Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler

Farklı bir ayrıcalıktır Gaziemir’de yaşamak!

Facebook'ta paylaş
15/09/2018 , 14:53:32

Bir önceki köşe yazımda Seydiköy’de yaşayan aileleri lakaplarıyla paylaşmıştım…

Beklediğim gibi söz konusu yazı Gaziemir’de ve özelikle Seydiköylü ailelerde büyük ilgi gördü. Olumlu ve eksiklerimi de gördüğüm eleştiriler de aldım…

 

Eksik kalan, yaşım gereği benimde bilemediğim lakapları siz değerli büyüklerimin yardımıyla tanıtmak istiyorum. Bu arada lakapları yazarken bilhassa alfabetik sıraya göre yer verdiğimin bilinmesini isterim…

 

Biz lakaplarıyla büyük aileleri tanıtmaya devam edelim!

 

Ali Çavuşlar (Akalın Ailesi), Abdurrahmanlar (Baran Ailesi), Abezan Şevki (Afacanlar Ailesi),  Aksoylar (Aksoy Ailesi), Akturugalar (Karakaya Ailesi), Ali Eminler (Küçük Ailesi), Ali Kahyalar (Kaya Ailesi), Arabut Hasan (Arabut Ailesi), Aşık İsmailler (Aşık Ailesi), Avcı Tevfikler (Avcı Ailesi), Avni Koçlar (Koç Ailesi), Aylaklar (Aylak Ailesi), Aliçolar (Önder Ailesi).

 

Balabanlar (Öz Balaban Ailesi), Bayman Ali (Bayman Ailesi ), Baysallar (Baysal Ailesi), Bekiroğlu Mehmet Çavuş (Yapıcı Ailesi), Berber Nazmi (Berber Ailesi), Berber Vehbi (Ön Kaptan Ailesi), Bıldırcın Ali (Bıldırcın Ailesi), Biskletçi Ömer Ağa (Başşimşek Ailesi), Boşnak İsmail Ağa (Balcı Ailesi), Boşnak Raşitler (Ekinci Ailesi).

 

Cafer Ustalar (Doğru Ailesi), Cevizciler (Cevizci Ailesi), Cinler (Cin Ailesi), Çakmaklar (Çakmak Ailesi), Çeroşkalar (Yüce Ailesi), Çetinkayalar (Çetinkaya Ailesi), Çıkırıklar (Çıkırık Ailesi), Çiftçi Fatme (Aytekin Ailesi), Çivi Salihler (Çivi Ailesi), Çoban Ahmetler (Çoban Ailesi), Çöpürler (Çöpür Ailesi), Çürekovalılar (Küçük Şevket Ailesi), Çürükovalılar (Terzi Tevfik Ailesi), Çukurkeler (Akkuvaz Ailesi)

Deli Sülmanlar (Afacan Ailesi), Dişçi Kamiller (Dişçi Ailesi).

 

Ethem Ağalar (Öngören Ailesi).

 

Fenderyalar (Fenderya Ailesi), Fırıncı İsmail Ağalar (Özfırıncı Ailesi), Fırıncı Süleyman (Ekmekçi Ailesi)

Galipler (Kayaçetin Ailesi), Gübre Salih (Kıpırtı Ailesi), Gümrükçü Bahri (Akkonca Ailesi), Gümülcineli Rasim (Beğen Ailesi), Güvey Hisinler (Zeybek Ailesi).

 

Habeşliler (Habeşli Ailesi), Hacı Osmanlar (Özköseler Ailesi), Hanıfların Mustafa (Özseçkin Ailesi), Haşim Ağalar (Akçil Ailesi).

 

İbişin İbram (Demiral Ailesi), İman Hasan"Basık Adil" (Lüzar Ailesi), İslamlar (Golat ve Koca Aillesi), İshaklar (Konuk Ailesi).

 

Kalfa Haliller (Kalfaoğlu Ailesi), Kalın enseli Bayram (Akyürek Ailesi), Kamalılar (Kamalı Ailesi), Kamil Ağaların Sabri (Sakin Ailesi), Kandıranlar (Kandıran Ailesi), Kara Dudular (Genç özer Ailesi), Kara Hasan  "Bey Ali" (Güven Ailesi), Kara Ahmetler (Göker Ailesi), Karacalar (Karaca Ailesi), Karakaçanlar (Karakaçan Ailesi), Kasap Seferler (Göker Ailesi), Kasımlar (Kurtuluş Ailesi), Kaşlı "Budo" Yusuf (Kaşlı Ailesi), Kavaklılar (Kavaklı Ailesi), Keletir Mehmet (Keletir Ailesi), Keskinler (Keskin Ailesi), Kireççiler (Kırkıl Ailesi), Koçinalılar (Dem Ailesi), Kozinalılar (Kalyoncu Ailesi), Kozinalı Rıfat (Mert Ailesi), Kömürcüler (Kömürcü Ailesi), Köseler (Köse Ailesi), Kucarhüsnüler( Manguz Ailesi), Kumit Osmanlar (Özkafa Ailesi), Kukuşlar" İsalar" (Demirkaya Ailesi), Kurnazlar (Kurnaz Ailesi), Kurtlu Kebre(Önder Ailesi), Küçük Kara Aliler (Kara Ailesi), Kürt Mehmet (Çağlarsu Ailesi),Kırçaklar (Kırçak Ailesi )

Mehmet Martin (Martin Ailesi), Matrokuka Süleyman (Çiftçi malları korumada çalıştı), Maylar (May Ailesi), Molla Hüseyin "Horozlu" (Şener Ailesi), Muğlalı Mehmet (Acar Ailesi), Muharrem usta ( Düvenci Ailesi), Muteler , Muteşler, Mümüncükler (Korucu Ailesi), Nalbant Hamit (Çopur Ailesi)

Palalar (Pala Ailesi), Paşalıkeler (Sarı Cemaller), Pekerler (Peker Ailesi), Pinti Ethem (Irgara Ailesi), Pireli Emine (Adakanlı Ailesi), Popçeler (Demirkaya Ailesi), Postacı Sadık ( Öz Ailesi).

 

Sadık Ağalar (Odacı Ailesi), Salih ustalar ( Karasu Ailesi), Sarraf kadılar (Sarraf Ailesi), Selim Ağalar (Denizmen Ailesi), Serbest Sali (Serbest Ailesi), Seydiler (Sevinç Ailesi), Sohtiyan Hasan (Güneş Ailesi), Subaşılar (Subaşı Ailesi), Şaban dayılar (Or Ailesi), Şekerciler (Şekerci Ailesi).

 

Tatarlar (Tatar Ailesi), Topal Saadet (Tekin Ailesi), Topçu Ali (Topçu Ailesi), Tüfekçiler (Tüfekçi Ailesi)

Yaşar Efendi (Doğan Ailesi), Yılıklar (Yılık Ailesi), Yürükler (Yürük Ailesi), Yupkalar (Eker Ailesi)

 

Ne de çok sayıda kalabalık büyük ailelerimiz varmış değil mi? 

Bu arada yeniden ifade edelim ki unuttuklarımız yine de varsa, kendilerinden yine özür dilerim. Bize bu konuda gelecek bilgileri paylaşmaya devam edeceğimizin de altını çizelim ve bu ayki yazımıza geçelim…

 

Farklı bir ayrıcalıktır Gaziemir’de yaşamak!

 

Gaziemir denizi olan birçok ilçeden daha güzel ve gelişmiştir. Havası da ormanla çevrili olduğu için oksijen bakımından oldukça çok kalitelidir. Gaziemir her daim, İzmir çukurundaki diğer ilçelere oranla havası kışında, yazında iki puan aşağıda bir yerleşimdir.

 

 Sokakları tertemiz, çevresi düzenli, baharda şenlenen, sosyal hayatı çok hareketlidir.

Yeşil alanları, mini terminali, havaalanı ve büyüklü-küçüklü alışveriş merkezleriyle sosyal donatı alanları açısından hayli zengindir!

 

Sarnıç’taki Gölet’i, piknik alanları ile herkese, her kesime ev sahipliği yapan bir misafirperverdir!

Bizler ilçede uzun yıllar oturanların yanında Gaziemir’İn bu farklılığını tespit edenler de hayli fazladır. Hayatın bir döneminde Gaziemir’e yolu düşen ve bir süre dahi olsa konaklayan insanların gözünde de ilçemiz  bir tanedir!

 

İnternet üzerinde gezinirken merak ettim ve içinde Gaziemir geçen çok sayıda yazı ve yorumlara rastladım!

 

İşte size iki güzel örnek;

"Yıllar önce İstanbul'a taşınmadan,İzmir'de ikamet ettiğim yerdi Gaziemir. Aradan uzun zaman geçip te arada hafta sonları gidince, baya kıymete binen semt olduğunu gördüm."

"Ailem hala emlak bank konutlarında yaşıyor. Hafta sonu uyanıp camdan şöyle bir baktım, baya yemyeşil, binaların arasında yıllanmış ağaçlar var. Evlerin önü açık, camdan birbirine bakmıyorsun. İnsanlar sokakta rahatça sahil kenti gibi geziyor,gece tehlikesiz çoluk çocuk sokakta takılıyor, koşuya çıkanlar, blok aralarındaki potalarda basket oynayanlar, kafelerde yiyen ve içenler, koşu pistinde spor yapanlar, bisikletle markete, kasaba gidenler, arkadaki ağaçlı tepelerde yürüyüşe çıkanlar, açık havada oturup adabıyla  demlenen gençler,kamusal alan kullanımının zirve yaptığı,  kadın çocuk yaşlı herkesi barındırdığı bir ilçedir Gaziemir. "

 

Nede güzel anlatmışlar değil mi Gaziemir'i !

 

Hayatı aldırmadan, hayallere aldanmadan,

Kendini bile anlamadan, geçiyor zaman.

Geçmiş,tarih, yıllar, zaman akıyor, zaman geçiyor,

Dilek tutup, medet ummuşsun, yıldızlardan!

Yürümüşsün, güzellikler sokağından, bakmışsın, vitrinlere yalandan!

Başını çevir bir bak, su gibi akıyor, zaman!

Yıllar bir birini kovalamış, pişmanlıklar yüzünde çizgi olarak yer almış,

Şöyle bir bak, bakamazsın ki, durmuş zaman!

 

İzmir'imizin hızlı, aynı zamanda planlı ve düzenli gelişen Gaziemir’e emek veren çok elbet!

Uzun  yıllardır Gaziemir'in  geleceği için  gece- gündüz demeden çalışan belediye başkanımız sayın Halil  İbrahim Şenol başta olmak üzere; bu kente hizmet eden, emek veren herkese selam olsun!

 

Tüm halkımızın Kurban Bayramı kutlu olsun. 

 

 

Belediye Başkan Aday Adayı Abdurrahim Nursoy başta CHP genel merkezi olmak üzere Gaziemir’de bir çok kesim ile temaslar gerçekleştirdi.
17/11/2018 , 16:08:47
SİYASET
Gaziemir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Taekwondo Takımı’nın kardeş sporcuları Rahmi Çelik ile Zafer Çelik, Milli Takım’da Gaziemir’i başarıyla temsil ediyor. Eğitim hayatlarında ki başarıyla da adlarından söz ettiren kardeş sporcular milli formayla dünya ve Avrupa şampiyonluğu hedefliyor
17/11/2018 , 13:04:42
SPOR
Gaziemir İlçe halk Kütüphanesi’ni ziyaret eden Özel Amerikan Kültür Okulları öğrencileri binlerce kitap arasında keyifli bir gün geçirdi.
17/11/2018 , 10:42:23
EĞİTİM
Ak Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Aslan’ın Gaziemir belediye başkan aday adayı olacağı yolundaki Yerel Haberci kulis haberinin gerçekliliği bir kez daha gün yüzüne çıktı.
16/11/2018 , 23:30:01
SİYASET
15/11/2018 , 16:20:46
SİYASET
Moloz ve hafriyatla dolan yaklaşık 500 dönümlük 4 döküm sahasını onbinlerce fidanla donatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumartesi günü de Bornova’daki Fatmacık Kayası depolama sahasında ağaç dikme töreni düzenleyecek.
15/11/2018 , 10:17:52
ÇEVRE
 
Köşe Yazarları
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1961 Yılında İzmir'de (Seydiköy) doğdu.İlköğrenimini Yahya Kemal Beyatlı ve...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
1984 yılında İzmir Gaziemir’de doğdu. İlkokulu Yahya Kemal Beyatlı İlkokul...
Editörün Seçtikleri
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin