Siyasette gelişmeler ve Gaziemir’e olası yansımaları
Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
// echo $giris_bas;
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler

Siyasette gelişmeler ve Gaziemir’e olası yansımaları

Facebook'ta paylaş
16/03/2022 , 11:50:28

Siyasette gelişmeler ve Gaziemir’e olası yansımaları

 

     Önceki yazımda da bahsettiğim gibi ülkemizdeki siyasi gelişmeler 2022 yılında erken seçim olasılığının arttığına işaret ediyor.

     Bu yıl bir seçim yapılmayacağı yönünde iktidar partileri ve sözcülerinin açıklamalarının günlük siyasete yönelik açıklamalar olduğu yönünde değerlendiriliyor. Zira geçmişte aynı günün sabahı “Seçim yok”  denildiği halde akşama doğru “Haydi seçime” ifadeleri biliniyor.

     Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı ve işgal girişimi, ABD’nin başını çektiği ve NATO’nun, AB’nin içinde bulunduğu Batı İttifakı bu durumu uluslararası bir tehdit olarak değerlendirildi. Rusya’ya doğrudan ekonomik yaptırım kararı alarak uygulamaya koyan Batı İttifakı silahlı mücadeleyi ise işgaldeki Ukrayna’ya bırakmış durumda.

     İkinci Dünya Savaşı sonrasında (1945-1949) İşgal Almanya’sının 1949’da Batı Almanya ve Doğu Almanya olarak ikiye bölünmesi gibi Ukrayna’nın da bölünmesi süreci yaşanabilir.

     Ukrayna’da durum hangi yöne evrileceğini zaman içinde gözlemleyebileceğiz.

     Türkiye kurucu babalarının Boğazlar konusunda geçmişte takındığı tutum yönünde hareket edeceği yönünde mesajlarını en yetkili ağızlardan dünyaya ilan etmektedir. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin varlığı Türk Dışişlerinin önemli bir kozu haline gelmiştir. Sürecin soğukkanlılıkla yönetilmesi olası tehlikeleri azaltacağı gibi sıkışan dünya ekonomisi tarafsız bir ülke konumunu sergileyecek bir Türkiye ile çıkış yolunu bulabilir. Türkiye ticaret alanında da köprü rolünü oynayabilir.

     İktidarlar olağanüstü süreçleri, siyasi anlamda güven tazelemek anlamında değerlendirmek isterler. Türkiye 2022’nin sonbaharında (belki de daha erken) seçim atmosferine girebilir. Böylesi bir durumda iktidar sahipleri istikrar vurgusu güven tazelemek isteyecektir. “Dere geçilirken, at değiştirilmez” algısı yaratarak avantaj elde etmek isteyecektir.

     Halen iktidarda olan Ak Parti ve MHP bloğunun oluşturduğu Cumhur İttifakı seçim döneminde genişleyecektir. Nitekim bunun ilk işaretini Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan vermiştir. Erdoğan rakibi Millet İttifakı’nda yer alan partilerin dışında kalan partilerin Cumhur İttifakı’nda yer alabileceği yönünde açıklamalarda bulunmuştur. DSP, Yeniden Refah Partisi başta olmak üzere yeni kurulan veya genel başkanlarını değiştiren çok sayıda partinin Cumhur İttifakı’na girebileceği yönünde siyasi analizler artmıştır. İttifakın ana bloğunu oluşturan Ak Parti ve MHP’nin oylarına oranla mütevazi oylara sahip partilerin Cumhur İttifakı’na dahil olma süreçleri biri diğerinden farklı olabilir. İttifaka dahil olacak genel başkanlar BBP işbirliğinde olduğu gibi bir partinin listesinden seçimlere katılabilir. Erdoğan’ın yeni dönemde Cumhur İttifakı’nı her görüşün içinde yer bulabildiği bir platforma taşıyabilir.

     CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 2015, 2018 ve nihayetinde 2019 yerel seçim sürecinden itibaren Millet İttifakı’nı iktidar alternatifi yapma çabası da yeni bir evreye girmiş bulunuyor. Bu konuda en büyük yardımcısı ve en çok desteği de şüphesiz İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener. İki lider özellikle yerel seçimlerde elde ettikleri başarıda büyük pay sahibiler. Yapılan anketlerde hiçbir ittifakın Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda yüzde 50 artı 1’e ulaşmadığını ortaya koysalar da milletvekili seçimi için yapılan anketlerde genel olarak CHP-İyi Parti bloğunun, Ak Parti-MHP bloğunun bir birine eşit noktada durduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle olacak ki her iki ittifak, ittifak tabanlarını genişletmenin peşinde.

     Millet İttifakı’nın sürükleyicisi olan CHP ve İyi Parti geliştirdikleri Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerileriyle diğer partileri de etkilemiş durumdalar. Geçtiğimiz günlerde bir araya gelen 6 muhalefet partisinin genel başkanları bu konuda hazırladıkları bildiriyi imza altına alarak kamuoyu ile paylaştılar.

 

     2018’de yaptıkları seçim işbirliği ile CHP, İyi Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti Millet İttifakı olarak seçimlere katılmıştı. Bu seçimlerin ardından 9 ay sonra yapılan yerel seçimlerde ise CHP ve İyi Parti ortak adaylar üzerinde anlaşarak Millet İttifakı olgusunu sürdürmüşlerdir. Saadet Partisi ve Demokrat Parti ise yerel seçimlere kendi adaylarıyla katılmışlardı.

     Yerel seçimlerden sonraki dönemde eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi ve eski devlet bakanlarından Ali Babacan’ın kurduğu Deva Partisi’de (Demokrasi ve Atılım Partisi) siyaset sahnesinde yerlerini aldı.

     Saadet Partisi ve Demokrat Parti gibi, Gelecek Partisi ve Deva Partisi’nin Millet ittifakı içinde yer almaları bekleniyor. Her iki parti genel başkanının Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e yönelik bildiriye imza atmaları bu beklentiyi güçlendiriyor.

     Parlamentoda sahip olduğu sandalye sayısı açısında önemli bir noktada bulunan HDP ise hakkında açılan kapatma davasıyla uğraşırken diğer bir yandan da sol partilerin bir araya geleceği 3.İttifak modelini oluşturmaya çalışıyor. Cumhur İttifakı’ndan gelen “Millet İttifakı’nın gizli ortağı” eleştirilerine karşı duran HDP seçimlere solun bir araya geldiği ittifakla gideceğini ısrarla vurguluyor.

    

     Türkiye’deki seçim atmosferinin Gaziemir’e olan yansımalarına gelince…

 

     CHP ve İyi Parti Millet İttifakı’nın bileşenleri olarak seçime yönelik çalışmalarını sandık kurulu belirlenmesi gibi teknik çalışmalarını aynı minvalde sürdürüyor. CHP ve İyi Parti teşkilatları parti üst düzey isimlerin katıldığı kapalı toplantılar düzenliyor. Ardından hep birlikte birkaç esnaf dolaşıldıktan sonra meydanda çay içiliyor.

     Ak Parti’de de benzer programlar ortaya konulurken Cumhur İttifakı’nın diğer bileşeni MHP ise sivil toplum kuruluşları ve muhtarlarında da katıldığı geniş katılımlı toplantı düzenliyor. 2023’e doğru Adım Adım toplantısı son bir yılda Gaziemir’de yapılan en geniş ve katılımlı bir siyasi faaliyet olduğunun altını çizmek gerekiyor.

 

     Cumhur İttifakı’nda yer alan BBP’nin ise Gaziemir’de henüz bir teşkilatlanması bulunmuyor. Millet İttifak’ına dahil olan Saadet Partisi ise teşkilatı bulunmakla birlikte idari binası yerine şimdilik ev vb. toplantılarıyla siyasi faaliyetlerini yürütüyor. Demokrat Parti’de Gaziemir’de benzer bir siyasi çalışma yürütüyor.

     Cumhur İttifakı’na dahil olacağı yönünde değerlendirmeler yapılan Yeniden Refah Partisi, yine Gaziemir’de örgütlenmesi bulunan Memleket Partisi son bir yılda kurulan partiler arasında daha aktif bir görüntü sergiliyor. Deva Partisi yeni kurulmuş olmasından olsa gerek daha çok içe dönük siyaset ortaya koyuyor. Gelecek Partisi’nin Gaziemir’de teşkilatlanma süreci ise genel merkez yönetimini henüz tatmin etmeye yetmiyor.

  

     Bu arada olası bir erken seçimde milletvekili adayı olmak isteyenlerin alt yapı çalışmaları içerisinde olduklarını da belirtmek gerek. Gaziemir Belediye Meclisi’nden olası bir erken seçimde aday adayı olmak üzere görevinden istifa etmeye hazırlananlar olduğu bilgisini verebiliriz.

 

      

   

 

ATATÜRK'ÇÜ
16/03/2022 , 18:30:45
açılım
Bugün CHP'nin sağa savruluşu “Erdoğan gitsin de ne olursa olsun” düşüncesinden başka bişey değildir. Nerede Atatürkçüler? “Atatürk yazın” diyecek kimse kalmadı mı koca partide? Bence CHP nin açılımı ; ATATÜRK CHP si, İNÖNÜ CHPsi, ECEVİT CHP si, BAYKAL CHP si ve KILIÇDAROĞLU CHP si vardır.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
04/12/2023 , 09:15:18
SİYASET
04/12/2023 , 09:07:16
AKTÜEL
03/12/2023 , 18:49:29
SİYASET
03/12/2023 , 12:12:47
SİYASET
03/12/2023 , 11:56:50
EKONOMİ
02/12/2023 , 11:28:19
SİYASET
 
Köşe Yazarları
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap İlkokulu ve Eşrefpaşa Ömer ...
Editörün Seçtikleri
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin