Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler

Sihirli Kutu

Facebook'ta paylaş
22/12/2018 , 18:16:28

 

Görüntüde Anıtkabir ve askeri tören kıtası, rap rap rap diye duyulan tören adımları, tören komutanının kıta dur!  Dikkat! komutları, göndere çekilen Türk Bayrağı  okunan  İstiklal Marşı desem aklınıza ilk gelen şey ne olur?

 

Yetmişli, seksenli yıllarda ki TRT yayınının  resmi açılışı dediğinizi  duyar gibiyim. Cevapla birlikte yaşlarımızı açığa çıksa da tek kanallı siyah beyaz ekranlı televizyon günleri hepimizin belleğinde unutulmaz yer tutmuştur.

Resmi törenle açılan  ekran  yine  başladığı gibi resmi törenle kapanırdı. 20.30 saati yıllarca ana haber bülteninin yayın saatiydi. Saat ayarlarını yıllarca  TRT  ekranına göre yaptık.  ‘Televizyonunuzu Kapatmayı Unutmayınız’ uyarı yazısını görmeden televizyonun fişi çekilmezdi!

 

Televizyon yayınlarının başladığı ilk yıllarda, her evde televizyon olmadığı için  ''tele misafirlik'' adı verilen bir komşuluk ilişkisi ortaya çıkmıştı. Çoluk çocuk büyük küçük televizyonu olan bir komşumuzun ya da tanıdığımızın evine misafirliğe gidilirdi.

 

Kısa zamanda televizyon sağladığı itibar ve saygınlıkla evlerimizin başköşesine kurulmuştu.

 

Gün geçtikçe bu sihirli kutuya tutkun hale gelmiştik. Onsuz geçireceğimiz bir güne bile artık   tahammülümüz yoktu.

Ona olan sevgimizi ilgimizi göstermek için gelin gibi süsledik, güzel dolapların içinde sakladık, daha renkli olsun diye önüne yeşil camlar koyduk, çatılara çıktık, bozulmasın kırılmasın diye gözünün içine baktık.

 

Kesilen yayın sonrası görüntüye gelen necefli maşraba, manzara resimleri, çatılarda dönen antenler  veya sık sık yaşanan elektrik kesintileri bu  aşkın  cilveleriydi.

 

‘Dallas’ dizisindeki Ceyar'ın kötülükleri, ’Kara Şimşek’ dizisinin Micheal Knight'ı, konuşan ve uçan siyah arabası, ’Uzay Yolu’ dizisinin kulakları ile meşhur Mister Spack'ı , Atılgan Uzay Gemisi'nin  kaptan Kırkü, ışık hızı, lazerler, ışınlanmalar ‘Mavi Ay’ dizisindeki dedektif  Bruce Wills'in şimdiki deyimle karizması, esprileri, ‘Aşk Gemisi’ dizisinin romantizmi, dizi müzikleri, Charlie'nin üç meleğinin polisiye maceraları, ‘Kökler’ dizisindeki köle  Kunta Kinte'nin başından geçenler, Altın Kızlar artık sohbetlerimizin ana  konusunu  oluşturmaya başladı.

 

Dizilerdeki, filmlerdeki birçok insan karakterleri ile tanışmaya onları rol model almaya da başlamıştık.

 

Örneğin,  ‘Beyaz Gölge’ dizisindeki Koç Reevers'a özenmeye, Kuliç, Salami gibi basket oynamaya merak sarmıştık. Bu dizi Türkiye 'de basketbol sporunun yaygınlaşmasını sevilmesini sağlamıştı.

Televizyon reklamlarının hayatımıza girmesiyle   alışveriş alışkanlıklarımız değişmeye  çeşitlenmeye  başladı.

 

Şimdi bile belleklerimizde o yıllara ait bazı reklam müziklerinin sloganlarının saklı kaldığını tahmin ediyorum.

'Yöneticimiz uyuyor mu' desem 'İzocam',  'Saçlarınız hep genç kalsın' desem 'Blendax Şampuan' , 'On yüz milyon baloncuk'desem 'Fruko Gazoz,  'Müjde müjde size'  desem Müjde kadın çorapları  deyiverirsiniz!

 

'Uykudan Önce'  programıyla  Adile Naşit'in 'Kuzucuklarım,  canlarım' diye tatlı tatlı seslenişini, şen kahkahalarını, isimlerimizle hitap etmesini, masallarını unutmak ne mümkün!

 

John Wayne'nin kovboy filmleri , Hikmet Şimşek'in sunduğu 'Pazar  Konser'leri,  Bizimkiler, Kaynanalar, Perihan Abla gibi diziler Pazar günlerinin vazgeçilmez programlarıydı.

 

O yıllarda TRT' nin  yılbaşı programları adeta efsaneydi (ya da bize öyle gelirdi). Mehpare Çelik,  Gülgün Feyman, Halit Kıvanç, Ayşe Egesoy, Erkan Yolaç veya Bülent Özveren'in  açılış takdimleri ile yılbaşı ekranı  açılır; Klarnet Ustası Mustafa Kandıralı ve darbuka virtüözü Güngör Hoşses ile  arkadaşlarının çaldığı oyun havaları eşliğinde yılbaşı coşkusu ekranlardan bedenimize ruhumuza girmeye başlardı!

 

Orhan Gencebay'dan  'Mevsim Bahar Olunca', 'Hatasız Kul Olmaz' , Mustafa Sağyaşar'dan 'Karam',    Kibariye'den 'Kimbilir', Samime Sanay'dan 'Bir ilkbahar Sabahı' ile, Ferdi Özbeğen'den 'Dilek Taşı  şarkılarıyla  demlenilir; ekrana gelecek sıradaki  şarkılardan fallar tutulur, Seyyal Taner'in sahnesi Tolga Han'ın  dansları, Nurhan Damcıoğlu'nun kantosu şaşkınlıkla izlenir; Zeki Alasya, Metin Akpınar, Ali Poyrazoğlu, Müjdat Gezen'in oynadığı parodilere gülerdik!

Elimizde Milli Piyango biletleri gözlerimiz ekranda talih kuşunun başımıza konması beklenirdi.

Senede bir defa yılbaşı akşamları çıkan dansöz Nesrin Topkapı'nın raksları ile eğlence doruğa çıkar  ve saat 00.00'ı gösterdiğinde sanat güneşimiz Zeki Müren'in söylediği  şarkılarla  yeni bir yıla girilirdi!

 

Yeni bir yılı neşe içinde, umut içinde sevgiyle, saygıyla birbirimizi öperek, kucaklayarak, sarılarak, güzel dualarla dileklerle karşılardık.

 

Tüm aileyi, dostlarımızı TRT'nin yılbaşı ekranı bir araya getirmeyi başarırdı!

Şimdi ise yaşadığımız ne bayramlar nede seyranlar bizleri bir araya getirebiliyor!

 

Gel zaman git zaman, TRT'nin yayın saatleri uzamaya, yayınlanan programlar çeşitlenmeye çoğalmaya başladı. Teknolojik gelişmelerle birlikte siyan beyaz dünya kapanıp renkli dünyalara renkli hayatlara geçildi.

 

TRT'nin tek kanallı ekranı artarak sayısı önce ikiye, üçe çıktı; daha sonra yayına giren özel kanallarla birlikte sayısını artık bileceğimiz bir çok kanal tek tuşla hayatımızdaki yerini aldı.

 

Zamanında bizi bir araya toplayan televizyonun her eve hatta evimizin her odasına girmesiyle ile  komşuluklar, aile birlikteliği, beraberlikler, misafirlikler, hoş sohbetler  zamanla sona ermeye  programların reyting kaygısıyla özel hayatlar mahremiyetler kaybolmaya  herkesin bir sihirli kutuya sahip olmasıyla da bireysellikler, bencillikler, yalnızlıklar  artmaya başladı.

Sözün özü;  Sihirli kutunun büyüsü cazibesi gün geçtikçe bizi içine alıp bir daha insanlığın içinden çıkamayacağı bir labirente hapsetti.

 

Oysaki her şey ne güzel başlamıştı.

 

Yaşanan bütün kötülüklere, zorluklara rağmen güzelliklerle başlayıp güzelliklerle devam edecek yeni   bir yıl diliyorum.

 

 

 

 

 

 

 

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz ?

İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD merkezine ulaştırılması istendi. Bölgede ısıtıcı, giysi ve kuru yiyecekler, konservelerden oluşan gıda kolisi ihtiyacı olduğu bildirildi. Gaziemir Kaymakamı Üçel’de tüm kurumları ve vatandaşları yardımlarını acilen İzmir AFAD’a ulaştırmalarını istedi.
29/01/2020 , 11:36:56
KENT GÜNDEMİ
29/01/2020 , 10:36:33
GAZİEMİR GÜNDEMİ
CHP Gaziemir İlçe Kongresi’nde bazı mahallelerdeki delege seçiminde partili olmayanlara oy kullandırıldığını ileri süren Ali Rıza Türkmen iddiasını yargıya taşıdı.
28/01/2020 , 19:22:49
SİYASET
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir başka diğer ucu ise Seferihisar Ürkmez, Payamlı, Doğanbey’e uzanan bu verimli coğrafyadaki ‘ürün deri’ değerlendirilmeyi bekleyen güçlü bir tarımsal ekonomi potansiyeline sahiptir.
27/01/2020 , 19:32:16
TÜRKER KÜPCÜK
İzmir-Torbalı-Yazıbaşı, İstiklal, Bozköy, Yoğurtçular, Demirci, Ayrancılar ve Doğancılar Köyü sınırları içinde kalan alanda Mermer Ocağı açılma ruhsatı verilmesi çevrecileri harekete geçirdi. Bölgede basın açıklaması yapan Ege Doğa Koruma Birliği temsilcileri Doğal Sit Alanı olan Keldağ Tepeleri’nde Mermer Ocağı’na izin verilmesine tepki gösterdi.
27/01/2020 , 10:09:39
ÇEVRE ve SAĞLIK
Karaburun'un simgesi haline gelen nergis çiçeğini dünyaya tanıtmak amacıyla bugün Karaburun Nergis Festivali’nin üçüncüsü düzenlendi. Elazığ'da meydana gelen deprem nedeniyle festival kapsamındaki konser ve gösteriler iptal edildi.
26/01/2020 , 19:11:29
YAŞAM ve MAGAZİN
 
Köşe Yazarları
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1973 yılında Turgutlu’da doğdu. İlköğrenimini Turgutlu’da ,orta ve lise öğr...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
Editörün Seçtikleri
İzmir ve ilçelerinden yapılacak yardımların acil bir şekilde İzmir AFAD mer...
Gaziemir’den başlayan ve bir ucu Torbalı, bir ucu (Menderes) Ahmetbeyli bir...
Gastronomi Festivali renkli görüntülere sahne olacak. İtalyan Aşçı Danilo Z...
Bornova Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan Zafer Yavaş, ö...
Gaziemir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte sahne alan İzmir Devlet Türk...
2020 Tokyo Yaz Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edecek genç sporcular arasınd...
Ege Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen ve D...
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilkokul dört ve beşinci sınıf öğrencilerine...
İyi bir sporcu,popüler bir kız öğrenci,takıntılı bir inek,bir serseri ve ar...
Türkiye'nin incisi olan Güzel İzmir, bağrında 7000 yıllık bir geçmişi olan ...
Aşklarının tarihi bir şehrin tarihidir diyorum Gün gelir aşkları ile anıl...
Aslına bakarsan mükemmele ulaşabilmemiz için de her insanın yaradılışına ay...
Sen bir çocuk adı olmalısın Hani şöyle zaman zaman, ...
(*Türker Küpcük)Şurası bir gerçek ki; Doğa ve çevre bilincini yerleştirmede...
17.yy Hollanda'nın İzmir Konsolosu olarak görev yapan Jacop van Dam'ın Gazi...
İzmir ormanlarının küllerinden yeniden doğması için dün düzenlenen “Orman İ...
Cüneyt Ahmet / GEZİYORUM...
CÜNEYT AHMET/Özel araçlarla çıkılacak seyahatlerde tam bir konaklama ve Yu...
İzmirliler Ağustos ayında meydana gelen büyük orman yangınının yaralarını s...
İzmir'in kurtuluşunun 97. yıldönümü bu yıl da coşkulu kutlamalara sahne ola...
Karşıyaka Belediyesi, Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu ile ga...
İzmir’in Foça İlçesi’nde İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığ...
Çağdaş Yaşamı Destekleme İzmir Şubesi eğitimevlerinde bu yıl da yaz etkinli...
Türkiye’nin en ünlü film yıldızları 22 Temmuz’da başlayacak olan 2.Uluslara...
Karaburun Belediyesi’nin çocuklara yönelik başlattığı kültür ve sanat etkin...
Ege Denizi’nin kuzey doğusunda Ayvalık ve Burhaniye’nin karşı komşusu, ...
Elif Ezgi Ankara’da doğmuş İzmir’de felsefe üzerine eğitimini dereceyle tam...
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin