Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler

Ait Olmanın Basamakları (2)

Facebook'ta paylaş
15/09/2018 , 14:52:56

Geçen sayımızda kaldığımız yerden devam..


Ait Olmanın Basamakları

                  
2. Korunaklı Bulma


Kişi duygularını nerede korunaklı buluyor, eleştirilmiyor, düşüncelerinden dolayı alaya alınmıyorsa, oraya aidiyet duygusuyla bağlanmaya başlar. Korunaklı bulma aynı zamanda kişinin zarar görmeyeceğinden de emin olmasıdır. Eşler arasındaki çatışma bu durumu oldukça zedeler. Örneğin;  Erkeğin hayat arkadaşını aşağılaması sebebiyle kadın kendini kocasının yanında korunaklı hissetmez. Korunaklı bulma ihtiyacı kişiyi soyut aidiyete götürür. Çünkü insanın korunma ve emniyet gereksinimi hiç bitmez. Kişi ne kadar sığınsa, kendini emniyette hissetse de tam doyuma erişemez.


Örneğin; Kadın kocasına sığınır, kendini onun yanında emniyette hisseder. Fakat deprem olup ev sallanmaya başladığında, eşinin de korktuğunu ve elinden bir şey gelmediğini görür, sınırsız korunma ihtiyacının tamamını eşinden alamayacağını anlar ve bu isteğini sınırlamaya başlar.

3. Sevme İhtiyacı


Çocuk sevildiği kişiye değil sevdiği kişiye daha kolay aidiyet duygusu geliştirir. Sevilme insanın doğuştan gelen ihtiyaçlarındandır. Çocukluk döneminde sevilmiş kişi, sevebilme yeteneği kazanır. Kişi sevildikçe aidiyet hissini de pekiştirir. Kimse sevilmediği yere aidiyet duygusu geliştirmez. Bu ailesi de olsa..


Kişi ancak sevdikçe yaşamdan keyif alır. Sadece insanı değil, diğer canlıları da sevebilmelidir aynı zamanda. Tam tersi bir ruh halinde olanlar da her şeyden mutsuzluk çıkarırlar. Yağmurun yağmasına, yaz güneşine, bir kuşun ötmesine bile problemli bakarlar.


Her ne kadar sevilme ihtiyacı doğuştan gelse de sevme hissi sonradan edinilir. Kişi ancak koşulsuz sevilirse sevmeyi öğrenir.


İnsan tanıdığı kişiyi sever, onunla duygusal yakınlaşma ihtiyacı hisseder. Dolayısıyla kendisiyle aidiyet kurulmasını isteyen ebeveynler, çocuklarına kendilerini tanıtmalı, gizli saklı kalmamalıdır. Duygularını, sevinçlerini ve hüzünlerini ortaklaşa yaşamalı, kendi yaşam öykülerini çocuklarına anlatmalıdır.


Ruhu sağlıklı insanlar hayata olumlu bakar ve çevrelerine pozitif enerji verirler. Eğer ebeveyn asık suratlı neşesiz, enerjisiz, keyifsizse, çocuk böyle biriyle sevme sevilme ilişkisi içine girmez.


Çocuklar genellikle olumlu, her şeyden mutlu olabilen ruh haline sahiptir. Bu nedenle her olayın negatif taraflarını bulan devamlı yaşadıklarından yakınan kişiler çocuk ruhuyla uyum sağlayamaz. Çocuklar ya böyle kişilerden kendilerini korumaya çalışarak uzak durur ya da bilinçsizce o kişiye uyum sağlarlar. Suratlarını asar, parıldayan heyecanlı gözlerle etrafa bakmaktan vazgeçerler.

Bu konuya önümüzdeki sayıda devam edeceğiz..

Çocuğu Okula Hazırlamak


Günümüz dünyasında hız ve haz odaklı yaşam insana verdiği bilinçaltı mesaj ile "sen yetersizsin"  demekte ve değersizlik hissini adeta körüklemektedir.


Ayrıca içinde bulunduğumuz zaman ebeveynlere de çocuğun bir çok isteğinde "Hayırcı" rolünü vermiştir.


"Parmak emmek yok", "Burnunu karıştırma pis çocuk derler", "Sesli gülme, bak şu amca varya iğne yapar" gibi.


Çağımız maalesef çocuklara karşı da acımasızdır.

 

Sınırlamalar, sınırlar elbette olmalıdır, her şeye düdük çalan hakem gibi olursanız, öfke, başkaldırı ve düşmanlığı davet edersiniz.


Uzun yaz tatilinden çıkan çocuk ve ailede okul için sabahın erken saatlerinde kalkılması sıkıntıya neden olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için, vaktinde ve birlikte aynı saatlerde yatılmalı, sorumluluk duygusu verilmesi adına da çalar saat kurarak çocuğun uyanması sağlanmalıdır.


"Haydi kalk tembel" gibi cümleler kurmadan, anlayışlı şekilde çocuğa yardım edilmelidir.
Kahvaltı günümüzün zor bir bölümünü teşkil etmekte ve uyku mahmurluğu bunu bazı çocuklarda olumsuz etkilemektedir. Bu durumdaki çocuklarımızın yanına beslenme koymalı, sofrayı savaş alanına çevirmeden, sakinlikle güne başlanmalıdır.


Okula hazırlığın büyük kısmı akşamdan yapılmış olmalıdır. Bunun için çocuklarımıza örnek davranışlarda bulunmalıyız.


Yardım etmek nutuk çekmekten daha iyi sonuç verir. Çocuğa okula gitmeden önce uyarılar, öğütler listesi verilmemelidir.


Okul dönüşü karşılanmak güzeldir, kendimizden biliriz.

Okuldan dönen çocuğa

"Okul nasıldı?", "Bugün ne yaptın?" gibi basmakalıp cümleler, sorular yerine, okulda genelde olabilecek sorunları kapsayan "Zor bir gün geçirmiş gibi görünüyorsun" gibi duygularını dile getirebileceği biçimde yaklaşmalı ve konuşmalıdır. Böylelikle daha sağlıklı cevaplar alarak iletişimin güçlenmesi sağlanmalıdır.


Hatırınızda kalsın "Bağ kuramayan baskı kurar"


İletişimde kalite sizin ne söylediğiniz değil karşınızdaki kişinin ne anladığıdır.


Sağlıklı iletişimli bir öğrenim yılı diliyorum.


*   mumincopur@mynet.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muharrem ayı nedeniyle Gaziemir Belediyesi ilçe halkına aşure dağıttı. Başkan Şenol “Muharrem Ayı’nın temel felsefesi olan paylaşma, hoşgörü ve barış ruhunun tüm dünyaya hakim olmasını diliyorum” dedi.
24/09/2018 , 10:46:02
GAZİEMİR
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya’nın Gaziemir ziyaretinde konuşan Başkan Şenol “Eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla öğrencilerimizin ve okullarımızın her türlü ihtiyaçlarına destek oluyoruz. Eğitime yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır” dedi
24/09/2018 , 09:57:02
EĞİTİM
23/09/2018 , 13:44:43
Günnur Berber
İzmirliler, “Otomobilsiz Kent Günü” çerçevesinde motorlu taşıt trafiğine kapatılan ikinci Kordon’da keyifli bir gün yaşadı. Yayalar ve bisikletlilerin özgürce hareket ettiği caddede korna yerine müzik ve çocuk sesleri yükseldi.
23/09/2018 , 12:32:51
ÇEVRE
Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde düzenlenen İzmir Körfez Festivali’nin ikinci gününde kano, kürek, dragon ve yelken yarışlarında dereceye girenlere ödülleri verildi.
23/09/2018 , 12:24:04
SPOR
Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol’un kıydığı nikahla dünya evine giren Suzan Kartal ve Orhan Yavuz’un mutluluğu görülmeye değerdi.
22/09/2018 , 23:45:58
YH KULÜP MAGAZİN
 
Köşe Yazarları
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1961 Yılında İzmir'de (Seydiköy) doğdu.İlköğrenimini Yahya Kemal Beyatlı ve...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
1984 yılında İzmir Gaziemir’de doğdu. İlkokulu Yahya Kemal Beyatlı İlkokul...
Editörün Seçtikleri
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin