Yerel Haberci
Hava Durumu
Arşiv
Gazete Manşetleri
RSS Beslemeleri
Linkler
AnaSayfam Yap
Sık Kullanlanlara Ekle
Bize Ulaşın
Ana Sayfa
Foto Galeri
Video Galeri
Linkler

Farklı bir ayrıcalıktır Gaziemir’de yaşamak!

Facebook'ta paylaş
15/09/2018 , 14:53:32

Bir önceki köşe yazımda Seydiköy’de yaşayan aileleri lakaplarıyla paylaşmıştım…

Beklediğim gibi söz konusu yazı Gaziemir’de ve özelikle Seydiköylü ailelerde büyük ilgi gördü. Olumlu ve eksiklerimi de gördüğüm eleştiriler de aldım…

 

Eksik kalan, yaşım gereği benimde bilemediğim lakapları siz değerli büyüklerimin yardımıyla tanıtmak istiyorum. Bu arada lakapları yazarken bilhassa alfabetik sıraya göre yer verdiğimin bilinmesini isterim…

 

Biz lakaplarıyla büyük aileleri tanıtmaya devam edelim!

 

Ali Çavuşlar (Akalın Ailesi), Abdurrahmanlar (Baran Ailesi), Abezan Şevki (Afacanlar Ailesi),  Aksoylar (Aksoy Ailesi), Akturugalar (Karakaya Ailesi), Ali Eminler (Küçük Ailesi), Ali Kahyalar (Kaya Ailesi), Arabut Hasan (Arabut Ailesi), Aşık İsmailler (Aşık Ailesi), Avcı Tevfikler (Avcı Ailesi), Avni Koçlar (Koç Ailesi), Aylaklar (Aylak Ailesi), Aliçolar (Önder Ailesi).

 

Balabanlar (Öz Balaban Ailesi), Bayman Ali (Bayman Ailesi ), Baysallar (Baysal Ailesi), Bekiroğlu Mehmet Çavuş (Yapıcı Ailesi), Berber Nazmi (Berber Ailesi), Berber Vehbi (Ön Kaptan Ailesi), Bıldırcın Ali (Bıldırcın Ailesi), Biskletçi Ömer Ağa (Başşimşek Ailesi), Boşnak İsmail Ağa (Balcı Ailesi), Boşnak Raşitler (Ekinci Ailesi).

 

Cafer Ustalar (Doğru Ailesi), Cevizciler (Cevizci Ailesi), Cinler (Cin Ailesi), Çakmaklar (Çakmak Ailesi), Çeroşkalar (Yüce Ailesi), Çetinkayalar (Çetinkaya Ailesi), Çıkırıklar (Çıkırık Ailesi), Çiftçi Fatme (Aytekin Ailesi), Çivi Salihler (Çivi Ailesi), Çoban Ahmetler (Çoban Ailesi), Çöpürler (Çöpür Ailesi), Çürekovalılar (Küçük Şevket Ailesi), Çürükovalılar (Terzi Tevfik Ailesi), Çukurkeler (Akkuvaz Ailesi)

Deli Sülmanlar (Afacan Ailesi), Dişçi Kamiller (Dişçi Ailesi).

 

Ethem Ağalar (Öngören Ailesi).

 

Fenderyalar (Fenderya Ailesi), Fırıncı İsmail Ağalar (Özfırıncı Ailesi), Fırıncı Süleyman (Ekmekçi Ailesi)

Galipler (Kayaçetin Ailesi), Gübre Salih (Kıpırtı Ailesi), Gümrükçü Bahri (Akkonca Ailesi), Gümülcineli Rasim (Beğen Ailesi), Güvey Hisinler (Zeybek Ailesi).

 

Habeşliler (Habeşli Ailesi), Hacı Osmanlar (Özköseler Ailesi), Hanıfların Mustafa (Özseçkin Ailesi), Haşim Ağalar (Akçil Ailesi).

 

İbişin İbram (Demiral Ailesi), İman Hasan"Basık Adil" (Lüzar Ailesi), İslamlar (Golat ve Koca Aillesi), İshaklar (Konuk Ailesi).

 

Kalfa Haliller (Kalfaoğlu Ailesi), Kalın enseli Bayram (Akyürek Ailesi), Kamalılar (Kamalı Ailesi), Kamil Ağaların Sabri (Sakin Ailesi), Kandıranlar (Kandıran Ailesi), Kara Dudular (Genç özer Ailesi), Kara Hasan  "Bey Ali" (Güven Ailesi), Kara Ahmetler (Göker Ailesi), Karacalar (Karaca Ailesi), Karakaçanlar (Karakaçan Ailesi), Kasap Seferler (Göker Ailesi), Kasımlar (Kurtuluş Ailesi), Kaşlı "Budo" Yusuf (Kaşlı Ailesi), Kavaklılar (Kavaklı Ailesi), Keletir Mehmet (Keletir Ailesi), Keskinler (Keskin Ailesi), Kireççiler (Kırkıl Ailesi), Koçinalılar (Dem Ailesi), Kozinalılar (Kalyoncu Ailesi), Kozinalı Rıfat (Mert Ailesi), Kömürcüler (Kömürcü Ailesi), Köseler (Köse Ailesi), Kucarhüsnüler( Manguz Ailesi), Kumit Osmanlar (Özkafa Ailesi), Kukuşlar" İsalar" (Demirkaya Ailesi), Kurnazlar (Kurnaz Ailesi), Kurtlu Kebre(Önder Ailesi), Küçük Kara Aliler (Kara Ailesi), Kürt Mehmet (Çağlarsu Ailesi),Kırçaklar (Kırçak Ailesi )

Mehmet Martin (Martin Ailesi), Matrokuka Süleyman (Çiftçi malları korumada çalıştı), Maylar (May Ailesi), Molla Hüseyin "Horozlu" (Şener Ailesi), Muğlalı Mehmet (Acar Ailesi), Muharrem usta ( Düvenci Ailesi), Muteler , Muteşler, Mümüncükler (Korucu Ailesi), Nalbant Hamit (Çopur Ailesi)

Palalar (Pala Ailesi), Paşalıkeler (Sarı Cemaller), Pekerler (Peker Ailesi), Pinti Ethem (Irgara Ailesi), Pireli Emine (Adakanlı Ailesi), Popçeler (Demirkaya Ailesi), Postacı Sadık ( Öz Ailesi).

 

Sadık Ağalar (Odacı Ailesi), Salih ustalar ( Karasu Ailesi), Sarraf kadılar (Sarraf Ailesi), Selim Ağalar (Denizmen Ailesi), Serbest Sali (Serbest Ailesi), Seydiler (Sevinç Ailesi), Sohtiyan Hasan (Güneş Ailesi), Subaşılar (Subaşı Ailesi), Şaban dayılar (Or Ailesi), Şekerciler (Şekerci Ailesi).

 

Tatarlar (Tatar Ailesi), Topal Saadet (Tekin Ailesi), Topçu Ali (Topçu Ailesi), Tüfekçiler (Tüfekçi Ailesi)

Yaşar Efendi (Doğan Ailesi), Yılıklar (Yılık Ailesi), Yürükler (Yürük Ailesi), Yupkalar (Eker Ailesi)

 

Ne de çok sayıda kalabalık büyük ailelerimiz varmış değil mi? 

Bu arada yeniden ifade edelim ki unuttuklarımız yine de varsa, kendilerinden yine özür dilerim. Bize bu konuda gelecek bilgileri paylaşmaya devam edeceğimizin de altını çizelim ve bu ayki yazımıza geçelim…

 

Farklı bir ayrıcalıktır Gaziemir’de yaşamak!

 

Gaziemir denizi olan birçok ilçeden daha güzel ve gelişmiştir. Havası da ormanla çevrili olduğu için oksijen bakımından oldukça çok kalitelidir. Gaziemir her daim, İzmir çukurundaki diğer ilçelere oranla havası kışında, yazında iki puan aşağıda bir yerleşimdir.

 

 Sokakları tertemiz, çevresi düzenli, baharda şenlenen, sosyal hayatı çok hareketlidir.

Yeşil alanları, mini terminali, havaalanı ve büyüklü-küçüklü alışveriş merkezleriyle sosyal donatı alanları açısından hayli zengindir!

 

Sarnıç’taki Gölet’i, piknik alanları ile herkese, her kesime ev sahipliği yapan bir misafirperverdir!

Bizler ilçede uzun yıllar oturanların yanında Gaziemir’İn bu farklılığını tespit edenler de hayli fazladır. Hayatın bir döneminde Gaziemir’e yolu düşen ve bir süre dahi olsa konaklayan insanların gözünde de ilçemiz  bir tanedir!

 

İnternet üzerinde gezinirken merak ettim ve içinde Gaziemir geçen çok sayıda yazı ve yorumlara rastladım!

 

İşte size iki güzel örnek;

"Yıllar önce İstanbul'a taşınmadan,İzmir'de ikamet ettiğim yerdi Gaziemir. Aradan uzun zaman geçip te arada hafta sonları gidince, baya kıymete binen semt olduğunu gördüm."

"Ailem hala emlak bank konutlarında yaşıyor. Hafta sonu uyanıp camdan şöyle bir baktım, baya yemyeşil, binaların arasında yıllanmış ağaçlar var. Evlerin önü açık, camdan birbirine bakmıyorsun. İnsanlar sokakta rahatça sahil kenti gibi geziyor,gece tehlikesiz çoluk çocuk sokakta takılıyor, koşuya çıkanlar, blok aralarındaki potalarda basket oynayanlar, kafelerde yiyen ve içenler, koşu pistinde spor yapanlar, bisikletle markete, kasaba gidenler, arkadaki ağaçlı tepelerde yürüyüşe çıkanlar, açık havada oturup adabıyla  demlenen gençler,kamusal alan kullanımının zirve yaptığı,  kadın çocuk yaşlı herkesi barındırdığı bir ilçedir Gaziemir. "

 

Nede güzel anlatmışlar değil mi Gaziemir'i !

 

Hayatı aldırmadan, hayallere aldanmadan,

Kendini bile anlamadan, geçiyor zaman.

Geçmiş,tarih, yıllar, zaman akıyor, zaman geçiyor,

Dilek tutup, medet ummuşsun, yıldızlardan!

Yürümüşsün, güzellikler sokağından, bakmışsın, vitrinlere yalandan!

Başını çevir bir bak, su gibi akıyor, zaman!

Yıllar bir birini kovalamış, pişmanlıklar yüzünde çizgi olarak yer almış,

Şöyle bir bak, bakamazsın ki, durmuş zaman!

 

İzmir'imizin hızlı, aynı zamanda planlı ve düzenli gelişen Gaziemir’e emek veren çok elbet!

Uzun  yıllardır Gaziemir'in  geleceği için  gece- gündüz demeden çalışan belediye başkanımız sayın Halil  İbrahim Şenol başta olmak üzere; bu kente hizmet eden, emek veren herkese selam olsun!

 

Tüm halkımızın Kurban Bayramı kutlu olsun. 

 

 

Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz ?

23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesiyle yaz sezon yeniden başladı.
27/06/2019 , 12:51:25
LIFE
140. kuruluş yılını kutlayan Özel İzmir Amerikan Koleji’nin son sınıf öğrencileri okulda düzenlenen törenle yeni bir geleceğe uğurlandı. 160 öğrencinin diploma aldığı tören duygulu anlara sahne oldu.
27/06/2019 , 12:43:56
EĞİTİM
İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde 4 yıllık eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrenciler kep atarak mezun olmanın mutluluğunu yaşadı.
27/06/2019 , 12:41:05
EĞİTİM
Türkiye Yüzme Federasyonu ve İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi işbirliği ile 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kapsamında her yıl düzenlenen açık su yüzme yarışları bu yıl Urla Karantina Adası’nda gerçekleştirilecek.
27/06/2019 , 12:37:32
SPOR
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün “Tanınan Okul” sertifikasını A kategorilerinin tümünde alan ilk devlet yükseköğretim kurumu Ege Üniversitesi oldu
27/06/2019 , 12:29:34
EĞİTİM
Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda’nın halası Melahat Arda Kurtmen son yolculuğuna uğurlandı .
27/06/2019 , 11:22:05
GAZİEMİR
 
Köşe Yazarları
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Köşe Yazarları
1965 yılında İzmir doğdu. İlköğrenimini İnkılap ve Eşrefpaşa Ömer Lütfü Aka...
1945 yılında İzmir Seydiköy’de doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğr...
1972 yılında İzmir de doğdu.İlk ,orta ,lise ve üniversite eğitimini İzmir d...
1984 yılında İzmir Gaziemir’de doğdu. İlkokulu Yahya Kemal Beyatlı İlkokul...
Editörün Seçtikleri
23 Haziran İstanbul seçiminden sonra tatilcilerin tatil beldelerine dönmesi...
Fransa’nın Marsilya kentinde gerçekleştirilen 2019 Hempel Dünya Kupası Fina...
Menderes'e bağlı Gümüldür Plajı, Orta Mahalle Plajı ve Çukuraltı Plajı mavi...
Verdiği eğitim ve emekle çok sevdiği öğrencilerini yarınlara hazırlayan eme...
İzmir’in işgal edileceğini öğrenen Rumlar’ın hazırlığını araştırmacı Yunanl...
Nasıl sağlam kalabildiğimize gelince işin sırrını çook uzun yıllar önce yaş...
Prof. Dr. İhsan Turgut Hocamızın hatırasına…...
22.Gaziemir Uluslararası Çocuk Şenliği kapsamındaki kortej yürüyüşü ve konu...
İkiçeşmelik’ten başlayarak Üçyol’a, Yağhanelere, Ballıkuyu’ya kadar uzanan ...
Seydiköylüler Derneği Tiyatro Topluluğu’nun sahnelediği oyun izleyenler tar...
Gerçekten geçmişte mi yoksa gelecekte mi? Hepimiz aşkı arar dururuz onu bi...
Seydiköylüler Derneği’nin geleneksel hale getirdiği Dostluk ve Dayanışma Ge...
“Şampiyon” filmi sinemalarda seyirciden büyük ilgi görmeye devam ediyor. Sö...
Beyin kanaması sonucu yaşama veda eden Hemşire İlknur Kocadağ’ın organları ...
İzmir Örgü Ekibi olarak sosyal medya kanalıyla bir araya gelen İzmirli Kadı...
Geçtiğimiz günlerde SGDD’nin konuğu olarak Başkent Ankara’daydım. ...
Yaşamsal önemdeki gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları dar ve orta gel...
Türk Ordusu 10 Eylül günü Seydiköy ve çevresinde gerçekleştirdiği harekatla...
Eşrefpaşa Hastanesi, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşlara sağlıklı beslenm...
Gaziemir'den Tüm Dünyaya Yerel Haberler. Bizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz.
Bizi Takip Edin