ARDA’YA MECLİS’TEN “DİLEDİĞİNDE” BORÇLANMA YETKİSİ!
Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
// echo $giris_bas;
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler
GAZİEMİR

ARDA’YA MECLİS’TEN “DİLEDİĞİNDE” BORÇLANMA YETKİSİ!

Facebook'ta paylaş
06/06/2023 , 12:27:31

Yerel seçimlere aylar kala Gaziemir Belediye Meclisi’nden bankalardan 50 milyon lira borçlanma yetkisi isteyen Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda toplantıda katılan CHP’li üyelerin desteğiyle istediğine ulaştı. Ak Parti, MHP ve Bağımsız üye söz konusu borçlanma yetkisinin belirsizlikler içermesi, gelecek dönemde Gaziemir Belediyesi’ni ipotek altına sokacağı için karşı oy verdi. CHP grubundan çok sayıda meclis üyesinin toplantıya katılmazken Başkan Arda alınacak borcun bir bölümünün EYT nedeniyle emekli olan 62 çalışana ödeneceğini söyledi. MHP’li üye Aydın Kemahlı banka kredilerin oldukça yüksek olduğu bir dönemde alınacak 50 milyon liralık borcun maliyetinin 100 milyon liranın üzerine çıkacağına işaret etti. Söz konusu borçlanma önergesi toplantıya katılan CHP’li meclis üyelerinin kullandığı ‘Kabul’ oylarıyla oyçokluğu ile kabul edildi.   

                                  

Yetki neleri içeriyor?

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın talebi doğrultusunda Belediye Meclisi tarafından oyçokluğu ile kabul edilen yetki kararı, hukuki tartışmaları da beraberinde getirecek çok geniş yetkileri içeriyor. Gaziemir Belediyesi kendisine ait şirketler üzerinden kamu, özel banka ve finans kuruluşlarından almayı düşündüğü (Faiz hariç anaparası) 50 milyon lira tutarında kredi için her türlü hak ve gelirini temlik edilmesini (Hukuki terim; Bir hakkın başka bir kimseye geçirilmesi) içeriyor. Söz konusu yetki kararında ayrıca söz konusu kredi taksitlerin ödenmesi sırasında banka yada finans kuruluşuyla yapılacak özel anlaşma ile borcun ertelenerek yeniden yapılandırılması, ihtiyaç durumunda kullanılan kredinin vadesinin uzatılmasını içeriyor.

 

Arda, Mayıs ayındaki mecliste bankalara borcu olmadığı ile övünmüştü!

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, 5 Mayıs 2023 günü (bir ay önce) belediye meclisi toplantısında yaptığı konuşmada belediyenin bankalardan borç almadan hizmet üretildiğini ifade ediyordu. Gaziemir Belediyesinin Mayıs ayı 2022 yılına ilişkin Kesin Hesap görüşmeleri sırasında yatığı konuşmada Başkan Arda “2022 yılında herhangi bir malımızı satmadan, kredi kullanmadan bu zor döneme rağmen iyi bir şekilde geçirdik. İnşallah 2023 yılında da aynı şekilde devam etmek istiyoruz” demişti.

 

Başkan Arda bir ay sonraki toplantıda ise EYT’den emekli olan çalışanların emeklilik tazminatlarını ileri sürerek Gaziemir Belediye Meclisi’nden, ihtiyaç halinde kullanabilmek için bankalardan 50 milyon lira borç kullanma yetkisi talebinde bulundu.

 

Atmaca: İstenilen yetki bizi tedirgin etti.

Ak Parti Meclis Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca, Başkan Arda’nın bir ay öncesi söyledikleri ile şimdi söylediklerinin birbiriyle çeliştiğini ifade ederek “İşler yolunda idiyse şimdi neden kredi çekiyoruz” diye sordu. Komisyonda kendilerine bilgi verilirken söz konusu kredi gerekçesi olarak EYT’den emekli olanların ileri sürüldüğünü söyleyen Atmaca “Bize bilgi veren arkadaş da EYT’liler hesaplamaya katılmamış dedi. EYT bugünün sorunu değildi. Yıllardır konuşulan, muhalefetin seçimi kazanması halinde ilk çözeceği konulardan biri olduğu söyleniyordu. Burada bir problem var. Ya siz seçimi kazanacağınıza inanamadınız ya da sorunun çözüleceğine inanmadınız. İstenilen yetkilerden birinde de belediyenin kefil olması gibi bir ibare var. Bu da bizi tedirgin etti. Bu kadar karmaşık bir yetki ağını ve ne zaman kullanılacağı belli olmayan krediyi kullanma yetkisi istemeniz aklımızda soru işareti oluşturdu” diyerek öneriye ret oyu vereceklerini söyledi.

 

Kemahlı: Bu kredi ile belediyeyi ileriye dönük ipotek altına alınacak!

MHP Gaziemir Belediye Meclis Üyesi Aydın Kemahlı’da söz konusu kredinin gerekçesinin ‘tedbiren’ olarak açıklanmasını eleştirdi. Kemahlı “Maddede ilgimi çeken tedbiren kredi çekilmesi ibaresiydi. Kredi kullanılacaksa bunun bir nedeni olması lazım. Ancak bu belirtilmemiş. Artı olarak faiz oranlarını yüksek olduğu bir dönem. İleriye dönük belediyeyi ipotek altına alacağız.  3-4 yıllık vadede bunun ödemesi 100 milyonu bulur” diyerek kredi talebine karşı olduğunu ifade etti.

 

Gönen: Kredi talebi tedbiren değil, talep edildiğinde meclise gelmeli.

Ak Parti belediye meclis üyesi Ali Gönen’de yaptığı konuşmada talep edilen kredinin tedbiren olarak istenmesinin doğru bir şey olmadığını belirtti. Gönen “Tedbiren böyle bir kredinin talep edildiği anlaşılıyor. Ancak nereye kullanılacağı net değil. Ancak EYT’liler içinse belediyemizde kaç EYT’linin işe devam edeceğini bilmiyoruz. Diğer taraftan bu kredi acil değilse muhtemelen tedbiren olacaktır, o zaman burada bunun ihtiyaç duyulduğunda olağanüstü meclis ile konuşmak zor olmasa gerek" dedi.

 

Çağlarsu: EYT bahane, seçim yatırımı için kredi çekiliyor!

Gaziemir Belediye Meclisi Bağımsız Meclis Üyesi Levent Çağlarsu’da yaptığı konuşmada yaklaşan yerel seçimlere dikkat çekerek söz konusu kredinin seçim öncesi başkan Arda’nın kendini daha güçlü şekilde reklamını yapma amacını taşıdığını iddia etti. Çağlarsu “Borçlanmanın nedeni yaklaşan yerel seçimler. Seçimlerde Arda’nın yaptıklarını abartarak anlatabilmesi için abartı paralara ihtiyaç var. Ancak bu 50 milyon TL'de yetmez. Bunu 75-80  milyon TL’lere çıkartalım” diyerek bir de ironi yaptı.

 

Başkan Yardımcısı Zenginobuz: Tabii ki belediye olarak kefil olacağız.

Gaziemir Belediyesi Başkan Yardımcısı ve CHP Grup Sözcüsü İzel Zenginobuz ise yaptığı konuşmada 2022 yılı kesin hesabı görüşmelerine atıf yapıldığını, yıl sonu itibariyle Gaziemir Belediyesi kasasında bulunan 20 milyon liralık paranın sorgulandığını ifade ederek “Kesin hesap ile ilgili 20 milyon sorgulandı ve İller Bankası'nda payımızın kesintiye uğraması nedeniyle her ay maalesef maaşlarımızı eksiksiz ödeyebilmek için kesin hesapta görülen 20 milyon TL paramız işçilerimize ödendi. Doğal olarak kasamızda mevcut durumun olmadığı belirtildi. Kefalet konusunda ise gerekli durumlarda matbu evraklar hazırlanır ve bunlar üzerine çalışılır. Personelimiz her ne kadar belediye bünyesinde çalışsa da belediyemizin yüzde 100 ortağı olduğu bir personel şirketinin personeli. Bu kredi kullanılırken belki yapılan görüşmelerde daha avantajlı kredilerin verilmesi ihtimaline dayanarak tabii ki yüzde 100'ü belediyemize ait olan şirkete kefil olacaktır” dedi.

 

Özkara: Başkanıma çok teşekkür ediyorum.

CHP meclis üyesi İbrahim Özkara’da yaptığı konuşmada Başkan Arda’nın belediyenin mali disipline ulaştırdığı için kendisine çok teşekkür ettiğini dile getirdi. Özkara “Önce ekonomik disiplinle sonra mali disiplin ile buralara getirdiniz belediyeyi. Bunun için size teşekkür ediyorum. Başkan ihtiyaç duyulursa kredi çekilir diyor. Bunun için yetki istiyor. Bu kadar şeffaf yani” dedi.

 

Arda: Kredinin bir bölümü EYT’den emekli olacak çalışanlarımız için kullanılacak.

Eleştirilere yanıt veren Gaziemir Belediye Başkanı Arda ise kredi yetkisini “62 emekli olan arkadaşımız var. Hepsine belediyemize ve ilçemize verdikleri emek için teşekkür ederim. Hiçbiri de kıdem tazminatı tedirginliğini yaşamasın. Hepsinin tazminatını çatı çatır ödeyeceğim. Onların güvencesi benim. Yaklaşık 20 milyon TL civarında... Temmuz ayında emekli olacaklarla birlikte 35 milyon TL'lik kıdem tazminatı ile karşı karşıyayız. Biz bu krediyi hemen kullanacağız diye bir şey yok” sözleriyle savundu.

Yeni bir isim
24/08/2023 , 21:12:43
Olmuyor
Yeni dönemde yeni vizyonlu liyakatli genç bir başkan gelir umarım

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
15/04/2024 , 12:38:32
GAZİEMİR
15/04/2024 , 11:27:01
AKTÜEL
15/04/2024 , 11:21:27
AKTÜEL
15/04/2024 , 11:17:19
AKTÜEL
14/04/2024 , 11:29:28
GAZİEMİR
08/04/2024 , 14:46:49
AKTÜEL
 
Köşe Yazarları
Köşe Yazarları
Editörün Seçtikleri
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin