973 yılında Turgutlu’da doğdu. İlköğrenimini Turgutlu’da ,orta ve lise öğr...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
Editörün Seçtikleri
...
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
Seferihisar Belediyesi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Seferihisa...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin
hatay escort izmit escort antalya escort bursa escort konya escort eskisehir escortcanakkale escort
" target="blank"> buy Instagram followers
" target="blank">
Genel Başlıklar

KENT GÜNDEMİ

GAZİEMİR GÜNDEMİ

EKONOMİ

SİYASET

YAŞAM ve MAGAZİN

KÜLTÜR ve SANAT

ÇEVRE ve SAĞLIK

EĞİTİM ve SPOR

Site Haritası

ANASAYFA

Foto Galeri

Video Galeri

Linkler

Künye

İletişim