Meclis izlenimleri, liyakat ve olması gereken!
Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
// echo $giris_bas;
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler

Meclis izlenimleri, liyakat ve olması gereken!

Facebook'ta paylaş
Bütçede, müşavirler dışarıda, liyakat ise boşta kaldı
02/04/2022 , 14:29:09

Haber/Yorum Türker Küpcük

 

Gaziemir Belediye Meclisi toplantılarını her zaman dikkatle takip ederim. Günlük programımı düzenlerken meclis toplantı günü ve saatinde orada olmaya özen gösteririm. Katılamadığım dönemde de belediyenin sosyal medya hesabından oturumu incelerim. Daha sonra önemli gördüğüm durumlarda da konu ile ilgili kişi ve kesimlerle temasa geçerek detayları hakkında bilgiler edinmeye çalışırım. Belediye meclisleri bir yerde siyasi kurumlardır, doğal olarak toplantıda konuşulanların öncesinde ve ardında kulis vardır. Bu bilgileri her gazeteci gibi haber kaynaklarından ediniriz.

Gaziemir Belediye Meclisi toplantılarına birkaç aydır yaptığı birkaç toplantıya bizzat katılmak istemedim. Elbette bu o toplantıları takip etmediğim anlamına gelmiyor.

 

Toplantılara katılmama kararım ise özellikle sol bir yıldır yapılan toplantılarda tartışma seviyesinin oldukça alt seviyelere düşmesidir. Başkan dahil, meclis üyelerinin bir bölümünce, Gaziemir’in temel sorunları yerine ve gereğinden de fazla ülke sorunları gündeme getiriliyor. Bir çözüme ulaştırmayacak olan tartışmalarla saatlerimiz yok yere harcanıyor. Bunun yerine bant görüntülerinin izlenmesi, gereksiz tartışmaların aldığı saatleri ileri sararak takip edilmesi zamanı kullanma adına daha verimli oluyor. Gaziemirli vatandaşların canlı yayınlara katılımları ilk günlerin çok daha gerilerine düşmesi de bu yüzden olsa gerek.  

 

2022 yılının Nisan ayının ilk toplantısını yerinden takip etmek istedim. Yapılacak komisyon seçimlerini, gündeme getirilecek konuları ve başkan tarafından yapılacak açıklamaları izlemek ve değerlendirmek için belediye meclisi toplantı salonundaydım. Yine saat 18’den 21,30’a kadar süren bir toplantıydı.

 

Bütçede, müşavirler dışarıda, liyakat ise boşta kaldı

 

Gaziemir Belediye Meclisi'nde gerçekleştirilen ihtisas komisyonları seçiminde çoğunluğa sahip CHP grubundan Plan ve Bütçe Komisyonu'na mali müşavirlerden birinin dahi aday gösterilmemesi oldukça dikkat çekiciydi.  

 

CHP grup sözcüsü partisi adına, Plan ve Bütçe Komisyonu’na önerdiği isimler arasında, alanında ihtisas sahibi olan biri dahi yoktu. Adı üstünde ihtisas komisyonuna, parti grubunda olan ve meslekleri mali müşavir olan; son üç yıldır gerek Plan ve Bütçe Komisyonu başkanı olarak görev yapan İlhan Özköse, Ünal Işık’a yer verilmemiş olması iktidar grubu CHP açısından çelişkili bir durum ortaya koydu. Sık sık liyakat vurgusu yapan bir partinin Gaziemir Belediye Meclisi’nde buna daha çok dikkat etmesi gerekirdi. Bütçe gibi teknik bir konuda çalışma yapacak meclis üyelerinin arasında ihtisas sahibi kişilerin bulunması kadar doğal bir durum olmasa gerek!   

 

Komisyon üye sayıları hesabı tartışması ve beraberinde gelen protesto

 

2022 Nisan ayı ilk meclisinin ilk tartışma konusu ise ihtisas komisyonlarında görev alacak üye sayısı hesabındaydı. Oturumu meclis başkanı sıfatıyla yöneten Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve grup sözcüsü CHP adına ihtisas komisyonlarının 5 kişiden oluşumu yönünde öneri getirdi. Bu öneriye ise Ak Parti grubu adına başkanvekilleri Uğur İnan Atmaca belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılarının aşılmasına yönelik tasarruf amacıyla komisyonda 3 üyenin görev alması yönünde karşı öneri getirdi. Yapılan oylamada mecliste çoğunluğu elinde bulunduran CHP’nin önerisi ile ihtisas komisyonlarında 5 üyesinin görev yapması kabul edildi.

 

Komisyon seçimlerine geçilmesinin ardından, üstlendiği görev itibarıyla encümenden sonra belediye meclisinin en önemli ihtisas komisyonlarından biri olan Plan ve Bütçe Komisyonu’nun oluşumu sırasında tartışma yaşandı. Belediye kanunu, bütçe komisyonunda parti grupları oyu oranında temsilini öngörüyor. CHP sözcüsünün 5 kişilik ihtisas komisyonuna partisinden 4 isim önermesine  Ak Parti Grup Başkanvekili Uğur İnan Atmaca itiraz etti. Atmaca komisyonların dağılımında iktidar partisinin 3, muhalefetin ise 2 isimle temsili gerektiğini, konuyla ilgili bakanlığın yazılı görüşü bulunduğunu ifade etti. Atmaca’nın itirazını bir süre yanındaki yazı işleri müdürü ile görüşen Başkan Arda komisyona partilerin girecek üye hesaplamasının D’hont Sistemi ile yapıldığını söyledi.

 

Bunun üzerine durumu protesto eden Ak Parti meclis grubu ve MHP’li üyeler hiçbir ihtisas komisyonuna üye vermedi.

 

Evet. Gerek genel seçimlerde, gerekse yerel seçimlerde birinci partiye göre oyları geride olan diğer partilerin korkulu rüyası haline gelen D’hont sistemi bu kez de belediye meclisi ihtisas komisyonlarında etkisini gösterdi. Temsilde, adaleti yönetimde istikrarı getirecek diyerek iktidar sahiplerince vazgeçilmez olan D’hont sistemi bu kez yerelde muhalefet durumunda olan Ak Parti’yi etkiledi.

 

 

Mezarlık sorunu, tartışmalar ve olması gereken

 

Başkan Arda ve arkadaşları bir iki aydır üzerinde durdukları mezarlık sorunu bir kez daha meclis gündemine taşıdı. CHP grup sözcüsü, Ak Partili Atmaca’nın sosyal medya hesabından dile getirdiği Evka 7’nin hemen arkasındaki vadide mezarlık yerinin ayrılmış olmasına karşın yıllarca bir şeyler yapılmadı şeklindeki eleştirilerine mecliste cevap verdi. Konunun kronolojik süreci hakkında bilgi veren grup sözcüsü söz konusu yerde işlemlerin yıllarca sürüncemede kalmasını ileri sürerek Sarnıç’ta belirledikleri alanın Orman Bakanlığı’nca biran önce tahsisinin yapılması taleplerini yineledi. Ak Partili Atmaca ise yıllar önce imar planlarında Evka 7’nin hemen arkasında yer alan vadinin 60 bin metrekarelik alanın Mezarlık yeri ayrıldığını, yazışmalardan da anlaşılacağı üzere bu alanda 2 bin metrekarelik önceden ruhsatlı işletmenin kopartılarak, geride kalan 58 bin dönümlük alanda mezarlık çalışmalarının başlatılmasında bir sakınca olmadığını ileri sürdü. Atmaca, bir yerin mezarlık olarak ayrılabilmesi için önce konunun uzmanı olan Hıfzıssıhha kurumundan gelen raporla mümkün olabilmektedir. Sarnıç’ta Orman Bakanlığı’ndan istenen yer ile ilgili hiçbir teknik çalışmanın bulunmadığını ifade etti.  

 

Görev sürelerinin 4 yılına giren bir belediye meclisinde nihayet ülke gündemi yerine, Gaziemir’in diğer bir yönüyle de tüm İzmir’in temel sorunu olan mezarlık sorunun tartışılması doğru ve yerindedir. Bu konun gerek yetki, gerekse teknik yönden kurumsal tarafları vardır. Şu bir gerçeği teslim etmek gerekir ki Atmaca’nın medya hesabından paylaşıncaya kadar Evka 7’nin hemen arkasında 60 dönümlük alanın mezarlık olarak 5000’lik ve 1000’lik planlara işlendiğini , bugün ilçede yetki kullananların bir çoğu bilmiyordu. Kişiler ilk kez kurumları yönetiyor olabilirler. İlk başlarda bu işin geçiş süreci vardır. Konu üzerinde bilgilenmek için zamana ihtiyaç duyulur. Bu noktada kurumların kurumsal hafızaları devreye girer. İlgili teknik kişiler konuyla ilgili yeni seçilenlere, daha sonra teknik göreve getirilecek kişilere aktarır. Altı aylık bir süre sonunda seçimlerin, kuruma olan etkisi belirsizlikler de son bulur. Gaziemir’de bu süreç çok zor ilerleyince beklenen atılımlar da doğal olarak ya ileriye ötelendi, ya da sekteye uğradı. Doğrusu şu ki 3 yıl, toplamda 1080 gün geride kaldı. Geriye ise 720 günlük bir süre var. Bu süre tüm kesimlerce iyi değerlendirilmeli.  

 

Evka 7’nin hemen arkasında 60 dönümlük alanın mezarlık alana da, Sarnıç’ta yeni tespit edilecek alana da, Mezarlık Sorunun çözümü için ihtiyaç var. Gaziemir Belediye Meclisi daha fazla zaman kaybetmeden mezarlık sorununun çözümü ve yeni mezarlık alanın tespiti için bir çalışma komisyonu kurmalı. İktidar ve muhalefet partileri bir arada bunun üzerine yoğunlaşmalı. Gerekli teknik çalışmaların başlatılması ve diğer konularda belediyenin iradesi, kurumun en üst organı konumundaki belediye meclis üzerinden kamuoyuna yansıtılmalı. Bu da çok zor olmasa gerek.      

Partili
03/04/2022 , 21:35:36
yazık....
Kurbağayı koltuğa oturtsan, o yine çamura atlar. İş ehline verilmezse kıyamet yaklaşmış demektir. Gaziemir ilçesinin BEŞ yılı heba olmuştur...

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
04/12/2023 , 09:15:18
SİYASET
04/12/2023 , 09:07:16
AKTÜEL
03/12/2023 , 18:49:29
SİYASET
03/12/2023 , 12:12:47
SİYASET
03/12/2023 , 11:56:50
EKONOMİ
02/12/2023 , 11:28:19
SİYASET
 
Köşe Yazarları
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap İlkokulu ve Eşrefpaşa Ömer ...
Editörün Seçtikleri
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin